A. Avulis: Tinkamą požiūrį į darbą reikia ugdyti

Kiekvienas jaunas žmogus pirmiausia turi rasti savo pašaukimą: ne visiems yra skirta būti poetais, vadovais ar projektuotojais. Visai nesvarbu, kokiais talentais kiekvienas apdovanotas, jeigu profesiją žmogus renkasi teisingai – jis motyvuotas dirbti, kurti, tobulėti ir eiti į priekį. Tokios motyvacijos stygių mes šiandien daugiausiai jaučiame darbo rinkoje. Net ir sunkmečiu nuolat ieškome darbuotojų. Per paskutinius trejus metus atrankos sistemą keitėme tris kartus ir šiandien daugiausia dėmesio skiriame asmeninei motyvacijai, požiūriui, nusiteikimui dirbti ir norui siekti užsibrėžtų tikslų.

Universitetus baigę absolventai dažniausiai dar nėra pasiruošę dirbti, nes aukštosios mokyklos suteikia teorinių žinių, tačiau praktikos labai stinga. Būtent praktika parodo, ar studentas profesiją pasirinko teisingai, ar nori ir gali dirbti tą darbą, ar geba pritaikyti išmoktas teorines žinias. Praktika dažnai parodo, kad ir nesudėtinga užduotis – rangovo atranka, plano sudarymas – gali būti sunkiai įveikiama net ir absolventams. Jauni žmonės patys turi apgalvoti, kur geriausiai galės panaudoti savo gabumus. Žmogaus talentai turi būti pastebimi kur kas anksčiau, kad visų pirma, turi būti kuriama profesinio orientavimo sistema, kur vaikai pagal savo gebėjimus būtų nukreipiami jau nuo mokyklos. Esama sistema dar netobula ir dėl to, kad universitetai priimdami studentus vertina tik jų pažymius, bet ne motyvaciją ir asmenines savybes.

Ne visiems skirta tapti gerais vadovais ar architektais, kiekvienas turi sekti savo pašaukimą ir stengtis tapti geriausiu savo srityje. Bet kuriai visuomenei reikia talentingų gaisrininkų, gydytojų, slaugių ar mokytojų. Jeigu būsi geriausias savo srityje darbo nestings net ir sunkiausias laikais, o ne savo vietoje žmogus negali išbūti ilgai, netrukus jis netenka motyvacijos ir noro eiti į priekį, skirti savo laiką tobulėjimui ir iššūkiams. Mes ieškome galinčių tai daryti. Ieškome talentingų, užsispyrusių, žingeidžių, turinčių tikslų, gimusių dirbti statybų srityje. Prieš dvejus metus rengėme didžiulę darbuotojų atranką ir iš trijų šimtų kandidatų atsirinkome tris. Šiandien dirba tik vienas. Taktika rinktis jaunus, perspektyvius žmones ne visiškai pasiteisino.  Kitais metais darbuotojų dairėmės tarp studentų bendruomenių lyderių, talentingiausių, kuriančių, kurie išsiskiria savo organizaciniais gebėjimais. Tačiau šis kelias taip pat pasirodė ne pats efektyviausias. Dar kartą įsitikinome, kad dėl profesinio orientavimo stokos jaunimas specialybę renkasi netinkamai: dažnas atėjęs nori būti lyderiu, tačiau negeba valdyti procesų, deleguoti užduočių ir atsakyti už klaidas. Jeigu matome, kad tas žmogus – talentingas analitikas, pasiūlome jam tokią poziciją.

Išbandę minėtus būdus, šiandien darbuotojus renkamės pagal jų požiūrį. Mes norime surinkti atsakingus darbuotojus, kurie suvoktų, kad  atkakliai dirbant galima daug pasiekti. Kurie suprastų, kad lengvo darbo nėra. Visus naujokus bent penkis kartus perspėjame, kad pas mus labai sunku dirbti, tačiau geras darbas atsiperka. Todėl šiandien labiausiai gilinamės į kandidatų požiūrį: kaip jie supranta darbą, kiek jiems svarbi karjera, kaip jie suvokia atsakomybę. Trūkstamų žinių išmokyti žmogų yra lengviausia, tam užtenka kelių mėnesių, bet svarbiausia – kad jis turėtų tinkamą požiūrį. Darbdaviai gali atleisti klaidas ir skatina darbuotojus imtis drąsių sprendimų, tačiau svarbiausia, kad darbuotojas būtų motyvuotas, norėtų pasiekti rezultatų ir tam turėtų iniciatyvos.

Arvydas Avulis,
LNTPA valdybos narys, „Hanner“ vadovas

Šis komentaras – knygos „Darnus nekilnojamojo turto vystymas” – dalis.

Taip pat skaitykite V. Zabilius: Profesionalus brokeris – tai jungtis tarp statytojo, teisininko, ekonomisto ir psichologo