Kas yra integruotas BIM? Kaip sėkmingai ir efektyviai įgyvendinti BIM technologijas visuose projekto etapuose – nuo konceptualaus projekto, statybų, gamybos iki objekto eksploatacijos? Balandžio 8 d. Vilniuje įvykusio „BIM Forum Vilnius 2016“ metu integruoto visų statinio dalių projektavimo patirtimi, inovacijomis ir jau sukurtais objektais domėjosi projektų vystytojai, skaitmeninės statybos technologijų žinovai ir statybų specialistai.
„Šis BIM Forumas – jau trečiasis, kurį organizuojame. Šio forumo pagrindinis tikslas – pristatyti geriausius integruotus Lietuvos BIM projektus ir paskatinti visus siekti aukštesnio BIM lygio bei kokybės, taikyti BIM ne tik projektavimo metu, bet ir kitais projekto vykdymo etapais. Renginio akcentas – integruotas BIM projektavimo procesas“, – pabrėžė renginio organizatorius UAB „Intelligent BIM Solutions“ vadovas Ernestas Beržanskis.
„BIM technologijų taikymas idealiu atveju turėtų prasidėti nuo projekto koncepcijos kūrimo ir pereiti į techninį projekto etapą bei paskesnius etapus. Dar labai svarbu, kad visa projekto komanda pasirinktų ne tik suderintas technologijas, bet ir informacijos apsikeitimo modelius naudojant IFC standartus atitinkantį failų formatą. Esminis reikalavimas BIM programinei įrangai – galimybė gauti visų projekto dalių IFC failus ir išsiųsti savo kurtą informaciją. Be šių galimybių projektai nebus efektyvūs“, – akcentavo E. Beržanskis.
Forumo dalyvius pasveikinęs VŠĮ „Skaitmeninė statyba” ir Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas taip pat akcentavo BIM technologijų taikymo svarbą ne tik privačiame, bet ir viešajame sektoriuje. Pasak D. Gedvilo, tenka tik apgailestauti, kad kol kas viešuosiuose konkursuose nėra reikalaujama taikyti BIM technologijų standartų.
„BIM Forum Vilnius 2016“ pranešimus skaičiusieji svečiai iš Vokietijos, Austrijos ir Rusijos pabrėžė, kad Europos ir pasaulio kontekste Lietuva yra vertinama kaip sparčiai BIM technologijas įsisavinanti ir progresuojanti šalis.
Apie komunikacijos svarbą integruotame statybų procese konferencijoje kalbėjęs „Newforma Inc.“ direktorius Centrinei ir Rytų Europai Andres Garcia Damjanov pasidžiaugė, kad per paskutiniuosius metus mūsų šalyje sukurti ir įgyvendinami BIM projektai gali lygiuotis į šioje srityje lyderiaujančias Skandinavijos šalis: „Lietuva BIM projektų kiekiu lenkia Austriją, Vokietiją, daug kitų Centrinės ar Rytų Europos šalių. Galite didžiuotis savo pasiekimais skaitmeninių statybos technologijų taikyme.“
„BIM technologijos ne tik skatina efektyviai komunikuoti visuose projekto etapuose, bet yra ir puikus kolektyvinis proto lavinimas“, – įdomų požiūrį išreiškė Novosibirsko universiteto Architektūros, dizaino ir menų katedros profesorius Vladimir Talapov. Pristatęs pagrindines klaidas diegiant BIM, profesorius akcentavo konsultacijų ir darbuotojų mokymo, kaip dirbti BIM aplinkoje, svarbą. Taip pat pabrėžė, jog naudojant BIM projektavimui skirto laiko sąnaudos pradžioje padidėja, bet vėlesniuose etapuose sumažėja nuo 50 iki 80 proc.
„BIM Forum Vilnius 2016“ metu buvo išrinkti ir geriausi Lietuvos „OpenBIM“ projektai šiose nominacijose:
• Geriausias integruotas BIM projektas.
• Geriausias konstrukcijų projektas.
• Geriausias inžinerinių sistemų projektas.
• Geriausias BIM projektas interneto lankytojų nuomone.
• Geriausias BIM projektas forumo dalyvių nuomone.
Konkurse dalyvavo 14 BIM projektų, kuriuos vykdė Lietuvos įmonės. Kompetetinga komisija projektus vertino pagal daugelį kriterijų. Pagrindiniai jų: BIM modelių kompleksiškumas, detalumas; BIM modelio kokybės kriterijai; BIM proceso organizavimo kriterijai. Geriausius statinius taip pat rinko ir interneto lankytojai bei forumo dalyviai.
Pagrindiniu laimėtoju „BIM Forum Vilnius 2016“ didele balsų persvara tapo UAB „Hugaas Engineering“ projektas – Norvegijoje įgyvendinamas administracinės paskirties pastatas „Mooya Fellesbygg“. Šis trijų aukštų biurų pastatas, su perspektyva ateityje pristatyti dar porą aukštų, pelnė net du laimėjimus ir apdovanotas kaip „Geriausias integruotas BIM projektas“ bei „Geriausias inžinerinių sistemų projektas“.
Bendrovės „Hugaas Engineering“ direktorius Paulas Daugalis teigė, kad šios nominacijos – tai pelnytas intensyvaus ir sudėtingo proceso įvertinimas: „Visus projekto sprendinius derinome nuotoliniu būdu, tai leido daryti automatizuota BIM technologijų sistema, kuria jau seniai naudojamės kaip efektyviausia ir patogiausia, įgyvendindami ne tik komercinius, bet ir viešosios paskirties projektus. Žymiai sumažėjo žmogiškojo faktoriaus įtaka – klaidų skaičius, tuo pačiu ir korekcijų būtinybė – visiškai minimali. Sutaupėme daug laiko ir išteklių. Visi projekto sprendiniai su Norvegijoje esančiais užsakovu, rangovu ir pagrindiniu konstrukcinės dalies skyriumi buvo derinami pasitelkiant 3D vaizdus iš projekto modelių bei naudojant IFC failus.“
„Geriausio konstrukcijų projekto“ „BIM Forum Vilnius 2016“ apdovanojimą pelnė UAB „Concretus designers“ už Norvegijoje suprojektuotą „Statoil“ biurų pastatą seisminėje zonoje ant jūros kranto. Bendrovės „Concretus designers“ vadovas Rytis Mušauskas pasakojo, kad šis 11 tūkst. kv. metrų pastatas – vienas iš daugelio įmonės inžinerinių projektų, atliekamų BIM: „Dirbame Skandinavijos rinkai, kur darbas BIM technologijomis – ne naujiena, o būtinybė. Kitaip neatlaikytume konkurencijos, nes skandinavai – pripažinti lyderiai skaitmeninėje statybų rinkoje“. Pasak R. Mušausko, nors investicijos į BIM programą buvo didelės, skaitmeninių integruotų technologijų dėka projektas buvo įgyvendintas dukart greičiau.
„Statoil“ biurų pastatą geriausiu išrinko ir konferencijos „BIM Forum Vilnius 2016“ dalyviai.
„Panevėžio statybos tresto“ projektuotojų parengtas Vilniaus universiteto jungtinio gyvybės mokslų centro pastato projektas pelnė „Geriausio BIM projekto” vardą remiantis interneto lankytojų sprendimu.
Po forumo dalyviams išdalinti kvalifikacijos kėlimo pažymėjimai.