Ant INREAL plėtojamo „Dangės krantinių“ (Turgaus g. 37A) projekto fasado atidengtas Autentiškumo ženklas. Šiuo ženklu ir sertifikatu apdovanojami autentiškai atkurti pastatai, išsaugoję unikalias istorines savybes, pritaikant juos naujam gyvenimui. Tokiu pačiu Autentiškumo ženklu anksčiau apdovanotas „Citus“ atkurtas „Telegrafas“ Kaune ir Ilzenbergo dvaras Rokiškio rajone.
Antradienį vykusio lentelės atidengimo proga renginio kalbėtojai: Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas, Kultūros paveldo departamento prie LR Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė bei Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorius Mindaugas Statulevičius susirinkusiems pabrėžė „Dangės krantinių“ projekto svarbą uostamiesčio istorijai, paveldui ir darnios plėtros kultūrai, kuriančiai pridėtinę vertę nekilnojamajam turtui.
„Klaipėda gali didžiuotis išskirtinai jaukiu senamiesčiu, menančiu turtingą miesto istoriją. Todėl džiugu, kad ir Klaipėdos širdyje investuojantys verslininkai suvokia istorinės miesto dalies svarbą bei jautrumą ir siekia išsaugoti tai, kas yra autentiška ir labai vertinga. Kuriant ypatingoje vietoje – būtini ir ypatingi sprendimai, o tokių projektų įgyvendinimas – įrodymas, kad tikrai įmanoma sukurti šių laikų kokybę deramą pagarbą atiduodant istoriniam palikimui“, – kalbėjo Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas.
„Labai džiaugiuosi, kad šiandien turiu itin vertingą progą sveikinti INREAL komandą, o kartu ir visą Klaipėdos miestą. Kaip įvairios paskirties kompleksas ant Dangės kranto INREAL atstatyti istoriniai druskos sandėliai aktualizuoja Klaipėdos miesto istorinį ir kultūrinį tapatumą, turtindami klaipėdiečius tik jiems būdinga saviverte. Nuo pat pradžių šis projektas buvo vystomas su dideliu dėmesiu atstatomam kultūros paveldui ir aukšta profesionalia išmone. „Dangės kratinių“ projektas yra puikus autentiško požiūrio į kultūros paveldą ir jo vystymą pavyzdys“, – kalbėjo Kultūros paveldo departamento prie LR Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė.
„Dangės krantinės“ įdomiai, vertingai ir kokybiškai atgaivino Klaipėdos miesto Senamiestį ir prikėlė jo istoriją gyventi. Tai padeda kurti Klaipėdos veidą ir grąžinti žmones į miesto centrą“, – pabrėžė Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorius Mindaugas Statulevičius
Pasak INREAL vadovo Gedimino Pruskaus, „Dangės krantinės“ tapo ypatingu iššūkiu net įmonei, kurios moto „unikalūs projektai išskirtinėse vietose“. „Jei skaičiuoti nuo pat teritorijos plėtros pradžios, tai užtruko daugiau nei dešimtmetį, ir tai yra tikrai ilgas laikas. Todėl esame laimingi, jog tokie darnios plėtros projektai yra įvertinami tiek šalies, tiek ir Europos mastu – tai yra motyvacija verslui prasmingai investuoti ir kurti pridėtinę vertę visuomenei“, – teigė G. Pruskus.
Atkurta ir autentiška
Autentiškumo programa sukurta Kultūros paveldo departamento prie LR Kultūros ministerijos ir Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos sertifikuoja autentiškai atkurtus pastatus, kurie atstatyti išsaugant istorines, autentiškas ir vertingas jų savybes. Šiuo metu Lietuvoje yra trys sertifikuoti pastatai: „Dangės krantinės“ Klaipėdoje, „Telegrafas“ Kaune ir Ilzenbergo dvaras Rokiškio rajone. Daugiau informacijos apie Autentiškumo projektą – www.autentiska.lt.
Apie „Dangės krantines“
INREAL plėtojamos „Dangės krantinės“ – vienas iš dviejų pirmųjų Autentiškumo ženklu sertifikuotų projektų. Klaipėdos Senamiestyje (Turgaus g. 37A) ant Dangės upės kranto restauruoti-rekonstruoti istoriniai sandėliai. XVI–XVII amžiuje čia stovėjo dvi, vokiečių ir lietuvių bendruomenėms skirtos, bažnyčios. Dėl strateginių gynybos sumetimų viena jų buvo nugriauta, o kita perkelta. Laikui bėgant gynybinėms sienoms prarandant svarbą, teritorija perduota versliems miestiečiams. Jūros druskos sandėlius čia keitė silkių rūšiavimo sandėliai, o po Antrojo pasaulinio karo čia įsikūrė konditerijos fabrikas. Saldainių fabrikas išsaugojo senąjį sandėlį – buvo paliktos visos XVIII-XIX amžiaus medinės laikančiosios konstrukcijos. Pastatas buvo apmūrytas raudonomis molio plytomis, kurios 2017 metų konversijos metu buvo nuardytos, atidengiant fachverkinės architektūros detales. Restauruojant-rekonstruojant pastatą išsaugotos vidaus medinių konstruktyvinių rėmų konstrukcijos. Vietoje nuardyto nevertingo raudono mūro kiauto, išorines sienas papuošė klinkerio plytelių apdaila ir būdingi uostamiesčio architektūrai mediniai fachverkai, atkurti pagal išlikusius fragmentus ir analogus. Stogas uždegtas molio čerpėmis. Bendra Turgaus g. 37 ir 37A teritorijos plėtros vertė – 3 mln. eurų. „Dangės krantinių“ projekto pristatymo video čia.