Toronte, didžiausiame Kanados mieste, statybų vyksta daugiau nei Los Andžele, Niujorke ir Čikagoje sudėjus kartu. Biurų vakansija siekia vos kiek daugiau nei 1 proc. Tokią biurų, kartu ir būstų paklausą lemia sparti imigracija: daugiau nei pusė torontiečių yra gimę už Kanados ribų, ir tokie augimo tempai neturėtų lėtėti – per artimiausius du dešimtmečius miestas ketina išaugti beveik dvigubai. Intensyvios statybos ir ryžtas inovacijoms buvo priežastis LNTPA aplankyti Torontą.
Water Front
Vienas didžiausių Toronto projektų – pertvarkoma ir į miestą integruojama 800 ha ploto Water Front krantinė – didžiausias krantinės atgaivinimo projektas Šiaurės Amerikoje ir vienas didžiausių visame pasaulyje. Visas pakrantės atgaivinimas turėtų būti baigtas per 25 metus, įkurdinta 40.000 naujų rezidentų ir antra tiek darbo vietų. 2040 m. pertvarkytos pakrantės įtaka BVP augimui turėtų viršyt 14 mlrd. Kanados dolerių.
Šio projekto partneris – seserinė Google bendrovė SideWalk Labs, susitikime su LNTPA atstovais pristatė savo planus – statyti medinius daugiaaukščius pastatus, sukurti mobilioms judumo priemonės draugišką aplinką ir įgalinti bendruomenes. Tačiau vietos gyventojai nėra taip optimistiškai nusiteikę dėl kompanijos darbo ir ypač duomenų apie gyventojus rinkimo. Spalio pabaigoje Torontas turėtų apsispręsti, ar pratęsti kontraktą su SideWalk Labs.
“Turėjome susitikimus su miesto, pakrantės atgaivinimo projekto vadovais. Mieste netrukus ketinama pradėti statyti medinius daugiaaukščius. Matyti, kad derinant naujus projektus verslas labai proaktyvus: tiek derindamas naujas tvarkas, tiek kalbėdamas su bendruomenę ir ieškodamas visiems gerų sprendimų kuo ankstyvesnėje projekto stadijoje. Miesto savivaldybė veikia kaip stiprus moderatorius, ko norisi palinkėti ir mūsų vietos valdžios atstovams. Toronte veikia ir apeliavimo sistema, labai aiškios taisyklės”, – sako Mindaugas Statulevičius, LNTPA vadovas.
Susitikimai
LNTPA komanda apsilankė architektų biuruose gh3 ir viename ilgiausiai veikiančių Zeidler architektų biure, kur susitiko su lietuvių kilmės architektu Vaidila Baneliu. Taip pat su lietuvių kilmės plėtotoju Romu Kartavičiumi, kurio įmonė Eden Oak jau pastačiusi daugiau nei 5000 būstų. Susitikimuose Kanados NT rinkos dalyviai pasidalino unikalia patirtimi, kad leidimo statybai išdavimas gali užtrukti nuo 5 iki 10 metų.
“Nepaisant didžiulio statybų masto, iš blogosios pusės nustebino tempai, kuriais derinami ar gaunami leidimai projektams ir statybai, kadangi atskirais atvejais tai gali užtrukti iki 10 metų. Stebina, kada žmonės investuoja milijonus, o monetizuoti investicijas gali tik po labai ilgo laiko, kai rinka galbūt yra pasikeitusi”, – sako Karolis Vinciūnas, NT konsultantas.
“Torontas nustebino savo augimo tempu (…) Atkreipiau dėmesį, kad jie daugiaaukščius pastatus maišo su žemaaukščiais. Šalia gali stovėti dviejų aukštų ir už tvoros – 40 aukštų dangoraižis, kas miestui suteikia jaukumo”, – po kelionės sakė Mindaugas Vanagas, Citus vadovas.
LNTPA apsilankė ir dviejuose inovacijų laboratorijose: RLabs, dirbančioje su medinių daugiaaukščių statyba bei MARS, dirbančia plačiame inovacijų lauke.
“Pats Torontas nelabai patiko, miestas turi užsiprogramavęs nemažai problemų, bet jie deda nemažai pinigų joms išspręsti, bus įdomu pamatyti po penkerių metų, kaip jiems sekasi tai padaryti (..) Jie sprendžia tai kitaip – technologijų pagalba, įdomu bus pamatyti, kaip tai vystysis toliau”, – sako Viktoras Zubrecovas, “Vilkerda” vadovas.
Daugiau įspūdžių apie kelionę ir YouTube kanale: