Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija siūlo remtis skandinavišku modeliu, siekiant padėti dėl karantino apyvartą praradusiems verslas ir NT nuomotojams.
Kovo 16 d. Lietuvoje įvedus karantiną absoliuti dauguma mažmeninę prekybą vykdančių ir dalis administraciniuose pastatuose veikiančių verslo subjektų buvo priversti staigiai ir netikėtai sustabdyti savo veiklą neapibrėžtam laikui. Tuo pačiu nedelsiant buvo kreipiamasi į jų fizinių prekybos ir darbo vietų valdytojus – nekilnojamojo turto nuomotojus su prašymu atidėti arba atleisti nuo nuomos ir komunalinių mokesčių mokėjimo.
„Mastas toks didelis, kad ieškodami išeities kaip sumažinti mokesčius nuomininkams, nuomotojai netenka didelės dalies pajamų, o karantiną pratęsus iki balandžio 27 d., dalį nuomotojų privers priimti sprendimus atsisakyti dalies darbo vietų ir aptarnaujančių paslaugų, iškyla reali grėsmė įsipareigojimų trečiosioms šalims vykdymui”, – sako LNTPA direktorius Mindaugas Statulevičius.
Anot jo, nuomotojų įsipareigojimai ir išlaidos, tarp jų ir mokestinės, išlieka nepakitusios – už nuomininkų neapmokamas nuomos ir paslaugų sąskaitas, pirmiesiems būtina mokėti pridėtinės vertės ir kitus mokesčius , tebesant tikimybei kad iš pastarųjų jie gali būti ir nesusigrąžinti.
Šiai susidariusiai situacijai spręsti prie Seimo Ekonomikos komiteto yra sudaryta tarpinstitucinė darbo grupė “Dėl paskolų ir nuomos mokėjimų atidėjimo karantino metu reglamentuojantiems įstatymų projektams parengti“. Penktadienį LNTPA raštu kreipėsi į Vyriausybę siūlydami būtent darbo grupės nutarimų pagrindu ir rengti teisinio reglamentavimo pakeitimus.
Šiuo metu Vilniaus miesto savivaldybė karantino įtaką patiriančius nuomotojus yra atleidusi nuo žemės ir NT mokesčių, kiti didieji miestai tokią galimybę dar svarsto.
Danijoje nuomos ir kitos fiksuotosios išlaidos kompensuojamos priklausomai nuo praradimų, kuriuos patiria įmonės karantino metu ir gali siekti iki 80 proc. Švedijoje valstybė kompensuos iki 50 proc. fiksuoto nuomos mokesčio. Šias priemones siūloma taikyti karantino metu ir du mėnesius jam pasibaigus.
„Norėdami išvengti ekonomikos sulėtėjimo ar griūties, turime laikytis daugiašalio solidarumo. Nes išbandymus patiria beveik visi verslai“, – sako M. Statulevičius.
LNTPA skaičiuoja, kad prekybos patalpų nuomininkai šiandien Lietuvoje sumoka iki 40 mln. eurų per mėnesį. Įvertinus, kad tikrai ne visi prekybininkai yra paliesti karantino, valstybės parama nuomininkams ir nuomotojams būtų ženkliai mažesnė.