Rugpjūčio mėnesį pardavimai didžiųjų šalies miestų pirminėje būsto rinkoje toliau augo, leisdami nekilnojamojo turto (NT) vystytojams atsikvėpti gerokai lengviau. Didėjantis rinkos aktyvumas, nepaisant didėjančio susirgimų skaičiaus, dar kartą patvirtino, kad esama situacija nėra analogiška 2008 – 2009 metams. Kita vertus, pandemija dar nėra nugalėta – rugpjūtį vidutiniškai fiksuota po 27 naujus atvejus per dieną. Reikia sulaukti vakcinavimo, o iki to laiko išmokti gyventi pasikeitusiomis sąlygomis. NT rinkos tendencijos yra džiuginančios, ir reikia tikėtis, kad visuomenės susitelkimas, vyriausybės kontrolės priemonės bei fiskalinis skatinimas leis ne tik palaikyti, bet ir didinti rinkos aktyvumą. Svarbu nepamiršti, kad situaciją rinkoje formuoja ne pavieniai veiksniai, o jų sinergija.
Vilniuje buvo susitarta dėl 388 naujų butų (parduota – 412, atsisakyta – 24). Toks rezultatas lenkia 2017 metų rugpjūtį (343 suminiai pardavimai), nedaug atsilieka nuo 2018 metų (401) bei nuo 2019 metų rugpjūčio (458). Kita vertus, šiandienos situacija yra kiek kitokia, ir pardavimų augimas yra skatinamas ne tik teigiamais ateities lūkesčiais, bet ir karantino laikotarpiu susidariusiu rezervu. Pasikeitusią situaciją patvirtina ir nutrauktų susitarimų skaičius. 2019 metais kas mėnesį buvo atsisakoma iki 10 preliminarių butų pirkimo – pardavimo sutarčių. Pandemijos ir karantino metu šis rodiklis šoktelėjo net iki 45 (gegužės mėnesį). 24 nutraukti sandoriai rugpjūtį yra mažiausias skaičius nuo balandžio mėnesio, tačiau vis dar gerokai didesnis nei prieš metus. Rugpjūčio mėnesį pirkėjams buvo pasiūlytas tik vienas naujas gyvenamojo būsto etapas, tačiau vieša NT vystytojų komunikacija įgauna vis daugiau pozityvumo, tad pirkėjai šiuo metu tarp 4553 rinkoje siūlomų objektų nerandantys sau tinkančio būsto jau greitu metu turėtų gauti dar platesnį pasirinkimą. Teigiamą situaciją rinkoje iš dalies iliustruoja ir likvidumo indekso pokytis – nuo 1,13 liepą jis sumažėjo iki 1,08, tačiau šis pokytis susijęs ir su sumažėjusia nauja pasiūla.
Optimistiški rezultatai fiksuojami ir Kaune. Karantino laikotarpiu ypač nukentėjusi laikinosios sostinės butų rinka iš letargo atsibudo vėliausiai, bet staigiai. Dėl naujai pasiūlytų mažos suminės kainos objektų atsigavimas rugpjūčio mėnesį buvo ypač ryškus – 94 preliminarūs sandoriai (parduota – 97, atsisakyta – 3). Šie skaičiai geresni ne tik už 2018-ųjų rugpjūtį (51), bet ir už atitinkamą laikotarpį 2019 metais (72). Kita vertus, NT objektai yra unikalios prekės ir svarbūs ne tik agreguoti rezultatai, tačiau ir pavienės dedamosios. Atmetus apie 30 ypač pigių objektų, mėnesio rezultatai išlieka geri, tačiau nebekeliantys nuostabos. Rugpjūčio mėnesį Kauno pirminės būsto rinkos sandėlis išaugo 75 naujais objektais dviejuose projektuose. Viename jų per keletą ateinančių metų, įvertinus projekto plėtrą, bus pasiūlyta per 300 būstų. Likvidumo indeksas Kaune pasikeitė nedaug ir rugpjūčio pabaigoje siekė 1,36. Rodiklio gerėjimas, įvertinus faktą, kad rinkai siūlomi nauji produktai, yra ypač lauktas požymis, kuris rodo, kad miestas pamažu vaduojasi iš 2020-ųjų pavasario-vasaros negandų.
Rezultatai Klaipėdoje nors ir nepademonstravo tokio šuolio kaip Kaune, tačiau taip pat yra pozityvūs. Rugpjūčio mėnesį uostamiestyje susitarta dėl 32 būstų (parduotas – 41, atšaukti – 9). Suminiai pardavimai lenkia 2017 – 2019 metų analogiškus mėnesius, kai, atitinkamai, buvo susitarta dėl 17, 25 ir 25 objektų. Rugpjūčio naujos pasiūlos Klaipėdoje nebuvo, todėl likvidumo indekso rodiklis pagerėjo nuo 1,42 iki 1,30. Padidėjęs nutrauktų sandorių skaičius nėra geras ženklas, tačiau pati aktyvumo apimtis liudija, kad pirkėjai rinkoje yra vis aktyvesni.
Rugpjūčio mėnuo pirminio būsto rinkai svarbus ir dėl padidėjusio aktyvumo nuomos segmente. Karantino laikotarpiu dėl uždarytų valstybės sienų, nuotolinio mokymo, apribotos komercinės veiklos bei socialinio kontakto nuomotojai susidūrė su būsto užimtumo problema. Prasidėjus naujiems mokslo metams bei kiek atlaisvėjus kelionių draudimams rinka turi iš naujo stabilizuotis. Rugpjūčio bei rugsėjo mėnesiai iš naujo įvertins investicijų į būsto nuomą patrauklumą, kas iki pandemijos sudarė nemažą dalį pirminės rinkos būsto sandorių.