Druskininkuose, buvusioje didžiausioje kurorto sanatorijoje jau sukiojasi kranai ir pluša statybininkai – „Nemuno by CITUS“ projektui rugsėjį išduotas statybų leidimas. Iki šiol darbai taip pat vyko: pastatas išvalytas, pašalintos fasado konstrukcijos, dalis vidinių pertvarų ir senų inžinerinių sistemų; toliau lygiagrečiai vyko projektavimo darbai, buvo rengiama sudėtinga konversijos projekto dokumentacija.
„Citus“ turi patirties su konversijos projektais: projektas „Telegrafas“ Kaune tapo vienu pirmųjų pagal autentiškumo programą atkurtu paveldo objektų Lietuvoje, antrasis etapas pradėtas buvusioje Kauno radijo gamykloje „Banga“, tapusioje „Radio City“.
„Nemuno by CITUS“, kaip ir „Radio City“, architektūrinė išraiška buvo patikėta žinomai Kauno architektūros studijai „Archas“. Architektai „Nemuno“ poilsio namus vertina kaip svarbią Druskininkų urbanistinio identiteto dalį ir vieną ambicingiausių to meto Druskininkų urbanistinių įvykių.
„Tikime, kad mūsų studijos parengtas pastato atgaivinimo projektas prisidės prie Druskininkų kurorto įvaizdžio gerinimo, pastatas išliks toks pat ambicingas ir matomas. Statinio architektūra, konstrukcijos yra aukštos kokybės, tad pritaikyti jį pasikeitusiems inžineriniams, funkciniams, estetiniams reikalavimams nebuvo labai sudėtingas uždavinys. Kuriant pastato regeneracijos koncepciją išsikėlėme tikslą išsaugoti modernaus pastato architektūrą, sukurti maksimaliai komfortišką būsimų pastato gyventojų aplinką“, – kalba studijos „Archas“ architektas Tomas Kuleša.
Prasidėjo aktyvus statybų etapas; pikas – pavasarį
„Nemunas by CITUS“ – įspūdingo masto ir sudėtingumo projektas. Pavyzdžiui, jo grindų plotas sudaro beveik 21 tūkst. kv. metrų, fasado langų ir pirmojo aukšto bei šoninių laiptinių vitrinų bendras plotas – beveik 7,5 tūkst. kv. metrų. Net tokių paprastų dalykų, kaip durų ar turėklų reikės didžiulių kiekių: vien durų reikės apie 450, o balkonams ir laiptinėms, kurių viena – žymioji, D formos centrinė sanatorijos laiptinė – 2 810 m turėklų“, – vardija „Citus“ įkūrėjas ir akcininkas Mindaugas Vanagas.
Ir tai, M. Vanago teigimu, – tik paprastos ir akivaizdžios techninės detalės. Druskininkai yra toli nuo Lietuvos didmiesčių, todėl dalį darbuotojų statybos darbams teks atsivežti, apgyvendinti kurorte. Tai – pakankamai sudėtingi logistiniai klausimai, o darbai tarpusavyje tampriai susiję, todėl bet kokie pakeitimai ar nesklandumai gali turėti įtakos bendram procesui.
„Beveik lygiai po metų, 2023 m. IV ketv. siekiame pradėti perduoti apartamentus naujiesiems jų savininkams. Reiškia, turės būti atlikti apie keturi penktadaliai visų fizinių darbų. Subūrėme labai stiprią, patyrusią ir patikimą komandą, kuri dirba projekte – nuo plėtros ir statybų valdymo iki pardavimų bei rinkodaros – todėl neabejoju projekto sėkme“, – sako vienas „Nemuno by CITUS“ idėjos autorių Mindaugas Vanagas.
Projekto teritorijoje jau iškilo kranai, kurie pradeda išmontuoti senąją stogo konstrukciją. Turės būti sustiprintos stogo konstrukcijos, kad išlaikytų numatytą baseiną, terasas ir kitą įrangą. Senosios konstrukcijos, kurias reikės numontuoti, sudaro apie 860 tonų.
Naujosios konstrukcijos turės atlaikyti dvigubai didesnes nei iki šiol, apie 1 300 kg kv. metre apkrovas, o baseino vietoje – 2 150 kg/kv. m. Atraminės kolonos bus tvirtinamos pirmame ir dešimtajame pastato aukštuose. Tam reikės beveik 60 500 kg metalinių konstrukcijų.
Pagal projekto grafiką, naują stogą ir įspūdingą „karūną“, kuri svers apie 144 600 kg, pastatas turės kitų metų gegužę.
Senųjų konstrukcijų išmontavimo ir naujų sumontavimui vien kranų darbo skaičiuojama apie 1 700 val. Visų laukiamas baseinas ir terasos ant jo turėtų atsirasti priklausomai nuo visų projekto eigos aspektų, jau įsikūrus gyventojams – maždaug 2024 m. pavasarį.
Lygiagrečiai vykdomas kitas didelis darbas: grindų žeminimas pirmajame aukšte. Projekto statybų komanda aiškina, kad bus keičiamos visos komunikacijos, vamzdynai. Taip pat to reikia siekiant aukštesnių lubų inžinerinėms sistemoms: pagal dabartinius standartus reikalinga kokybiška ventiliacija pirmajame aukšte numatytoms erdvėms. Darbus numatoma baigti kitų metų gegužės mėn.
Didelių apimčių bus ir pastato inžinerinės sistemos. Pvz., vandentiekio vamzdžių ilgis sieks apie 20 km, buitinių nuotekų – dar 5,7 km, pastato bendrojo elektros tinklo, be apartamentų ir dalies kitų patalpų, kabelių ilgis – 20 km, gaisro aptikimo ir signalizacijos bei dūmų šalinimo sistemoms reikės dar per 21 km kabelių.
Jau vyksta pastato konstrukcijų valymas bei nusidėvėjusių elementų remontas ir keitimas. Rugsėjį projekte lankėsi ekspertų grupė, kuri tikrino konstrukcijų būklę. Buvo nustatyta, kad konstrukcijų būklė – gera, o nedideli defektai yra susiję su ilgalaikiu pastato nusidėvėjimu, ypač tuo laikotarpiu, kai sanatorija buvo nenaudojama, o neprižiūrimas konstrukcijas ardė aplinkos poveikis. Bus tvarkomi visi pastato elementai: perdangos, sienos, kolonos.
Baigus darbus, „Nemuno by CITUS“ pastatas niekuo nesiskirs nuo visiškai naujai pastatyto – visos jo dalys bus naujos, išskyrus perdangas ir kolonas, kurios bus sutvirtintos, bus įdiegti nauji inžineriniai sprendimai, nauji langai, sienos ir kiti pastato elementai. Tačiau konversija leis išsaugoti autentišką pastato charakterį, o tuo pačiu – sutaupyti medžiagų, darbo laiko, sumažinti taršą, reikalingą tokio dydžio objekto statybai. Visame pastatui reikalingų statybinių medžiagų gamybos ir pačios statybos procese didžiąją dalį išskiriamo anglies dvideginio sudaro konstrukcijoms reikalingo betono gamyba.
Įdomus faktas: betonas savo didžiausią stiprumą pasiekia maždaug per 100 metų. „Nemuno“ sanatorija pradėta statyti 1966 m.
2023 m. pavasario pabaigoje bus pradėtas langų montavimo, mūro ir inžinerinių sistemų įrengimo darbų etapas. Lygiagrečiai bus vykdomi darbai pastato viduje, taigi, tuomet bus pasiektas darbų intensyvumo pikas. Atlaisvinus atskiras projekto teritorijos zonas nuo pastolių, technikos ir pan. prasidės dalis gerbūvio tvarkymo darbų.
Projektas rekordininkas
„Birželį pradėję projekto pardavimus nusimatėme įvairių rizikų: pasaulį jau buvo pradėjusios užvaldyti neapibrėžtumo nuotaikos. Tačiau pasiteisino mūsų prognozė, kad antrojo būsto arba būsto poilsiui populiarumas pastaruoju metu labai išaugo ir ypatingas apartamentų su papildomomis paslaugomis pasiūlymas Druskininkuose bus patrauklus. Daugybė žmonių „Nemuno by CITUS“ starto laukė, buvo palikę savo kontaktus, kai kas jautė sentimentus buvusiai sanatorijai ir laukė jos atsinaujinimo. Todėl pirmiausia bendravome su jais, o ir paskelbus apie projekto pradžią susidomėjimo sulaukiame didelio“, – kalba „Citus“ įkūrėjas M. Vanagas.
„Nemune by CITUS“ per keturis mėnesius rezervuoti 85 apartamentai, o preliminariosios sutartys pasirašytos su 64 klientais – parduoti jau 36 proc. iš 176 šiuo metu parduodamų pirmosios projekto dalies apartamentų. Šiemet tai yra sėkmingiausias pardavimų prasme „Citus“ valdomas projektas. „Radio City“, Kaune nuo metų pradžios su klientais pasirašytos 49 sutartys, projekte „Visi savi“, Vilniuje – 48, PaJustyje“ – 38, „Link Ten“ – 22, „Miško ardų“ II ir III etapuose – 16. Dar 11 butų parduoti jau baigtuose „Klevų namuose“, laikinojoje sostinėje.
Apie 90 proc. projekto klientų sudaro 30–45 ir vyresnių nei 50 m. amžiaus žmonės, dažniausiai verslininkai arba aukščiausios kategorijos specialistai. Ieškančių būsto sau ir investicijai dalys pasiskirsto beveik tolygiai. Ieškantieji sau dairosi antrojo būsto, bet planuoja jį ir nuomoti, kai nesinaudos patys.
Absoliuti dauguma apartamentų pirkėjų yra iš Vilniaus, likę – iš Kauno, Druskininkų, kartais – ir kitų miestų. Vilniaus ir Kauno gyventojus projektas domina, nes yra arčiau nei pajūris, o tiek iš vieno, tiek iš kito miesto atstumas iki Druskininkų – panašus. Taip pat jiems patrauklus kurortas, kuris aktyvus visais metų laikais. Didžioji dalis klientų gerai pažįsta Druskininkus, dažnai atvyksta ilsėtis su šeimomis arba net yra iš čia kilę. Tiesa, jau fiksuota ir pirkėjų iš užsienio: Jungtinės Karalystės, Izraelio, Lenkijos.
„Druskininkai – vienas didžiausių Lietuvos kurortų, pagrindinis pajūrio konkurentas. Žmonės Druskininkus mėgsta dėl gamtos, mineralinių vandenų, paslaugų gausos ir nepavaldumo sezonams. Tačiau viešbučių kainos yra aukštos, todėl konkuruoja ir su užsienio kurortais, o trumpalaikei nuomai siūlomi individualūs butai stokoja papildomų paslaugų ir ne visada atitinka lūkesčius, – kalba Mindaugas Vanagas. – Mes siekiame užpildyti šią nišą, kuri, kaip matome, yra labai patraukli, nes padidins kurorto prieinamumą. Įsivaizduokime: naktis Druskininkuose, viešbutyje kainuoja iki kelių šimtų eurų. Dar pramogos, maistas. Kiek kartų per metus vidutines pajamas gaunanti šeima gali apsilankyti kurorte – 1, gal 2? O nuosavuose apartamentuose jie gali turėti virtuvę, reiškia, galės sutaupyti maistui, bet, tuo pačiu, turės visą paslaugų, įprastų viešbučiui, paketą. Taip pat čia bus puikios galimybės nuotoliniam darbui. Tai yra patrauklu, nesvarbu, ar įsigyti apartamentai bus nuomojami, ar naudojami sau, nes jų gyventojai gali valdyti savo išlaidas ir dažniau – nors kas mėnesį ir ne tik savaitgaliais – lankytis kurorte.“
Daugiausia susidomėjimo sulaukia 19–39 kv. m ploto apartamentai, kurių ir asortimentas „Nemune by CITUS“ – didžiausias. Daugelis (89 proc. pirkėjų) akcentuoja puikią lokaciją ir patrauklią projekto koncepciją: išskirtinumą, papildomas vertes. Projekto unikalumą akcentuojantis „Nemuno by CITUS“ prekės ženklas, sukurtas su agentūra „Imagine“, spalį buvo pripažintas geriausiu dizaino meistrystės darbu šių metų kūrybiškumo festivalyje „ADC*LT“.
Nuosavo viešbučio apartamentų koncepcija
Pagal „Nemuno by CITUS“ projekto viziją, po konversijos buvusi sanatorija taps apartamentais gyvenimui ir poilsiui, tačiau juos planuojama papildyti pramogų ir paslaugų paketu, būdingu viešbučiams. Apartamentų savininkams numatoma siūlyti administravimo paslaugas, kad juose apsistojant – kaip nuosavame viešbutyje – nereikėtų niekuo rūpintis. Jau yra gauti preliminarūs paslaugų pasiūlymai iš potencialių partnerių.
Buvusios sanatorijos pirmajame aukšte turėtų įsikurti SPA paslaugų centras ir restoranas, o jų tąsa numatyta erdvėse ant stogo: ten projektuojama restorano terasa ir kokteilių baras, taip pat įspūdingą SPA vandens zona. Tai bus viso komplekso akcentas.
Likusiuose devyniuose aukštuose suprojektuota apie 370 skirtingo dydžio apartamentų, kurių kambarių skaičius svyruoja nuo 1 iki 4, o plotas – nuo 18 iki 80 kv. m.
Aplink pastatą planuojama įrengti parką, kuris taip pat bus atviras visiems. Tai padidins sinergiją ir su greta baigiamu statyti Druskininkų kultūros centru.
„Nemunas by CITUS“ kuriasi Druskininkų centre, adresu Liepų g. 1. Šalia yra Druskininkų Vandens parkas, Lynų kelias, Gydyklos ir gydyklų parkas, Muzikinis fontanas, nuotykių parkas, Druskonio ežeras ir kitos turistų bei poilsiautojų pamėgtos vietos.
Buvusį sanatorijos kompleksą už 3,63 mln. Eur Druskininkų savivaldybės skelbtame aukcione įsigijo „Citus“ įmonių grupė.