Palyginti su laikotarpiu iki pandemijos, šiandien prekybos centrų lankytojų skaičius yra sumažėjęs maždaug per pusę, o atskiros prekių ir paslaugų kategorijos apyvartų kritimą fiksuoja iki 60 proc. Laikantis saugumo reikalavimų kiekvienam pirkėjui turi tekti ne mažiau nei 10 kvadratinių metrų ploto. Centrų valdytojai imasi ir papildomų saugumo priemonių, kad lankytojams būtų sukurta saugi aplinka ir nerimauja dėl Vyriausybės svarstymų įvesti papildomus ribojimus.
Šiandien į daugumą prekybos centrų galima užeiti tik pro tam numatytus įėjimus ir tik tuomet, jeigu viduje yra pakankamai vietos, – ne mažiau nei dešimt kvadratinių metrų vienam lankytojui. Kiek žmonių gali būti viduje – primena standartizuoti lipdukai ant individualių parduotuvių durų, o srautus stebi pardavėjai ir apsaugos darbuotojai. Jie taip pat prižiūri pirkėjų judėjimą numatytomis kryptimis ir primena besibūriuojantiems, kad to daryti nevalia. Darbuotojai prižiūri ir kad lankytojai nevartotų savo atsineštų gėrimų ar maisto.
Nors kaukių nedėvinčių lankytojai prekybos centrai beveik nebesulaukia, apsaugos darbuotojai visiems gali pasiūlyti nemokamas kaukes. Skirtingi centrai kas valandą ar dvi dezinfekciniais skysčiais plauna bendrąsias patalpas, laiptus, turėklus, valomos durų rankenos, laiptų ir eskalatorių turėklai, sėdimųjų baldų atlošai, atramos, bankomatų mygtukai ir kitos dažniausiai liečiamos vietos.
Atskiri centrai įsidiegę ultravioletinių spindulių lempas, kurios eskalatorių ir travelatorių porankius dezinfekuoja nuolat. Gruodžio pradžioje turėtų pradėti veikti sistema, orą valanti ir liftuose. Apie saugumo priemones nuolat primenama per centrų radiją – raginama laikytis atstumo, dezinfekuoti rankas, planuoti pirkinius iš anksto ir taip neužsibūti patalpose.
Be visų šių priemonių prekybos centruose veikia septintos klasės oro filtrai, kurie yra naudojami ligoninėse bei oro uostuose, sertifikuotomis lempomis dezinfekuojami darbuotojų kambariai bei visi tualetai.
“Prekybos centrai po pirmosios pandemijos bangos atidžiai ruošėsi antrajai. Šiandien turime nesustojančius dezinfekcijos procesus skirtingomis priemonėmis, galingiausias vėdinimo sistemas ir savanoriškai dar labiau ribojamą lankytojų skaičių, nei reikalauja Vyriausybė. Pasiruošimu ir investicijomis verslas užtikrino maksimalias šiandien prieinamas saugumo priemones. Mūsų nuomone, bet kokie svarstymai trumpinti prekybos centrų darbo laiką reikštų tik dar didesnę lankytojų koncentraciją tuo laiku, kai galima apsipirkti. O ir ribojimams nėra pagrindo laikantis dabartinių saugos priemonių “, – sako Mindaugas Statulevičius, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos prezidentas.
Rūta Vainienė, Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovė, sako, kad labiausiai neramina tai, kad gana nemažas pirkėjų srautas, apie 40 procentų, ribojimo atveju persiskirstys į kitus laikus ar kitas prekybos vietas. Dėl srautų reguliavimo ten susidarys eilės, gali tekti laukti ir lauke – esamomis oro sąlygomis tai nėra pats saugiausias variantas. Jei pirkėjų noras apsipirkti nemažėtų, reikėtų galvoti kaip tik priešinga kryptimi – kaip padaryti taip, kad jų srautas pasiskirstytų per ilgesnį laiką ir didesnį plotą.
Anot jos, kol kas Prekybos įmonių asociacijos nėra pasiekusios žinios, kad būtų patvirtintas nors vienas lankytojų užsikrėtimo atvejis prekybos vietose.
Kol kas užsikrėtę yra tik darbuotojai – gavus patvirtinimą, kad susirgo parduotuvės darbuotojas, parduotuvės patalpos uždaromos ir profesionaliai dezinfekuojamos oro lašeliniu būdu. Darbas atnaujinamas tik įsitikinus darbuotojų ir lankytojų saugumu.
Dar labiau saugant lankytojus, piko metu ir savaitgaliais budi daugiau apsaugos darbuotojų, kurie prižiūri, kad būtų laikomasi visų saugumo reikalavimų.