Augant butų segmento aktyvumui, fiksuojami teigiami kainų pokyčiai

„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2020 metų birželio mėnesio reikšmė išaugo 0,2% (2020 metų gegužę indekso reikšmė nesikeitė). Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėnesių augo 5,6% (2020 metų gegužę metinis augimas sudarė 6,3%).

2020 metų birželio mėnesį nedidelis butų pardavimo kainų augimas užfiksuotas Vilniuje, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje – atitinkamai 0,3%, 0,2%, 0,4% ir 0,2%, o vidutinė kvadratinio metro kaina atitinkamai sudarė 1.645 Eur (+4 Eur/m²), 1.141 Eur (+2 Eur/m²), 758 Eur (+3 Eur/m²) ir 739 Eur (+1 Eur/m²). Kaune butų kainos per mėnesį nesikeitė ir vidutinė kvadratinio metro kaina išliko 1.167 Eur.

Per metus (2020 metų birželio mėnesį, palyginti su 2019 metų birželio mėnesiu) butų kainos augo visuose šalies didmiesčiuose: Vilniuje – 5,9%, Kaune – 5,5%, Klaipėdoje – 3,9%, Šiauliuose – 7,7% ir Panevėžyje – 7,6%.

Analizuojant naujausius butų segmento duomenis šalies didmiesčiuose, matome, kad nors butų pardavimo kainų augimas ir sulėtėjo (metinis butų pardavimo kainų augimas sumažėjo nuo 7,6% šių metų vasarį iki 5,6% šių metų birželį), tačiau ir toliau kas mėnesį fiksuojame simbolinį jų augimą. „Karantino laikotarpis sudavė tikrai stiprų smūgį visai nekilnojamojo turto rinkai, tačiau su jo pabaiga gyventojų lūkesčiai dėl šalies ekonominės padėties ir nekilnojamojo turto rinkos raidos pradėjo augti“, – sako Raimondas Reginis, „Ober-Haus“ Rinkos tyrimų vadovas Baltijos šalims.

Tą gerai iliustruoja vartotojų pasitikėjimo rodiklis, kuris, remiantis Statistikos departamento duomenimis, sparčiai auga jau du mėnesius iš eilės. Vartotojų pasitikėjimo rodiklis šalyje per pastaruosius du mėnesius išaugo 12 procentinių punktų: nuo minus 16 šių metų balandį iki minus 4 šių metų birželį (šių metų sausį–vasarį vartotojų pasitikėjimo rodiklis buvo teigiamas ir siekė 3–4). Tai rodo, kad gyventojai jau pradeda geriau vertinti šalies ekonominės padėties prognozes ir savo finansinę padėtį artimiausiu metu.

Pasak R. Reginio, taip pat visai būsto rinkai papildomo optimizmo, kuris fiksuojamas visuose šalies didmiesčiuose, suteikia ir rinkos aktyvumo (sandorių kiekio) „atšokimas“ nuo šių metų balandį–gegužę pasiektų dešimtmečio žemumų. Naujausiais VĮ Registrų centro duomenimis, 2020 metų birželį įregistruotų butų sandorių skaičius, palyginti su 2020 metų gegužės mėnesiu, Vilniuje paaugo 5%, Kaune – 6%, Klaipėdoje – 3%, Šiauliuose – 17%, o Panevėžyje – 13%. Taip pat fiksuojamas pirkėjų sugrįžimas į Vilniaus ir Kauno naujos statybos sektorių – antrą mėnesį iš eilės šiuose miestuose fiksuojamos augančios naujų butų realizacijos apimtys.

Todėl neišsipildžius niūriausioms sveikatos specialistų ir ekonomistų prognozėms dėl pandemijos ir šalies ūkio raidos, tikimybė artimiausiu metu fiksuoti neigiamus butų pardavimo kainų pokyčius šalies didmiesčiuose taip pat mažėja. Tačiau jeigu bendras būsto rinkos aktyvumas neįgaus didesnio atsigavimo pagreičio arba išlaikys sąlyginai žemą dabartinį lygį, tikėtina, artimiausiu metu fiksuosime iš esmės stabilų kainų lygį su nedideliais tiek teigiamais, tiek ir neigiamais pasvyravimais“, – sako R. Reginis.