Aušra Mudėnaitė: atsakomybę už NT defektus derėtų detaliai apibrėžti NT turto pardavimo sutartyje

Vasario 5 d. vykusioje Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos ir advokatų kontoros SORAINEN metinėje konferencijoje SORAINEN partnerė, viena iš Nekilnojamojo turto ir statybų praktikos grupės vadovų Aušra Mudėnaitė teigė, jog NT pardavėjai neturėtų pasikliauti vien įstatymuose įtvirtintu jiems ne itin palankiu reglamentavimu, o atsakomybės klausimus turėtų pakankamai detaliai aptarti sudaromojoje sutartyje. Garantijos dėl parduodamo naujo turto negali būti trumpinamos, tačiau dėl turto, kurio įstatyminiai garantiniai terminai jau pasibaigę, galima susitarti, jog jis parduodamas be jokių garantijų.

Stambiuose nekilnojamojo turto investiciniuose sandoriuose konsultuojanti A. Mudėnaitė pastebi šias tendencijas:

–          Pardavėjai, kurie nebuvo pastatų statytojai, dažniausiai neprisiima jiems nežinomų defektų rizikos. Atsakomybė dėl žinomų problemų riboja tiek terminais, tiek sumomis.

–          Pardavėjai, kurie patys buvo parduodamų pastatų statytojai (užsakovai) žymiai dažniau yra linkę sutikti su gana plačia sutartine atsakomybe, tačiau realią pardavėjo atsakomybę dažnai riboja tai, jog po sandorio turtą perdavusi bendrovė nebeturi turto, iš kurio galėtų būti patenkintos pirkėjo pretenzijos. Solidari atsakomybė motininėms bendrovėms taikoma retai ir ribotai.

–          Sutartys su vartotojais, t.y. asmenimis, perkančiais NT ne verslui, o savo asmeniniams poreikiams, turėtų būti subalansuotos. Kitu atveju pardavėjo atsakomybę ribojančios nuostatos gali būti nuginčytos teisme.

Komentuodama Statybos įstatymo projekte numatytą papildomą privalomą užtikrinimą, kurį turės teikti visi rangovai ir vystytojai, A. Mudėnaitė teigia, jog nors tai ir sukurs finansinių kliūčių rinkoje veikti nepatikimiems rangovams ir statytojams, tačiau vargu ar sukurs daugiau saugumo galutiniam NT vartotojui. Užtikrinimas galios tik du metus nuo statybos užbaigimo ir apims tik tuos atvejus, kai rangovas arba plėtotojas tampa nemokus arba bankrutuoja. Dvejų metų dažnai nepakanka ginčui dėl defektų priežasčių išspręsti, todėl paaiškėjus jog kaltininkas yra rangovas ir susidarius jo nemokumo situacijai, privalomasis užtikrinimas dažniausiai nebegalios. Siūlomi papildomi saugikliai taip pat nesaugos pirkėjo nuo projektavimo klaidų padariusio projektuotojo bankroto.

Be to, naujasis užtikrinimas iš dalies dubliuos rangovo civilinės atsakomybės draudimą, nes rangovo nemokumo atveju jis nenustoja galioti. Tiesa, civilinės atsakomybės draudimu nėra draudžiama nuo nuostolių, susijusių su statybos defektų taisymu, t.y. šis draudimas apima tik pastato griūties, avarijos, žalos aplinkiniam turtui ir sveikatai atvejus. Tiesiog išplėtus rangovo, projektuotojo, techninio prižiūrėtojo civilinės atsakomybės draudimo apimtį ir nustačius didesnes privalomojo draudimo sumas turto galutinis vartotojas būtų apsaugotas patikimiau.

Apie SORAINEN

SORAINEN yra vienintelė visiškai integruota regioninė advokatų kontora, teikianti verslo teisės ir mokesčių paslaugas Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Baltarusijoje. Nuo veiklos pradžios 1995 m. kontora sparčiai augo ir šiuo metu yra didžiausia regione – šiandien joje dirba daugiau nei 160 teisininkų bei mokesčių konsultantų.

SORAINEN yra daugiausiai tarptautinių apdovanojimų pelniusi advokatų kontora regione. „Metų advokatų kontoros Baltijos šalyse“ titulą dvylika kartų suteikė tarptautiniai žinynai (leidiniai) „The Lawyer“, „Chambers Europe“, „International Financial Law Review“, „The Financial Times & Mergermarket“ ir „PLC Which lawyer?“. SORAINEN taip pat buvo keturis kartus pripažinta „Metų mokesčių patarėju Baltijos šalyse“ „International Tax Review“ Europos mokesčių apdovanojimuose. Be to, Baltarusijos Respublikos teisingumo ministerija yra dukart pripažinusi SORAINEN „Geriausia teisinių paslaugų teikėja Baltarusijoje“.

SORAINEN yra pirmoji advokatų kontora Baltijos šalyse ir vienintelė Baltarusijoje, įdiegusi bendrą kokybės valdymo sistemą, sertifikuotą pagal ISO 9001:2000 standartą (sertifikuota „Lloyd’s Register Quality Assurance“ 2006 m.).

Daugiau informacijos:
Vaida Zykutė, vaida.zykute@sorainen.com, mob.: +370 687 70 360