LNTPA narių turas Nyderlanduose

Rugsėjo 24 -28 dienomis vyko Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos ir partnerių iš Nyderlandų „Brics abroad” pažintinis turas. Kelionės metu dalyviai buvo supažindinti su Amsterdame, Roterdame ir Hagoje vykdomais nekilnojamojo turto projektais, rinkos situacija, inovatyviais sprendimais ir kontraversiškomis teritorijų panaudojimo idėjomis.

Amsterdame dalyviams pristatytas teritorijos konversijos projektas buvusioje laivų prieplaukos ir remonto vietoje „NDMS yards”. Dabar „NDMS” tapęs svarbiu traukos centru ir kuriasi tarsi atskiras miestas. Čia įsikūrė modernūs biurai, senus sandėlius iš naujo prikėlė kūrybinių industrijų „startuoliai”, o spalvų ir šurmulio įnešė konteineriuose į rengtas studentiškas būstas ir puikios prieplaukos kavinės. Lanktyojus čia traukia įvairūs renginiai, kurie vyksta tiek krante, tiek ant vandens.

Kelionės dalyviai aplankė rytinėje uosto teritorijoje „Estern Harbour District” esančius gyvenamuosius kvartalus. 1980 metais miestui nusprendus sutvarkyti apleistą vietovę pasirinkta gyvenamoji statyba ir net svarstyta užpilti vandens įlankas, tačiau jos paliktos nusprendus suformuoti uždarus ir ramius gyvenamuosius rajonus.

Išvykos į Roterdamą metu turo dalyviai supažindinti su nuoseklia teritorijos atnaujinimo programa, kuri įgyvendinta projekte – „Scheibroek Zuid” .Projekto autoriai iš
organizacijos – „Except Integrated Sustainability“ pristatė parengtą teritorijos studiją. Pasirengimo etape didelis dėmesys skirtas bendruomenės poreikių išklausymui. Ekskursijos metu po renovuotągyvenamųjų namų kvartalą pristatyti sprendimai skirti mažinti socialinę įtampą, ugdyti bendruomeniškumą ir skatinti gyventojų aktyvumą.

Pasirinktas miesto sodininkystės modelis bei pritaikytos verslumo didinimo programos leido gyvenamajame kvartale sėkmingai integruoti restorano „hotspot hutspot“
veiklą. Restoranas perka gyventojų užaugintą produkciją, organizuoja maisto ruošimo paskaitas, vykdo jaunimo aktyvumo darbo rinkoje skatinimo programas.

Įspūdingas dydžiu ir pritaikytais konstrukciniai sprendimai „The Market Hall” projektas – tai puikus pavyzdys, kai sujungiamos skirtingos funkcijos – maitinimo, laisvalaikio, apgyvendinimo, ir automobilių parkavimo. Ekskursijos dalyviams pristatyta saugi dengta aikštė įrengta po arka, kuri sumanyta kaip gyvenamosios paskirties pastatas. Dienos metus funkcionuojanti kaip centrinė turgaus aikštė, vakarais „The Market Hall” taps gigantiška dengta, apšviesta viešąja erdve.
Apgalvotas įspūdingas meniškas arkos vidaus apdailos sprendimas panaudotas kaip traukos priemonė turistų ir vietinių gyventojų srautams užtikrinti.

Vystytojai, architektai, konstruktoriai, brokeriai ir banko atstovai keliavo per naująjį „Kop van Zuid” rajoną Roterdame. Priešais centrinę miesto dalį įsikūręs aukštybinių pastatų kvartalas tai šiuolaikiška ir moderni verslo atstovų darbo erdvė. Urbanizavus buvusią uosto teritoriją ir sukūrus būtiną infrastruktūrą efektyviai sujungta pietinė ir šiaurinė miesto dalis.

Apsilankymo Hagoje metu aplankytas senasis žvejybos uostas, Kurio teritorija pertvarkoma į mišraus naudojimo paskirties zoną. Netoli jūros vystomi gyvenamieji namai, planuojama viešbučių ir sveikatinimo paslaugas teikiančių centrų statyba.

Turo dalyviams pristatytas „De Ceuvel“ projektas. „De Ceuvel” teritorija suplanuota kaip darbo vieta kūrybinių ir socialinių industrijų atstovams Amsterdamo šiaurėje šalia van Hasselt kanalo. Savivaldybė panaudos sutartimi perleido žemę konkursą laimėjusiai iniciatyvinei grupei dešimties metų laikotarpiui. Jų tikslas paversti teritoriją į regeneracinės miesto oazę.

Vykdydami antrinį uosto įrenginių, valčių ir kitų konstrukcijų panaudojimą, „De Ceuvel” atstovai, kuria patalpas – dirbtuves nuomai. Siekiama darnos su aplinka ir visiškos energinės nepriklausomybės. Naudojami atsinaujinantys energijos šaltiniai, vykdoma šimtaprocentinis vandens ir nuotekų filtravimas, o augmenijos pagalba valomas užterštas gruntas. Dėl šių priežasčių „De Ceuvel” teritorija yra vienas darniausių ir unikaliausių unanizacijos plėtros pavyzdžių Europoje.

Dalinamės akimirkomis iš LNTPA narių turo dalinamės fotogalerijoje