Lūkesčių indeksas: NT rinka tikisi augimo

Kasmetinis nekilnojamojo turto plėtotojų Lūkesčių indeksas parodė, kad šiemet rinkos dalyviai tikisi augimo, o didžiausia kliūtimi plėtrai įvardinti biuriokratiniai trikdžiai, kurių įtaka per paskutinius metus išaugo daugiau nei dešimt kartų.

Septintus metus skaičiuojamas Lūkesčių indeksas parodė, kad į 2020-uosius žvelgiama labai optimistiškai, tačiau optimizmo kiek mažiau nei pernai. Šimtabalėje skalėje indekso rodiklis šiemet siekia 71 (50 reikštų stagnacija, mažiau nei 40 – recesiją), pernai šis rodiklis siekė 75.

Geriausi metai turėtų būti būsto sektoriuje, stagnacija numatoma prekybos ir sandėlių segmentuose.

Anot apklaustųjų, šiemet patraukliausi rinkoje išliks maži būstai – iki 50 kv. m. ploto ir iki 87.000 EUR. Svarbiausiais kriterijais renkantis būstą liks kaina ir vieta.

Apklausa parodė, kad pernai maždaug keturi iš dešimties naujų būstų buvo parduodami investicijai.

Komercinio turto kategorijoje prekybos ir sandėlių pastatus patrauklia investicija laikė mažiau nei pusė (46 proc.) apklaustųjų, kaip patrauklų investicijoms komercinį turtą 73 proc. nurodė biurus. Pastarųjų patrauklumas investicijoms palyginti su praėjusiais metais augo, sandėlių prekybinių patalpų – mažėjo.

Pagrindinėmis kliūtimis verslo plėtrai įvardinti biurokratiniai trikdžiai, beveik trečdalis apklaustųjų tai nurodė kaip pagrindinę priežastį. Svarbiausiu rūpesčiu yra tapusi nacionalinės žemės nuoma.

LNTPA direktorius Mindaugas Statulevičius sako, kad taip atsitiko dėl pasikeitusio valstybės institucijų požiūrio ir beveik išsekus privatiems sklypams miestų centruose.

„Iki praėjusių metų pradžios plėtra nacionalinėje žemėje buvo nesudėtinga – išsinuomojus sklypą ir pakeitus jo paskirtį su Nacionalinės žemės tarnybos pritarimu projektai būdavo vystomi. Tačiau paskutiniu metu, nepasikeitus jokiems svarbiems teisės aktams, pasikeitė valstybės požiūris ir plėtoti tokius pačius projektus tapo sudėtinga“, – sako M. Statulevičius.

Anot jo, dėl pasikeitusios situacijos sumažėjo galimybės prognozuoti projekto kainą ir eigą.

Antroje vietoje po biurokratinių kliūčių rikiuojasi prastėjantys verslo lūkesčiai (19 proc.) ir darbų bei paslaugų kainos augimas. Visi apklaustieji tikisi žaliavų brangimo šiais metais. Dauguma apklaustųjų taip pat mato augsiantį poreikį skolintis ir ketina didinti atlyginimus darbuotojams.

Kaip didžiausią paskatą NT plėtrai 40 proc. apklausos dalyvių šiemet įvardijo gerėjančią ekonominę situaciją, augančią NT paklausą (32 proc.) bei gerėjančius gyventojų lūkesčius (16 proc.)

Apklausa parodė, kad šiemet plėtojamuose projektuose mažės ir bendro gyvenimo „co-living“ bei bendradarbystės erdvių projektų dalis bendrame portfelyje.

Šiųmetinio Lūkesčių indekso partneriai – „Ober-Haus“. Apklausą atliko „Socialinės informacijos centras”.

Visą Lūkesčių indekso ataskaitą rasite čia.