Nauji būstai gali brangti dėl energinių reikalavimų

Nuo 2016 metų visi nauji daugiabučiai turės būti statomi A energinės klasės. Šiandien tokio būsto statybos brangesnės maždaug 15 proc. Anot vystytojų, jeigu technologijos per mažiau nei dvejus metus atpigti nespės, visuotinai privaloma A klasė gali reikšti bent dešimtadaliu brangesnį būstą pirkėjui.

2012 metais, kai buvo pastatytas pirmasis A klasės daugiabutis, ir 2013 metais A klasės būstai sudarė apie 4,5 proc. visų sostinėje parduotų naujų butų.

„Šiuo metu A energinės klasės būstas yra parduodamas dviejuose Vilniaus mikrorajonuose – Bajoruose/ Visoriuose ir Santariškėse. Palyginti su kitų energetinių klasių butų kainomis, energiškai efektyvūs būstai šiandieninėje rinkoje brangesni nuo kelių iki dešimties procentų“, – sako „Inreal“ konsultacijų ir analizės departamento vadovas Arnoldas Antanavičius.

AB Hanner, pastačiusios pirmąjį A klasės daugiabutį Lietuvoje, pardavimų vadovė Gintarė Avulytė sako, kad šiais metais buvo padidinti reikalavimai A energinės klasės būstui, todėl tokių daugiabučių statybos sąnaudos dar labiau išaugo. Jeigu techniniai reikalavimai nesikeis, sunku būtų greitai tikėtis energiškai efektyvaus būsto plėtros ar dominavimo rinkoje.

„Mūsų nuomone, papildomi reikalavimai yra pertekliniai ir praktiškai neišaugina vertės vartotojui, tik statybų kainą.  Jei būsto kainos išliks stabilios, o statybų kaštai ir toliau augs, tai artimiausiu metu būtų sunku tikėtis A klasės būsto dominavimo. Ypatingai tai apsunkina būsto plėtrą arčiau miesto centrinės dalies, kur žemės sklypų kainos yra gerokai didesnės“,- sako G. Avulytė.

Anot jos, šiandien A energinės klasės būstą renkasi vertinantys mažas būsto išlaikymo sąnaudas ir didesnį tokio būsto likvidumą.

„Turėdami pirmąjį sertifikuotą A energinės klasės daugiabutį matome, kad vidutinės šildymo išlaidos tokiame name siekia vos 1,2 Lt/kv. m, kas reiškia, kad vidutinis 50 kv. metrų butas moka vidutiniškai tik 60 Lt, tai yra gerokai mažiau nei B ar C klasės name“, – sako G. Avulytė.

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos Inovacijų grupės vadovas ir įmonės “Eika” plėtros direktorius Domas Dargis skaičiuoja, kad A energinės klasės būsto statybos kaina palyginti su B klase vidutiniškai didesnė 10-15 proc.

“Aukštesnės klasės būsto statybos kaina auga dėl naudojamų brangesnių technologijų. Jeigu sumažėtų inovacijų taikymo statyboje kaina, ateityje kokybiškas būstas galėtų nebrangti.  Jeigu technologijos ateityje neatpigs, tikėtina, kad dalis pirkėjų bus priversti rinktis pigesnį senos statybos ir energiškai mažiau efektyvų būstą”, – sako D. Dargis.

Anot ”Eika” plėtros direktoriaus, šiuo metu valstybė skatina senų daugiabučių renovaciją ir energiškai efektyvių viešųjų pastatų bei privačių namų statybą. Kol kas mažai dėmesio skiriama naujiems daugiabučiams, kuriems bus taikomi vieni griežčiausių energinių reikalavimų.

Kompensavus dalį nekilnojamojo turto vystytojų ir bendrijų investicijų į energetiškai efektyvius sprendimus, kokybiški būstai taptų lengviau įperkami. Ateityje pingant technologijoms kompensacijos galėtų būti panaikintos.

Parodos RESTA metu šia tema vykusiame renginyje tema –  „Reikalavimai A klasės būstui: ar įpirksime energiškai efektyvius butus?„  ekspertai, Aplinkos ministerijos ir verslo  atstovai aptarė besikeičiančių reikalavimų įtaką gyvenamojo nekilnojamojo turto sektoriui.

Pristatymai:

 

Daugiau informacijos:

Domas DARGIS

LNTPA Inovacijų grupės vadovas„Eika“ plėtros direktorius
Tel. 8 5 251 42 56

Gintarė AVULYTĖ

HANNER Pardavimų vadovė
Mob. +370 616 26547

Gintare@hanner.lt

Arnoldas ANTANAVIČIUS

INREAL Konsultacijų ir analizės departamento vadovas
Mob. +370 685 37261

Arnoldas.Antanavicius@inreal.lt