NT plėtotojams siūlymas statyti saulės parkus neįveiklintuose sklypuose

Neblėstant susidomėjimui saulės energetika ir trūkstant saulės parkų, sumanių energetikos sprendimų įmonė „Ignitis“ ir Lietuvos Nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) kviečia plėsti saulės parkus ant nekilnojamojo turto vystytojų valdomų pastatų stogų ar neužstatytų sklypų. Šiuo metu LTNPA priklauso daugiau kaip 70 didžiausių Lietuvoje nekilnojamojo turto vystytojų.

 „Matome didelį bendradarbiavimo potencialą, nes nekilnojamojo turto vystytojai valdo daugiatūkstantinį kvadratinių metrų plotą pastatų ir sklypų, kurie gali pasitarnauti žaliosios energetikos plėtrai ir tapti elektros energiją generuojančiomis saulės elektrinėms“, – teigia Lukas Kivaras, „Ignitis“ pardavimų kanalų plėtros vadovas.

Anot jo, tai lygiai taip pat aktualu ir biurus, ir gyvenamuosius pastatus vystančioms bei administruojančioms įmonėms. Pastatuose prekybos vietas ar biurus nuomojantys verslai galėtų nuomotis ir saulės elektrinės dalį, o vystant naują gyvenamąjį namą, gyventojai galėtų kartu su butu pretenduoti įsigyti atsinaujinančių šaltinių energiją generuojančios elektrinės dalį. Be to, tai būtų didelė nauda siekiant didesnės pastato energetinio efektyvumo klasės A++.

„Nekilnojamojo turto vystytojai saulės parkų statybą vertina kaip įdomią investicinę alternatyvą. Įdarbinti pastatų stogus ar neužstatytus regionuose esančius žemės ūkio paskirties sklypus, kurie kol kas turi menką vystymo potencialą  gali būti naudinga ir verslo, ir aplinkosauginiu požiūriu“, – teigia Mindaugas Statulevičius, LNTPA vadovas.

Jo teigimu, sparčiai augant energetinės nepriklausomybės poreikiui, saulės parkų plėtra tampa vis aktualesne kryptimi, generuojančia gan neblogą investicinę grąžą. Skaičiuojama, kad, net ir brangstant saulės jėgainės technologijoms, 1 kW jėgainės įrengimas kainuoja apie 1000-1100 eurų. Žinant, kad 1kW jėgainės pardavimo kaina rinkoje svyruoja 1300-1400 eurų, galima tikėtis apie 20 proc. investicijų grąžos.

„Ignitis“ siūlo nekilnojamojo turto vystytojams išnaudoti turimus žemės sklypus ar pastatų stogus ir įrengti saulės parką, išdalinant jį klientams. Savo ruožtu „Ignitis“ vystytojams suteikia galimybę naudotis savo valdoma platforma saulesparkai.lt, kurios pagalba saulės parkas parduodamas ir administruojamas: „Ignitis“ rūpinasi klientų aptarnavimu, pardavimais, sutarčių sudarymu, sąskaityba ir kt. Pagrindinė užduotis, kuria turi pasirūpinti nekilnojamojo turto vystytojas, įvertinti ar vystomoje teritorijoje yra laisvų elektros galios perdavimo pajėgumų ir ar sklypo, ar pastato, kuriame norima vystyti saulės elektrinę, neužstoja kiti pastatai ar medžiai, jų šešėliai.

„Tendencijos tokios, kad elektros kainoms Europoje kylant į neregėtas aukštumas, vis daugiau nekilnojamojo turto vystytojų investuoja į saulės elektrinių plėtrą, tampa jų operatoriais, o kartu aprūpina jų valdomus objektus žaliąja energija. Tai yra tvari nauda – ir vystytojams, ir klientams, taip pat atliepiama žaliojo kurso kryptis ir taupomos vartotojų sąnaudos“, – sako M. Statulevičius.

„Ignitis“ tiesiogiai vysto  įvairaus dydžio saulės elektrines gyventojams ir verslui, taip pat valdo www.saulesparkai.lt platformą, kurioje parduodami kitų vystytojų nutolę saulės  parkai. Bendra įmonės įrengtų elektrinių galia – 40 MW, o per minimą platformą išvystytų saulės parkų bendra galia siekia apie 13,5 MW. Įmonė yra viena iš didžiausių energetikos įmonių Baltijos šalyse, kuri siekia nuosekliai didinti žaliosios gamybos apimtis ir 2030 pasiekti 4 GW įrengtos galios iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Bendrovei priklauso įmonės Suomijoje, Latvijoje, Estijoje bei Lenkijoje.