Pusės NT plėtotojų lūkesčiai pernai neišsipildė, kas dešimto – buvo viršyti, rodo Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos atlikta narių apklausa. Ji parodė, kad šiemet rinkos dalyviai tikisi būsto kainų augimo, dalis vystytojų ketina imtis būsto nuomai projektų, o nuomininkai didelių siurprizų biurų valdytojams neturėtų pateikti.
Plėtotojai planuoja žengti į ilgalaikės nuomos rinką
Gyvenamojo būsto sektoriuje, kuris pernai mušė sandorių rekordus, šiemet didelių pokyčių nesitikima. Didesnių pardavimų nei pernai laukia tik trečdalis apklaustųjų, tačiau dauguma (64 proc.) laikosi nuomonės, kad naujo būsto pardavimai smarkiai nesikeis.
Nors pandemija parodė augantį susidomėjimą erdvesniais būstais ir užmiesčio namais ar sodybomis, vis dėl to populiariausia būsto kategorija šiemet neturėtų keistis – daugumos NT plėtotojų nuomone (60,7%), šiemet daugiausia bus parduodama 32-50 kv.m. būstų, 29 proc. mano, kad populiaresni bus didesni – 50-70 kv.m. butai, už savęs palikdami individualius ir sublokuotus namus nuo 90 kv.m.
“Apklausa taip pat parodė rinkos judėjimą link naujos turto klasės – būsto nuomai. Net 43 proc. apklaustųjų per artimiausius dvejus metus ketina imtis projektų, skirtų ilgalaikei nuomai. Iki šiol ši verslo sritis atrodė neperspektyvi, nes didesnioji dalis nuomos rinkos buvo šešėlyje ir legalus verslas su tuo negalėjo konkuruoti. Taip pat, galimai traukiantis pasiūlai, nerandantys sau tinkamo būsto įsigijimui, dalis pirkėjų gali pasukti į nuomos rinką. Augant pajamoms ir nuomininkų reikalavimams, ši sritis pradėjo dominti ir plėtotojus. Ne paslaptis, kad čia susidomėjimo neslepia ir investiciniai fondai”, – sako LNTPA prezidentas Mindaugas Statulevičius.
Anot jo, aštuoni apklausoje dalyvavę plėtotojai taip pat nukreipę žvilgsnius į bendro gyvenimo (co-living) projektus, keturi turi planų senjorų namų srityje.
Pasiūlos stigti neturėtų, kainos veikiausiai kils
Matant paskutinių mėnesių naujo būsto pardavimų statistiką, metų pradžioje pasirodė kai kurių rinkos dalyvių vertinimų, kad šiemet pasiūlos gali stigti. Tačiau LNTPA du trečdaliai apklaustų NT plėtotojų įsitikinę, kad verslas spės pasiūlyti naujo būsto pakankamai, kad patenkintų augančią paklausą. 14 proc. įsitikinę, kas stigs tik didesnių butų ar namų pasiūlos.
Beveik pusė (46 proc.) apklaustųjų šiemet ketina plėtoti tiek pat butų (vienetais) kaip ir pernai, didinti skaičių – 38 proc. Absoliuti dauguma (71 proc.) nurodė, kad vidutinis plėtojamo būsto plotas nesikeis, ketvirtadalis vidutinį būsto plotą ketina didinti.
Nors būsto pasiūlos turėtų užtekti, tačiau kainos dėl skirtingų priežasčių turėtų augti – įsitikinę trys ketvirtadaliai apklaustųjų. Daugumos įsitikinimu, kainos turėtų kilti apie 5-10 proc. Manančių, kad mažės – nėra.
“Numanomo kainų augimo pagrindinės priežastys yra kelios: ekonomikos skatinimas ir pajamų augimas bei per pandemiją sukauptos santaupos suteikia gerą progą daliai gyventojų pasigerinti gyvenimo sąlygas. Taip sutampa, kad nuo 2021 m. įsigalioja energiniai reikalavimai naujiems pastatams, kas išbrangina statybas. O užsidarius sienoms ir stokojant darbo jėgos iš Ukrainos ir Baltarusijos kyla ir darbo jėgos kaštai. Vienas svarbiausių faktorių lieka ir sklypų, tinkamų vystymui, stoka” – sako M. Statulevičius.
Tikimasi panašių biurų nuomos kainų
Specialistams rinkoje diskutuojant, kokia apimtimi po karantino įsigalės hibridinis darbas pakaitomis iš namų ir biurų, daugiau nei pusė apklausos dalyvių mano, kad nuomininkai nebus linkę mažintis nuomojamą plotą. Du trečdaliai apklaustųjų tiki, kad biurų nuomos kainos liks panašios, 30 proc. – kad mažės.
Šią savaitę vykstančioje NT konferencijoje „preCore“ „Colliers International” partnerė ir tarpininkavimo departamento vadovė Lietuvoje Sandra Jovaišaitė teigia, kad sulaukiama indikacijų, jog dalis nuomininkų savo turimą darbo vietų skaičių galėtų mažintis 30 proc.
“Matome, kad įmonės delsia priimti sprendimus, tačiau galime indikuoti naują poreikį, – maždaug 30 proc. mažesnius plotus. Šimtui darbuotojų – 70 darbo vietų”, – sakė ji.
Apklausos duomenimis, pasibaigę 2020 m. išpildė kiek daugiau nei trečdalio plėtotojų lūkesčius, pusės apklaustųjų lūkesčiai buvę didesni. Apklausa atlikta sausio 21- vasario 5 dienomis, ją užpildė 30 NT įmonių vadovai arba plėtros vadovai.
Straipsnį iliustruoja Scott Webb nuotrauka.