NT rinka: po permainingų 2011-ųjų tikimasi daugiau gyvybės ženklų 2012 metais

Šiandien, 2012 m. vasario 28 d. Inreal grupės drauge su partneriais AB banku „Finasta” ir advokatų kontora „Raidla Lejins & Norcous” pristatytoje 2011 – 2012 m. Lietuvos ekonomikos ir nekilnojamojo turto rinkos apžvalgoje teigiama, jog 2011-ieji nekilnojamojo turto (NT) rinkai buvo ypač permainingi. Ar investicijos į NT objektus intensyvės, priklausys tiek nuo bendros ekonominės situacijos, tiek nuo bankų finansavimo politikos.

Pasak banko „Finasta” makroekonomistės Rūtos Medaiskytės, 2011-ieji Lietuvos ekonomikai buvo sėkmingi. Metai prasidėjo atsargiu optimizmu, kuriuo nusivilti neteko. Visų metų ekonomikos augimas buvo vienas didžiausių Europos Sąjungoje ir siekė 5,8 proc. Praėjusiais metais Lietuvos ūkio augimą lėmė jau platesnis veiksnių ratas nei 2010-aisiais – eksporto plėtrą papildė ir atsitiesianti vidaus paklausa. Po 2009-ųjų nuosmukio, naujas ekonomikos augimo pikas buvo pasiektas trečiąjį 2011 m. ketvirtį. Vis dėlto neramumai euro zonos finansų sektoriuje bei su tuo susijęs Europos ekonomikos sulėtėjimas neigiamai paveikė ir Lietuvos ekonomiką – paskutinį ketvirtį augimas pastebimai sulėtėjo, o ši tendencija gali išsilaikyti ir ateinančiais 2012-ųjų m. ketvirčiais.

Panašiu scenarijumi plėtojosi ir NT rinka, nors joje metų pikas buvo pasiektas maždaug ketvirčiu anksčiau. „Metų pradžioje gerėjantys gyventojų bei įmonių lūkesčiai kartu su švelnėjančia bankų finansavimo politika augino sandorių kiekį, didėjo rinkos likvidumas, mažėjo komercinių objektų vakansijos, naujuose, moderniuose projektuose buvo fiksuojamas kainų prieaugis”, – pasakoja „Inreal valdymas” Konsultacijų ir analizės departamento vadovas Arnoldas Antanavičius, pažymėdamas, kad kainų augimas buvo stebimas daugiausia tik sostinėje, kurioje NT rinka buvo aktyviausia visus 2011 m. Pasak jo, Vilniuje per pirmąjį pusmetį butų kainos naujuose projektuose padidėjo vidutiniškai 5-7 proc., žemės sklypų bei individualių namų rinkoje – 10-15 proc., verslo centrų bei logistikos segmente – apie 15 proc. Tuo tarpu Kaune ar Klaipėdoje 10-15 proc. brango tik žemės ūkio sklypai. Komerciniame segmente kainos išliko stabilios, o butų kainos sumažėjo vidutiniškai 1-3 proc.

Teigiamų 2011 metų pradžios tendencijų nepavyko išlaikyti antrąjį metų pusmetį. Dėl išorinių makroekonominių veiksnių ėmė blogėti vartotojų bei verslo lūkesčiai, kainų augimas sustojo visuose sektoriuose, o naujai pradėtų statyti daugiabučių kainos buvo grąžintos į pradinį lygį. Metų pabaigoje įvykęs banko „Snoras” bankrotas įnešė daug sumaišties ir pastebimai išaugino gyventojų nepasitikėjimą bankine sistema. Kita vertus, anot A. Antanavičiaus, šis didelę žalą šalies ekonomikai padaręs įvykis, tam tikra prasme laikinai suaktyvino vėl aprimusią NT rinką, nes investicija į NT laikoma viena geriausių kapitalo apsaugos priemonių, ypač šiuo metu, kai NT kainos stipriai nukritusios. Remiantis VĮ „Registrų centras” duomenimis, 2011 m. lapkritį – gruodį iš viso sudaryta būsto sandorių už maždaug 610 mln. Lt arba penktadaliu daugiau nei per atitinkamą 2010 m. laikotarpį, kai būsto sandorių sudaryta už maždaug 500 mln. Lt.

Advokatų kontoros „Raidla Lejins & Norcous” partnerės ir advokatės Aušros Mudėnaitės teigimu, 2011 m. visų pirma buvo reikšmingi prabangos mokesčio už NT įvedimu – 1 proc. tarifu apmokestinamu tapo visas gyventojų NT, kurio mokestinė vertė viršija 1 mln. litų. Svarbesni pakeitimai buvo priimti ir žemės mokesčio srityje – pakeista žemės mokesčio apskaičiavimo tvarka, kuri turėtų įsigalioti nuo 2013 m. Kitais NT srities teisės aktų pakeitimais buvo siekiama efektyvinti procesus, tokius kaip  NT įsigijimo ar hipotekos sandorio sudarymas, nuosavybės registravimas ir kt.  Tarp šiais metais suformuotų Lietuvos Aukščiausiojo Teismo  precedentų paminėtinas NT nuomininkams palankus sprendimas, mažinantis nuomos mokestį dėl ekonominės krizės poveikio.

Pasak apžvalgos autorių, žvelgiant į ateities perspektyvas reikėtų išskirti 3 pagrindinius elementus: makroekonominę situaciją, bankų finansavimo politiką bei vidaus vartojimą. Nuo šių faktorių turėtų priklausyti, kaip plėtosis NT rinka Lietuvoje 2012 m. Nors makroekonomikos specialistai šiems metams prognozuoja lėtesnį šalies augimą, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje šalies potencialas išlieka didžiulis, nes vykdomos ir planuojamos didžiulės investicijos į naujas gamyklas, energetikos sektorių, infrastruktūrą bei logistiką. Naujosios investicijos ne tik įlietų papildomo kapitalo į Lietuvos ekonomiką, bet ir padėtų kurti naujas darbo vietas, gerinti makroekonominį klimatą bei skatinti vidaus vartojimą.

2011 m. Lietuvos ekonomikos ir nekilnojamojo turto rinkos apžvalgą galima atsisiųsti iš www.inreal.lt interneto svetainės.

APIE ĮMONES

Inreal grupė teikia bene plačiausią Lietuvoje nekilnojamojo turto ir pastatų priežiūros paslaugų spektrą. Grupę sudaro UAB „Inreal valdymas”, UAB „Inreal”, UAB „Inreal pastatų priežiūra” (su susijusiomis daugiabučius namus administruojančiomis įmonėmis) ir UAB „Inreal GEO”. Inreal grupės įmonės priklauso AB „Invalda”.

Inreal grupėje šiuo metu dirba 224 darbuotojai, valdomo turto vertė – apie 400 mln. Lt., tarpininkaujama nuomojant ar parduodant 550 tūkstančių kv.m komercinių patalpų ir 1150 butų, įvertinto per metus turto vertė siekia 2 milijardus litų, pastatų priežiūros sektoriaus įmonių prižiūrimas plotas – 1 milijonas kv. m. Įmonių biurai ar atstovybės veikia Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Mažeikiuose, Alytuje ir Plungėje.

AB „Finasta Holding” valdomas investicinis bankas „Finasta”, įkurtas 2008 m., yra didžiausias pagal valdomą turtą ir klientų skaičių privačios bankininkystės bankas Baltijos šalyse.

Banko specializacija – investicijų ir privačios bankininkystės paslaugos. Bankas teikia kompleksines investicijų valdymo ir įmonių finansų paslaugas privatiems ir verslo klientams bei siūlo nestandartinius verslo kreditavimo sprendimus.

„Raidla Lejins & Norcous” advokatų kontoros Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje yra Baltijos šalių regiono teisinių paslaugų lyderės, kuriose dirba virš 100 teisininkų. Kontoros teikia kompleksines paslaugas šalies, regiono ir tarptautinėms įmonėms, tarp kurių – stambios korporacijos, tarptautiniu mastu veikiantys bankai ir finansinės institucijos.

2011 m. gruodžio 8 d. „Financial Times” ir „mergermarket” advokatų kontorą „Raidla Lejins & Norcous” pripažino geriausia teisine patarėja Baltijos šalyse.

„Raidla Lejins & Norcous” Nekilnojamojo turto ir statybos praktikos grupė – viena iš stipriausių Lietuvoje, jungianti įvairaus profilio teisės specialistus. Vienai didžiausių rinkoje specializuotų nekilnojamojo turto teisininkų grupei vadovauja kontoros partnerė advokatė Aušra Mudėnaitė.

Daugiau informacijos:

Rūta Merčaitienė
Inreal grupė
Marketingo ir komunikacijos vadovė
Mob. +370 611 29779
ruta.mercaitiene@inreal.lt
Jūratė Rupšienė
Bankas FINASTA
Komunikacijos projektų vadovė
Mob. +370 615 49670
jurate.rupsiene@finasta.com
Vaida Zykutė
RAIDLA LEJINS & NORCOUS
Komunikacijos vadovė
Mob. +370 69943312
vaida.zykute@rln.lt