Prekybos centrai pristatė priemones saugiam atsidarymui

Šaliai jau metus gyvenant pandemijos sąlygomis, vis daugiau verslų susiduriant su išgyvenimo rizika, prekybos centrai pristato priemones, kurios leistų saugiai atverti prekybą.

Kol Vyriausybė apsispręs dėl prekybos atvėrimo, prekybos centrai (PC) savanoriškai diegia visą eilę priemonių, kurios leistų saugiai atsidaryti. Visos priemonės didžiausius prekybos centrus vienijančios Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) praėjusią savaitę buvo pristatytos Sveikatos ekspertų tarybai.

“Ribojimai tęsiasi daugiau nei metus. Bankrutuojantys verslai nusineša darbo vietas, o valstybė ne tik negauna pajamų, bet ir turi rūpintis dotacijomis. Nereikia pamiršti ir prastėjančios visuomenės emocinės sveikatos, dėl to turime ieškoti būdų kaip maksimaliai saugiai grįžti į įprastą gyvenimą. Todėl, pasitarę su Sveikatos ekspertų taryba, šiandien pristatome priemones skirtas lankytojų ir darbuotojų saugumo užtikrinimui ”, – pristatydamas įdiegtas priemones sako LNTPA prezidentas Mindaugas Statulevičius.

Pastaruoju metu LNTPA atstovaujamuose prekybos centruose lankytojų srautas nukritęs apie 75 proc. palyginti su praėjusių metų kovo pradžia. Dėl nevykdomos prekybos veiklos fizinėse parduotuvėse kas mėnesį, nuo gruodžio mėnesio nuomininkų verslų nesumokamas PVM  siekia apie 17,5 mln. eurų. Dar 2,75 mln. eurų kas mėnesį valstybė nesurenka dėl prastovose esančių PC darbuotojų nesumokamų mokesčių, tuo pačiu jiems kas mėnesį iš valstybės biudžeto skiriant apie 3,35 mln. eurų išmokų.

“Su pavasariu matosi vis labiau augantis žmonių judėjimas miestuose ir jis augs dėl natūralių priežasčių. Todėl papildomų prekybos vietų atvėrimas mažintų žmonių koncentraciją jose ir taip tik didintų saugumą. Mūsų siūlomas saugomo priemonių paketas parengtas taip, kad nebūtų pagundų ilgai užtrukti prekybos vietose, keičiamos lankytojų judėjimo schemos, naujausiomis technologijomis sekamas lankytojų skaičius, tai turi užtikrinti maksimalų saugumą”, – sako M. Statulevičius. Jis pabrėžia, kad vidutinis pirkėjas šiandien prekybos vietoje užtrunka apie dvylika minučių. Kad šis laikas smarkiai neilgėtų, prekybos vietose laikinai naikinamos poilsio salelės, tam skirti suoliukai, išjungiamas bevielis internetas. Aktyviai kontroliuojamas ir tinkamas kaukių dėvėjimas, o kiekvienam klientui, kuris į PC atvyksta pamiršęs kaukę, PC įsipareigoją neatlygintinai suteikti vienkartinę medicininę kaukę.

LNTPA vadovas pabrėžia, kad prekybos centrai, jau yra įsidiegę daug  priemonių, skirtų saugaus apsipirkimo užtikrinimui. Viena iš  jų – technologijos, leidžiančios realiu laiku matyti lankytojų srautą ir esant poreikiui jį reguliuoti fizinės apsaugos pagalba.

Skirtingi prekybos centrai naudoja skirtingų gamintojų sprendimus, pavyzdžiui pasaulinio „Sensormatic ShopperTrak“ srautų skaičiavimo sistemą. Tokios ar panašios technologijos išmaniais 3D sensoriais ir kameromis virš kiekvieno įėjimo skaičiuoja įeinančius ir išeinančius lankytojus, o duomenys realiu laiku apdorojami serveryje.

Srautų skaičiavimo sistemos realiu laiku skaičiuoja pastate esančių pirkėjų skaičių ir reaguoja pagal iš anksto nustatytas taisykles. Lankytojų skaičiui artėjant prie maksimalios leistinos ribos apie tai yra informuojami prekybos centro valdytojas ir  apsaugos darbuotojai. Apsauga pasiruošia laikinai uždaryti visus PC įėjimus, o viršijus ribą juos laikinai uždarys ir ribos pirkėjų patekimą, iki nukris viduje esančių lankytojų skaičius.

Atvėrus prekybos centrus, piko valandomis dirbs daugiau apsaugos darbuotojų, kurie kontroliuos saugaus atstumo laikymąsi viduje ar laukiančiųjų eilėje lauke, o neturintiems nemokamai dalins medicinines kaukes. Panašiu principu kontroliuojamas ir lankytojų skaičius parduotuvėse: pasiekus konkrečioje parduotuvėje leistiną lankytojų skaičių klientų, prieš patenkant į parduotuvę, prašoma palaukti bendrose PC erdvėse, kuriose saugiu atstumu yra sužymėtos laukimo vietose, kad nebūtų būriuojamasi prižiūri apsauga.

“Prekybos centrai yra pasiruošę eismą alėjose organizuoti viena kryptimi arba ratu, kad nesusidurtų priešpriešiniai lankytojų srautai. Tam būtų įrengiami laikini fiziniai atitvėrimai. Taip pat reguliariai, mažiausiai keturis kartus per parą, dezinfekuojami visi dažniausiai liečiami paviršiai. Dauguma PC ultravioletiniais spinduliais liftų kabinas ir eskalatorių turėklus dezinfekuoja nuolat. Visuose veikia modernios, galingos ventiliacijos sistemos, papildomai naudojami ir oro jonizatoriai”, – apsaugos priemones vardija M. Statulevičius.

Anot LNTPA vadovo, verslas taip pat įsipareigoja savo lėšomis reguliariai, ne rečiau nei kartą per savaitę, testuoti klientus aptarnaujančius darbuotojus ir taip didinti testavimo rodiklius visoje šalyje. Testavimo vietos, pagal galimybes, galėtų būti įrengiamos ir lauke, taip visiškai minimizuojant galimai užsikrėtusio asmens kontaktus. Esant Vyriausybės pritarimui, būtų galima organizuoti ir atskirą laiką, skirtą tik senjorų ar kitų pažeidžiamų grupių apsipirkimui.

Šiuo metu leidžiama veikti visoms parduotuvėms, turinčioms įėjimą iš lauko. PC patalpose gali veikti būtinųjų prekių: maisto, farmacijos, optikos ir veterinarijos prekybos vietos. Kitos parduotuvės gali veikti kaip prekių atsiėmimo punktai.