Vidutinis naujos statybos butas per 12 metų susitraukė daugiau nei 12 kv. m.

Per dvylika metų vidutinis naujo būsto plotas susitraukė per 12 kv. m. Šiuo metu populiariausi iki 50 kv. m 1-2 kambarių būstai, neretai įsigyjami kaip investicija nuomai. Tačiau II kartą atliktas Lietuvos vystytojų Lūkesčių indeksas parodė, kad šiemet du kartus daugiau plėtotojų nei pernai patraukliausiu mato kiek didesnį– 51-70 kv.m būstą. Tai reiškia, kad šiemet rinkoje laukiama sugrįžtančių pirkėjų, perkančių būstą sau.

Jau nuo 2003 metų pastebima tendencija Lietuvos rinkoje statyti vis mažesnio ploto butus, taip auginant būsto prieinamumą didesniam pirkėjų ratui. Tuo metu vidutinis naujos statybos butas siekė 65,8 kv.m ir nuosekliai mažėjo iki 54,2 kv.m praėjusiais metais.  “Ober-Haus” duomenimis, vidutinis naujo buto plotas šių metų projektuose sumažėjęs dar labiau – iki 53,4 kv.m  arba 12,4 kv.m mažiau nei 2003 metais.

Anot Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) direktoriaus Mindaugo Statulevičiaus, pastaruoju metu buvo populiariausi nedideli būstai – apie 35-50 kv.m ploto, pirmiausia dėl didelio investuotojų susidomėjimo.

„Antrą praėjusių metų pusmetį pradėjome stebėti pokyčius, kad investuotojų srautas sumažėjo. Auga perkančiųjų sau skaičius, matydami tokias tendencijas vystytojai tikisi, kad šiemet populiaresnis bus kiek didesnis būstas  – 51-70 kv.m, nors maži butai liks perkamiausi – tiek dėl įsigyjančių pirmąjį būstą, tiek dėl perkančių investicijai“, – sako M. Statulevičius.

„Inreal“ Konsultacijų ir analizės departamento vadovas Arnoldas Antanavičius aktyvesnį rinkos domėjimąsi  didesniu būstu aiškina ir nauja pasiūla aukštesnės klasės segmente.

„Atsirado daug naujos pasiūlos šiame segmente ir galimybė patenkinti prestižinio būsto pirkėjų poreikį, ko nebuvo nuo pat krizės pradžios. Tokie pirkiniai yra galimybė turimus pinigus saugiai investuoti, nes laikyti bankuose nėra didelės prasmės, kai palūkanų normos yra arti nulio“, – teigia analitikas.

Patraukliausio būsto plotas priklauso ir nuo segmento

Šalia sostinės Senamiesčio vidutinio segmento Oslo namų kvartalą vystančios „Selvaag LT“ vadovas Egidijus Damulis pasakoja, kad daugiau nei pusmetį stebi besikeičiančius pirkėjų poreikius

„Nuo vasaros pabaigos stebime, kad keičiasi pirkėjų poreikiai, jeigu anksčiau labiausiai domino nedideli būstai, dabar sulaukiame daugiausia užklausų dėl didesnių – 55-60 kv.m butų. Tai galima paaiškinti ir ekonomine situacija, ir po euro įvedimo įsidrąsinusiais pirkėjais, kurie iki šiol atidėliojo sprendimą“, – pasakoja E. Damulis.

NT vystymo bendrovės „Eika“ plėtros direktorius Martynas Žibūda taip pat pastebi, kad vidutinis parduodamo buto plotas keičiasi, o patraukliausio būsto plotas skirtinguose segmentuose labai skiriasi. Kuo būstas prabangesnis, tuo didesnis tipinio vieno, dviejų, trijų ar keturių kambarių buto plotas.

„Mūsų praktika rodo, jog prestižinėje klasėje populiariausi didesni 3 kambarių butai, kurių plotas yra apie 70-90 kvadratinių metrų, taip pat 4 kambarių butai – didesni negu 100 kvadratinių metrų. Ekonominėje klasėje populiaresni kuo mažesni tipiniai butai, itin nedidelė paklausa 4 kambarių butų. Ekonominėje klasėje geriausiai perkami nedideli, funkcionaliai suprojektuoti 1-2 kambarių butai, kurių plotas 30-45 kvadratiniai metrai. Tokio ploto butai itin populiarūs ir tarp investuotojų“, – sako M. Žibūda. Anot jo, augantis vidutinės ir prestižinės klasės būstų populiarumas bei į rinką sugrįžtantis pirkėjai, ieškantys būsto sau, keičia ir vystytojų lūkesčius dėl didesnio ploto būstų.

„Ober – Haus“ Vertinimo ir rinkos tyrimų departamento vadovas Saulius Vagonis įsitikinęs, kad ieškantiems išties didelio naujo būsto ir toliau gali tekti susidurti su mažesne pasiūla.

“Kadangi naujuose projektuose didžiąją dalį sudaro 2-jų kambarių butai, šiek tiek mažesnė dalis 1 ir 3-jų kambarių, tad didesnio ploto butams skiriama ne itin daug vietos. Tikėtina, kad ir artimiausioje ateityje stebėsime panašias tendencijas, kadangi norinčių investuoti (tiek savo poreikiams, tiek siekiant išnuomoti) į mažesnio ploto butus, nemažėja”, – sako S. Vagonis.

Nekilnojamojo turto vystytojų Lūkesčių indeksas  – antrą kartą LNTPA, BNS Plius ir SIC rengiama metinė vystytojų apklausa, kuri indikuoja sektoriaus nuotaikas ateinantiems metams.  Šių metų pradžioje 36 proc. apklaustųjų nurodė, kad šiemet patraukliausi bus 51-70 kv.m. butai (pernai taip atsakiusiųjų dalis siekė 16 proc.)