Vilniaus būsto rinkos nesustabdė net artėjantys Seimo rinkimai: „atšokimas“ įvyko, su atsargiu optimizmu laukiama stabilizacijos

Nekilnojamojo turto projektų valdymo įmonės „Citus“ investicijų ir analizės vadovas Šarūnas Tarutis džiaugiasi, kad susidomėjimas būstais Vilniuje toliau augo net artėjant vienam didžiausių politinės padangės įvykių šiemet – Seimo rinkimams. Tačiau rinkoje jis norėtų matyti grįžtančią brandą – rezervacijų skaičių nuo šiemet vasarį pasiekto visų laikų rekordo, kai buvo užfiksuotos 683 naujų būstų rezervacijos, teskiria penktadalis šiandieninio rezultato.

„Be jokios abejonės, situacija ir rezultatai mane labai džiugina, tačiau stengiuosi laikytis atsargaus optimizmo. Kol kas pandemijos suvaldyti nepavyko, o Lietuvoje fiksuojamas vis augantis atvejų skaičius, gerokai viršijantis pirmosios bangos rodiklius, todėl neapibrėžtumas dėl koronaviruso situacijos išlieka. Labiau norėčiau matyti ilgalaikį stabiliai aukštą rezultatą, o ne šuolį į viršų, kurį sektų dar vienas kritimas. Visgi, kol kas visi ženklai leidžia tikėtis geriausio – Vilniaus rinka sugrįš prie buvusio potencialo ir ilgalaikio tvaraus augimo“, – kalba Šarūnas Tarutis.

Mūsų analitikų duomenimis, rugsėjo mėnesį Vilniaus būsto rinkoje buvo rezervuota 569 būstai (butai ir kotedžai). Tai yra 30 proc. daugiau nei 2019 m. rugsėjį. Per trečiąjį ketvirtį rezervuotų būstų skaičius sudarė 1 464 – beveik tiek pat, kiek tuo pačiu metu pernai, kai buvo rezervuoti 1 466.

Iš kitos pusės, per visus devynis šių metų mėnesius viso sostinėje rezervuota 3 627 būstai. Tai yra 20 proc. mažiau nei rekordiniais 2019–aisiais (ankstesnio laikotarpio rezervacijų skaičius – 4 744). Tokią įtaką turėjo trijų mėnesių karantinas – ne ypatingai daug.

Rinkos atsigavimas Vilniuje – išties įspūdingas. Su rugsėjo mėnesio skaičiumi peršokome ne tik 2018–2019 metų mėnesinių rezervacijų vidurkį, tačiau ir geriausių istorijoje 2019–ųjų, kai kiekvieną mėnesį buvo rezervuojama, vidutiniškai, po 515 būstų. Tokio rodiklio savo prognozėse nebuvome numatę net ir kitam pavasariui.

Tiesa, reikia paminėti, kad teko perskaičiuoti „sukritusias“ kelių projektų rezervacijas, kurios išpūtė kai kurių mėnesių rezultatus. Todėl „Citus“ analitikai pakoregavo rinkos dinamiką, kuri dabar – dar „gražesnė“. Remiantis perskaičiavimu, 2018–2019 m. vidurkis jau buvo pasiektas rugpjūtį.

Grafikas nr. 1 – Vilniaus būsto rinkos rezervacijų skaičiaus dinamika ir jos prognozė 2020–2021 m. („Citus“ duom.)

Kaune rugsėjį susitarta dėl 59 būstų – šiame mieste pardavimai paskutinį mėnesį šiek tiek sulėtėjo.

Kadangi laikinosios sostinės rinka – keliskart mažesnė nei Vilniaus, čia ir dinamikos kreivė plokštesnė: joje ir karantinas mažiau jautėsi, bet ir atsigavimo tokio ūmaus nestebima.

 

Grafikas nr. 2 – Kauno būsto rinkos rezervacijų skaičiaus dinamika 2020 m. („Citus“ duom.)

„Citus“ rezultatai taip pat atsistatė. Per trečią ketvirtį įmonės valdomuose projektuose Vilniuje ir Kaune buvo rezervuoti 92 būstai. Vilniuje 25 būstai rezervuoti sportą ir aktyvų laisvalaikį vertinantiems žmonėms skirtuose „Būk čia“ namuose, dar 18 – Burbiškių miške esančiuose „Miško arduose“, o Kaune 35 rezervacijų sulaukė neseniai pristatytas daugiafunkcinis „Radio city“, 14 – „Klevų namai“.

Pernai per tą patį laikotarpį „Citus“ valdomuose projektuose buvo pasirašę 77 rezervacijos.

 

Skaičiai ir faktai

  • Rezervacijų skaičius Vilniuje: 2020.09 – 569, 2019.09 – 439; 2020 m. liepą–rugsėjį – 1 464, 2019 m. liepą–rugsėjį – 1 466; 2020 m. sausį–rugsėjį – 3 627, 2019 m. sausį–rugsėjį – 4 744 („Citus“ duom.);
  • Rezervacijų skaičius Kaune: 2020 m. rugsėjo mėn. – 59 („Citus“ duom.);
  • Rezervacijų skaičius „Citus“ valdomuose projektuose: 2020 m. liepos–rugsėjo mėn. – 92 („Citus“ duom.).