Vilniaus butų rinkoje įsivyravo pusiausvyra

2016 metų II ketvirtį Vilniaus naujo būsto rinkoje pastebima įsivyravusi pusiausvyra: pirkėjai įsigijo beveik tiek pat butų, kiek jų pasiūlė NT plėtotojai. Per tris paskutinius šių metų mėnesius sostinėje buvo parduota 980 naujos statybos butų – t. y. 4% mažiau negu pernai per tą patį laikotarpį, o neparduotų butų sandėlis per ketvirtį praktiškai nepakito – laisvų butų išliko 3350, rašoma UAB „Eika” pranešime spaudai.

„Lygindami antrąjį šių metų ketvirtį su pirmuoju, ir su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, matome nedidelį pardavimų mažėjimą, tačiau vertindami pusmečio rezultatus, matome, kad 2016 metais butų yra parduodama beveik penktadaliu, t. y. 18% daugiau nei 2015: atitinkamai 2060 ir 1750 butų per šešis mėnesius,“ – teigia UAB „Eika“ plėtros direktorius Martynas Žibūda.

Vertinant antrojo šių metų ketvirčio rezultatus pamėnesiui, ženklus parduotų butų skaičiaus pokytis pastebimas nuo gegužės mėnesio.

„II metų ketvirtis prasidėjo įspūdingai – balandžio mėnesį buvo realizuota beveik 460 naujų butų, tuo tarpu gegužės ir birželio mėnesiais buvo sudaryta atitinkamai 280 ir 240 sandorių. Nepaisant sumažėjusių skaičių, tai beveik tiksliai atitinka praėjusių metų kasmėnesinius rezultatus“, – teigia M. Žibūda.

2016 metais tiek I, tiek II ketvirtį vidutinės klasės butų parduota daugiau, nei ekonominės. Vidutinės klasės butai sudarė 51% rinkos pardavimų, ekonominės klasės – 40%, o likę 9% teko prabangaus būsto segmentui. Populiariausi II ketvirtį buvo naujos statybos butai Šnipiškėse (12%), Pilaitėje (10%) ir Naujamiestyje (9%).

NT plėtotojai per pastaruosius tris mėnesius papildė pasiūlą šešiolikoje naujų arba etapais tęsiamų projektų. Rinkai iš viso buvo pasiūlyta beveik 1000 butų. Nors bendras laisvų butų skaičius rinkoje išlieka beveik toks pats, kaip ir pirmojo šių metų ketvirčio pabaigoje, t. y. apie 3350 butų, tačiau lyginant su praeitų metų liepos mėnesiu, kuomet pasiūloje buvo beveik 4100 laisvų butų, pirkėjų pasirinkimo galimybės per metus sumažėjo beveik penktadaliu, apie 18%. Vertinant pasiūlą pagal segmentus, ieškantys ekonominės klasės būsto šiuo metu gali rinktis iš 1500 butų, vidutinėje klasėje pasiūla siekia 1400, o mažiausias pasirinkimo galimybes turi prabangaus būsto pirkėjai – šiuo metu jie gali rinktis iš 450 butų.

Nuo šių metų pirmo ketvirčio pabaigos vidutinė naujos statybos butų kaina sostinėje augo nežymiai – vos 0,5% nuo 1700 eurų iki 1710 eurų už kvadratinį metrą. Ekonominės klasės butų kaina per paskutinius tris mėnesius pakilo 1,1% ir šiuo metu siekia 1350 eurų už kvadratinį metrą. Panašus augimas užfiksuotas ir vidutinėje klasėje – čia butų kaina per II ketvirtį ūgtelėjo 1,5% ir siekia 1740 eurų už kvadratinį metrą. Didžiausias kainos pokytis pastebimas prabangaus būsto segmente, kur butų kainos padidėjo 6,1 % iki 2780 eurų už kvadratinį metrą.

„Antroje šių metų pusėje ypatingų pokyčių pirminėje Vilniaus būsto rinkoje nesitikime. NT plėtotojai, matydami sumažėjusią pasiūlą, gali suaktyvinti ir pagreitinti naujų projektų pradžią. Ypatingas poreikis jaučiamas prabangaus būsto segmente, kur dėl projektų įvairovės trūkumo trečią ketvirtį iš eilės mažėjo pardavimai. Pastaruoju metu smulkius centrinėje miesto dalyje išsibarsčiusius projektus keičia prabangūs stambūs projektai, tai sąlygoja didesnį prestižinio būsto pasiūlos gylį, tačiau ne plotį. Tuo tarpu ekonominiame ir vidutiniame segmentuose situacija gana stabili, pirkėjams turėtų būti pasiūlyta naujų projektų, tačiau naujų neparduotų butų kiekis turėtų išlikti panašus,“ – prognozuoja M. Žibūda.