Vystytojai siūlo išeitis vaikų darželių stokojantiems miestams

Praėjusiais metais Vilniuje ir Kaune į darželius nepateko keli tūkstančiai vaikų. Dėl vietų stygiaus darželiai perpildyti, grupės dažnai didesnės nei numatyta, skelbiama Vaiko teisių kontrolierės ataskaitoje. Nekilnojamojo turto vystytojai sakosi esą pasiruošę imtis darželių statybų, tačiau tam kol kas stinga savivaldybių paramos.

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) direktorius Mindaugas Statulevičius prabrėžia Vilniaus atvejį, kai nuo 2006 m. iš vystytojų yra renkamas socialinės infrastruktūros mokestis, iš kurio turėtų būti pasirūpinama ir darželių statyba.

„Vystytojai natūraliai tikėjosi, kad šie pinigai bus išleidžiami būtent naujakurių kvartaluose, kuriuose statantys plėtotojai sumoka daugiausiai tokio mokesčio ir kur darželių stinga labiausiai. Tačiau per paskutinius penkerius metus Vilniuje pastatytas tik vienas vaikų darželis. Mes siūlomės tokią situaciją spręsti šiuos objektus vystant privačios ir viešos partnerystės būdu, pavyzdžiui, kad savivaldybė per nustatytą laiką išperkamosios nuomos būdu įsigytų vystytojų pastatytus darželius“, – sako M. Statulevičius. Anot jo, toks būdas būtų ypač patrauklus sunkmečiu, nes nesudarytų didelės naštos miestų biudžetams, o pirmieji darželiai galėtų pradėti veikti greičiau nei  po metų nuo konkursų jų statybai įvykdymo.

LNTPA valdybos narys, AB „Hanner“ vadovas Arvydas Avulis, kurio įmonė vysto kvartalą Bajoruose, teigia, kad įmonė pasirengusi finansuoti vaikų darželio statybą, tačiau tam reikalingas miesto valdžios palaikymas.

„Darželių statybą savo vystomuose kvartaluose pirmiausia suvokiame kaip vystytojo atsakomybę darnia plėtra – rūpintis savo rajono gyventojais ir jiems reikalinga infrastruktūra, bendruomenių stiprinimu. Tačiau darželių statybai pirmiausia reikalingas savivaldybės palaikymas“, – sako A. Avulis. Jo teigimu,  miesto sklype galėtų būti pastatyti darželiai, kuriuos miestas galėtų įsigyti išperkamosios nuomos būdu.Vystytojai siūlo išeitis vaikų darželių stokojantiems miestams.

„Reikia įvertinti ir tai, kad tokie pastatai vėliau gali būti lengvai pritaikomi ir kitokiai veiklai. Demografinės tendencijos kol kas neleidžia tikėtis, kad vaikų skaičius ateityje augs, todėl statant tokius naujus pastatus, būtina įvertinti, kad ateityje jie galės virsti kad ir pradinėmis mokyklomis ar bendruomenės veiklos centrais su daugiafunkcine paskirtimi“, – kalba M. Statulevičius.

Daugiau informacijos:

Justina Juršytė
Mob. (8 682) 34551
El. p.