Kovo 25 d. Europos Parlamente Briuselyje buvo skubiai organizuota diskusija „Affordable Housing – Addressing the housing crisis in the Union”, skirta vis labiau įsisiautėjančiai būsto įperkamumo problemai spręsti.
Renginyje dalyvavęs ES būsto ir energetikos komisaras Dan Jørgensen kaip vieną esminių krizės sprendimų būdų įvardijo pasiūlos didinimą. Paklaustas, kaip ES gali paskatinti naujų būstų statybą bei taip išauginti įperkamo ir prieinamo būsto pasiūlą, ES būsto ir energetikos komisaras atsakė:
✔️ būtina pašalinti perteklines taisykles ir biurokratines kliūtis, kurios stabdo spartų naujų būstų statybas;
✔️ įveikti vieną pagrindinių iššūkių – leidimų išdavimą: šiandien daugelyje šalių narių statybų leidimai išduodami per lėtai;
✔️ gerinti prieigą prie statybinių medžiagų, įskaitant didesnį perdirbimą, kad būtų mažesnė priklausomybė nuo naujų žaliavų, ir įvairinti tiekimo šaltinius, kad statybinės medžiagos būtų lengviau prieinamos ir pigesnės.
💡 Pasak D. Jørgensen, sprendimai turi būti kompleksiniai – reikia ir reguliavimo supaprastinimo, ir finansinių paskatų, kad būtų užtikrinta daugiau įperkamo būsto ES gyventojams.
***********************************
Svarbiausi diskusijos akcentai:
🏠 Auganti būsto krizė – įsigyti būstą tampa vis sunkiau, o nuomos kainų augimas gilina ekonominius skirtumus.
🌍 ES institucijų įsitraukimas: sukurta būsto darbo grupė, kuri metus laiko analizuos būsto situacijas šalėse narėse ir, įvertinusi sukauptus duomenis, teiks rekomendacijas, kaip gerinti būsto įperkamumo situaciją.
🤝 Bendradarbiavimo svarba: įvairių suinteresuotųjų šalių įsitraukimas būtinas efektyviai politikai formuoti.
💬 Skatinamas viešas dialogas: akcentuojamas aktyvus dalyvavimas, pabrėžiant grįžtamojo ryšio ir skirtingų perspektyvų svarbą.
🔑 Finansavimas ir investicijos: dabartiniai ES finansavimo mechanizmai yra nepakankami šios krizės mastui įveikti – būtini inovatyvūs sprendimai.
🏗️ Reguliavimo reformos: teisinės sistemos peržiūra būtina norint padidinti būsto pasiūlą ir spręsti rinkos disbalansą.
⏳ Reikia skubių veiksmų: jei krizė nebus sprendžiama, ji dar labiau pagilins ekonominę nelygybę ir socialinį nestabilumą Europoje.
Diskusijos įrašas galite rasti čia.