LNTPA diena Kaune. Visuotinis narių susirinkimas

Balandžio 3 d. Kaune, Mokslo saloje, vyko Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) narių visuotinis susirinkimas, kuriame dalyvavo 56 nariai, iš jų 45 – gyvai, o 9 – nuotoliniu būdu, tad kvorumas buvo pasiektas ir sprendimai – teisėti. Susitikimas tapo proga įvertinti metų darbus, iškelti naujus tikslus bei pasidalinti įžvalgomis apie sektoriaus būklę.

Asociacijos galia – vienybėje ir įsitraukime

„Asociacija yra tiek stipri, kiek aktyvūs jos nariai“, – sakė susirinkimo pirmininku išrinktas Vytas Zabilius, LNTPA valdybos narys ir „Regroup“ vadovas. Jis pabrėžė, kad vien nario statusas nekuria vertės – būtina dalintis, burtis ir veikti kartu.

LNTPA prezidentas Mindaugas Statulevičius savo įžangoje akcentavo Kauno potencialą ir ragino stiprinti regioninį bendradarbiavimą: „Kaunas yra augantis miestas. Jame vyksta kokybiški procesai – tiek NT projektų, tiek architektūros, tiek savivaldos požiūrio srityje. Turime išnaudoti šią galimybę.“

Metinė veiklos ataskaita: auganti bendruomenė ir platus veiklos spektras

M. Statulevičius pristatė 2024 metų veiklos ataskaitą, kurioje atsispindėjo tiek įdirbis teisėkūros srityje, tiek strateginis asociacijos pozicionavimas.

„LNTPA šiandien vienija jau 95 narius – tai ir vystytojai, ir architektai, konsultantai, NT paslaugų įmonės, teisininkai. Mūsų bendruomenė tampa vis įvairesnė, o tai stiprina mūsų balsą valstybės institucijose“, – sakė asociacijos prezidentas.

Per metus LNTPA aktyviai dalyvavo nacionalinėse darbo grupėse, prisidėjo prie Statybos kodekso rengimo, teikė pasiūlymus dėl miestų tankinimo, želdynų, infrastruktūros reikalavimų.

„Pavyko išjudinti klausimus dėl perteklinių reikalavimų želdynams, pradėjome diskusijas dėl slėptuvių reikalavimo persvarstymo. Tai ne vien nuomonės reiškimas – tai konkretūs pasiūlymai, kurie formuoja teisės aktus“, – pabrėžė M. Statulevičius.

Renginiai, komunikacija ir tarptautiškumas

LNTPA 2024 m. organizavo apie 40 renginių – nuo didžiausios Lietuvos NT lyderių konferencijos „CORE“ iki specializuotų forumų, edukacinių sesijų ir Būsto mugės. Taip pat tęsta iniciatyva – tarptautiniai LNTPA turai: praeitais metais buvo aplankyti NT projektai Japonijoje, Singapūre, Australijoje.

„Tai – ne ekskursijos, tai – žinių mainai ir įkvėpimas, kurį parsivežame į Lietuvą“, – sako asociacijos vadovas.

Komunikacijos srityje LNTPA per metus paskelbė 96 publikacijas spaudoje, reguliariai pasisako sektoriaus klausimais žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose.

„Jeigu mes nepasakom savo pozicijos – ją formuoja kažkas kitas. Todėl komunikacija mums – ne papildoma veikla, o viena kertinių funkcijų“, – pabrėžė M. Statulevičius.

Žiniasklaidos monitoringo kompanija „Mediaskopas“ atliko išsamią LNTPA komunikacijos sklaidos analizę 2024 metais, kuri parodo asociacijos tikslingą, aktyvią viešos sklaidos veiklą bei  efektyvius pasiekiamumo rodiklius.

Iššūkiai: biurokratija, neapibrėžtumas ir darbuotojų kaita

Susirinkimo metu daug dėmesio skirta ir sektoriaus problemoms. Kaip pažymėjo LNTPA prezidentas, didelė problema – projektų stabdymas dėl biurokratinių barjerų.

„Dažnai girdime: viskas sustoję dėl nežinomybės. Tai nėra normalu. Verslas negali gyvuoti neapibrėžtumo sąlygomis“, – kalbėjo jis. Taip pat akcentuota darbuotojų kaita valstybės institucijose: „Turime atvejį, kai savivaldybėje per metus pasikeičia trys atsakingi darbuotojai. Kalbėtis su kiekvienu naujai – sudėtinga ir neveiklu.“

Pasak M. Statulevičiaus, asociacija ir toliau aktyviai bus įsitraukusi į įvairias iniciatyvas ir projektus, kurie kovoja su biurokratijos mažinimu šalyje bei skatina viešojo sektoriaus efektyvumą.

Naujos kryptys ir narių lūkesčiai

Artimiausiu metu LNTPA planuoja stiprinti regioninių skyrių veiklą, ypač Kaune. Taip pat formuojama nauja Infrastruktūros darbo grupė, kuri spręs klausimus, susijusius su prisijungimais, įkainiais, skaidrumu savivaldybėse.

LNTPA narių ir partnerių diena Kaune prasidėjo pažintiniu turu po SBA Urban įgyvendinamą projektą „Nemunaičiai“, kurį parvedė pats projekto autorius arch. Rolandas Palekas. Po turo nariai ir partneriai buvo pakviesti į Kauno pasididžiavimu tampančią Mokslo salą, kurioje vyko NT profesionalų diskusijos apie Kauno urbanistinę plėtrą, jo tapatumą, identitetą, NT rinkos potencialą. Diskutavo vieni žymiausi Lietuvos architektų: R. Palekas, Gintautas Natkevičius, Živilė Šimkutė.

Kitoje diskusijoje apie Kauno NT rinkos potencialą savo įžvalgomis dalinosi NT rinkos profesionalai, savivaldybės atstovai ir verslo lyderiai: Andrius Rimdeika (REGO Group), Lina Maskoliūnė (PROFITUS), Evelina Zvinyte (Tesonet), Gedeminas Barčauskas (Kauno m. savivaldybė).

Viešnagę Mokslo saloje vainikavo ekskursija po objektą, kurią pravedė pats jos autorius arch. G. Natkevičius.