Vilniaus ir Kauno pirminėse būsto rinkose besibaigiantis spalis, išankstiniais „Citus“ analitikų duomenimis, buvo rezultatyvus, mažesnėje Klaipėdos rinkoje – santūresnis. Tačiau būsto „sandėlis“, lyginant su rugsėju, susitraukė visur, o tai reiškia mažesnį būsto pasirinkimą pirkėjams. Kainos trijuose didmiesčiuose didėjo, tačiau tik simboliškai: pokytis per mėnesį siekė apie 10 Eur/kv. m.
Vilniuje per mėnesį registruoti 259 naujų būstų (butų ir kotedžų) pardavimai. Tai yra antras geriausias rezultatas šiemet, nors, „Citus“ turimais duomenimis, nemaža dalis šio skaičiaus – ankstesniais mėnesiais nefiksuoti pardavimai. Visgi, tai yra daugiau nei sudaro šių metų vidutinis sandorių skaičius per mėnesį (apie 225 vnt.), taip pat daugiau nei rugsėjį (210) ar pernai spalį (225).
„Tokių „sukritimų“ pasitaiko neretai, tačiau mažiau aktyvioje rinkoje tai gali turėti didesnę reikšmę. Iš kitos pusės, tie pardavimai būtų padidinę buvusių mėnesių rezultatą, o šį mėnesį nefiksuoti pardavimai, tikėtina, pasirodys vėliau, todėl bendra situacija išsilygins. Taip pat, tai gali rodyti, kad dalis „sukritusių“ projektų užbaigė pardavimus ar labai priartėjo prie šios fazės, arba vykdė išankstinius pardavimus. Todėl asortimentas sumažėjo sparčiau nei augo pasiūla ir, nors besibaigiantys ar išankstiniai pardavimai galėtų reikšti nuolaidas tokių projektų pirkėjams, kainos išliko stabilios“, – apibendrina kūrybiškų NT projektų ir vietokūros kompanijos „Citus“ vyriausioji analitikė Eglė Savostė.
Vilnius
Sostinėje butų pasirinkimas per praėjusį mėnesį sumažėjo nuo 4 022 iki 3 995 ir vėl nusileido žemiau „psichologinės“ 4 000 būstų asortimento ribos, o pasipildė visai menkai. Per mėnesį buvo pradėti pardavinėti 3 projektai, o naujų anksčiau pradėtų projektų etapų nebuvo – viso pasiūlą papildė 2 butų projektai su 212 ir 1 kotedžų projektas su 20 būstų.
„Šiais metais Vilniuje kas mėnesį atsiranda vidutiniškai po 2 naujus projektus ir tiek pat naujų etapų, maždaug po 220 būstų. Ankstesniais metais šis skaičius būdavo didesnis. Tačiau rinkai išliekant pasyviai, plėtotojai skaido projektus ir į rinką juos pateikia lėčiau – pristatyti „į sandėlį“ ir įšaldyti investicijas nėra naudinga. Stebime, kad paruoštų paleidimui projektų, išimtų statybų leidimų yra daug, todėl pasiūlos vakuumas neturėtų susidaryti net ir išaugus paklausai. Bet, žinoma, fizinės statybos vyksta lėčiau nei užtrunka sudaryti sandorius, o ir dabar pasirinkimas senka, todėl pirkėjams pasiūlos duobė nebūtų palanki“, – sako E. Savostė.
Vidutinės pasiūloje esančių butų kainos Vilniuje išliko stabilios: per mėnesį padidėjo vos 7 eurais – nuo 3 258 iki 3 265 Eur/kv. m. Nuo metų pradžios, statistiškai, jos į mažesnę pusę koregavosi 0,85 proc., o per metus – dar mažiau, 0,76 proc.
Spalį „Citus“ registravo 12 pardavimų: 6 – Vilniuje, projektuose „Kaip Niujorke by CITUS“, „Miško ardai by CITUS“ ir „Visi savi by CITUS“, 2 – Kaune, projekte „Radio City by CITUS“ ir 4 – Druskininkuose, „Nemune by CITUS“. Įmonės pasiūloje liko 209 asortimento vnt.: 111 butų Vilniuje, 19 loftų ir universalių patalpų (jose galima įrengti ir loftus, ir erdves verslui) ir 79 apartamentus Druskininkuose.
„Šie metai Vilniuje išsiskiria ypatingu stabilumu visose trijose pirminės rinkos kategorijose: sandorių skaičiaus, asortimento ir kainų dinamikos, – akcentuoja „Citus“ vyr. analitikė. – Tai išlaiko ir gan geras, stabilias sąlygas pirkėjams. Skaičiuojame, kad Vilniuje, po dvejų metų perkant 1,5–2 kambarių vidutinės klasės butą, kuris dabar kainuotų apie 150 000 eurų, sąlygos bus labai panašios kaip perkant tokį butą šiandien. Turiu omenyje, mėnesinę įmoką, kuri yra svarbus kriterijus renkantis būstą. Ji keisis labai nedaug net ir mažėjant Euribor palūkanų normai, taip pat nedaug skirsis ir dėl nedidelio prognozuojamo kainų bangavimo, nepriklausomai į kuri pusę jos keisis“.
Tačiau, pabrėžia ekspertė, šiandien imant paskolą būstui ir dalį jos išmokėjus, po dvejų metų įmoka irgi sumažės, taps palankesnė, o sumokėti pinigai bus investuoti į nuosavą turtą, bet ne išleisti nuomai. Taip pat gali pasikeisti kitos sąlygos, kurios nebus palankios būsto ieškantiems žmonėms, o jas šiandien prognozuoti nėra galimybės.
Pagal „Citus“ analitikų atliktus skaičiavimus, šiandien su 15 proc. pradiniu įnašu imamos 127 500 Eur paskolos (150 000 kainuojančiam būstui) mėnesinė įmoka sudarytų apie 770 Eur, o po 2 metų – apie 645. Priklausomai nuo to, kaip keisis kainos, perkant 2025 m. pabaigoje, tokio paties buto paskolos įmoka svyruotų nuo 640 iki 750 Eur/mėn.
Eglė Savostė pastebi, kad Vilnius, kainų pokyčių atžvilgiu, pirkėjams yra palankiausias: tiek Kaune, tiek Klaipėdoje per metus kainos augo daugiau nei 10 proc., o Vilniuje išliko beveik nepakitusios. Be to, gera žinia, kad spalį Europos centrinis bankas nepadidino palūkanų normos, o jos mažėjimas prognozuojamas kitąmet.
Kaunas
Kaune pirminėje rinkoje per spalio mėnesį, preliminariais skaičiavimais, sudaryta 111 būsto įsigijimo sandorių. Tai yra bene dvigubai daugiau nei rugsėjį (58), nors šiek tiek mažiau nei tą spalio mėnesį pernai (117). Taip pat tai yra daugiau nei siekia šių metų vidurkis (apie 61 vnt./mėn.).
Naujų būstų asortimentas taip pat sumažėjo – nuo 1 154 rugsėjį iki 1 043. Per mėnesį nefiksuota nei vieno naujo projekto ar etapo..
Kainos laikinojoje sostinėje padidėjo 8 Eur/kv. m ir spalį pasiekė 2 586 Eur/kv. m žymą. Tai yra 2,54 proc. brangiau nei metų pradžioje ir 13,31 proc. daugiau nei pernai spalį.
Klaipėda
Klaipėdoje butų ir kotedžų pardavimų kraitis buvo kuklesnis – 11; rugsėjis uostamiestyje atnešė 32 sandorius. Tiesa, pernai spalį fiksuotas vos vienas būsto sandoris.
Pasiūloje Klaipėdoje liko 477 būstai – 7 mažiau nei ankstesnį mėnesį, bet beveik 1,4 karto daugiau nei metų pradžioje (341). Tiesa naujienų rinkoje nebuvo: kaip ir Kaune, nefiksuota naujų projektų ar etapų.
Naujų butų kainos pasiūloje keitėsi taip pat nežymiai – paaugo 11 eurų. Spalį jos pasiekė 2 196 Eur/kv. m, rugsėjį buvo 2 185 Eur/kv. m. Tiesa, nuo metų pradžios būsto kaina ūgtelėjo 10,63 proc., o per 12 mėn. – 11,70 proc.