Nekilnojamojo turto verslas rudenį pasitinka santūriomis, bet ramiomis nuotaikomis. Tai rodo naujausia reprezentatyvi Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) narių apklausa, atlikta rugsėjo pradžioje. Brangstančios paskolos, kurios lemia smunkančią paklausą, bei mažėjantys būsto įperkamumo rodikliai yra vieni esminių iššūkių, kuriuos teks įveikti NT rinkai artimiausiu metu, įsitikinę NT verslo atstovai.
Klasikinis kreditavimo pasirinkimas
LNTPA narių apklausa rodo, kad NT plėtotojai kol kas pasitelkia klasikinę finansavimo kryptį ieškodami lėšų savo įgyvendinamiems projektams. 84 proc. visų apklaustųjų nurodė, kad kreditavimo kreipiasi į centrinius šalies bankus. Toliau rikiuojasi investiciniai fondai (25 proc. visų respondentų), obligacijos (21 proc.), sutelktinis finansavimas (17 proc.), kredito unijos (8 proc.). Svarbu pažymėti, kad dalis plėtotojų skirtinguose projekto etapuose naudoja ir kelias finansavimo priemones, atsižvelgiant į projekto stadiją ir kapitalo apetitą.
Didesnioji NT vystytojų dalis susiduria su vis labiau griežtėjančia bankų pozicija dėl NT projektų finansavimo – 45 proc. visų apklaustųjų. 41 proc. teigia, kad bankų pozicijos išlieka nepakitusios arba beveik nepakitusios. Beveik penktadalis (23 proc.) NT plėtotojų įvardino kur kas detalesnį bankų požiūrį, nagrinėjant projektus bei išilgėjusį sprendimų priėmimo laikotarpį. 9 proc. apklaustųjų susidūrė su neigiamu banko atsakymu kredituoti NT projekto įgyvendinimą.
„Dauguma NT plėtotojų pastebi, kad bankai kol kas nusiteikę palankiai dėl NT plėtros kreditavimo, tačiau vis didesnį prioritetą teikia saugiems, aukštą likvidumą turintiems projektams, kurie užtikrins piniginius srautus bei yra plėtojami stiprų finansinį pagrindą turinčių vystytojų“, – teigia Mindaugas Statulevičius, LNTPA prezidentas.
Tęsti ar stabdyti?
Šiek tiek daugiau nei penktadalis apklaustųjų (21 proc.) laikysis savo suplanuotos strategijos ir tęs/pradės naujus NT projektus antrąjį šių metų pusmetį. 17 proc. visų respondentų nusiteikę tęsti projektų įgyvendinimą, bet su tam tikromis išlygomis: bus peržiūrėtos strategijos, daugiau dėmesio bus skiriama taupymui, pajamų ir sąnaudų balansui, bus atšaukiamos nepelningos veiklos.
Apie 13 proc. visų apklaustųjų stabdys ar atidės projektų įgyvendinimą arba reikšmingai mažins veiklos apimtis. Dalis NT plėtotojų nurodė ieškosiantys kitų investicinių krypčių užsienio rinkose.
Pirkėjų iššūkiai
Dauguma apklaustųjų LNTPA narių – 70 proc. – augančias paskolų palūkanas įvardino kaip pagrindine kliūtimi gyventojams įsigyti nuosavą būstą. Pasak M. Statulevičiaus, kai kurie NT plėtotojai situaciją šaržuojančiai įvardina kaip anekdotine: „Man bankas neišduoda 700 eurų siekiančios paskolos per mėnesį, tad tenka mokėti 900 eurų mėnesinę nuomą“.
NT kainų judėjimo kryptis
63 proc. visų apklaustų NT plėtotojų įsitikinę, kad iki metų pabaigos NT kainos išliks stabilios. Galimą nežymią kainų korekciją žemyn prognozuoja tik 21 proc. NT plėtotojų. Ir apie 13 proc. respondentų įžvelgia lengvą kainų augimo perspektyvą.
„Matome, kad dauguma atsakiusiųjų LNTPA narių laikosi pozicijos, jog kainų kritimui kol kas nėra prielaidų, tačiau labai tikėtini trumpalaikiai „nuolaidų karai“, „akcijų pasiūlymai“ tam tikruose projektuose“, – apklausos rezultatus komentuoja LNTPA vadovas.
NT rinkos situacijos sprendimai
LNTPA narių įsitikinimu, didžiausią įtaką palankesniems pokyčiams NT rinkoje turėtų biurokratinių ir reguliacinių tvarkų mažėjimas. 35 proc. visų apklaustųjų perteklinius ir dažnu atveju nepagrįstus teisėkūrinius procesus įvardija kaip didžiausia kliūtimi tvariai NT rinkos plėtrai.
Ketvirtadalis LNTPA narių (25 proc.) matytų situacijos pagerėjimą, jei pati valstybė aktyviau prisidėtų prie situacijos gerinimo pritaikant kompensacinį palūkanų modelį ar subsidijuojant pradinį įnašą asmenims, įsigyjantiems pirmąjį būstą. Toks pat procentas LNTPA narių įsitikinę, kad palankius pokyčius sektoriuje lemtų bendras ekonominis atsigavimas.
10 proc. apklaustųjų buvo nuomonės, kad situacijai keistis į gerą padėtų ir didesnė tarpbankinė konkurencija. Keli respondentai įvardino karo Ukrainoje pabaigą kaip palankesnius pokyčius NT rinkoje galinčiu nulemti veiksniu.
„Apibendrinus apklausos rezultatus, akivaizdžiai matome, kad šiandien daugiausiai iššūkių kelia brangstantis skolinimasis tiek verslui, tiek ir būsto pirkėjams. Išbrangęs finansavimas tampa kertiniu veiksniu lemiančiu dabartines įtampas ir santūrias nuotaikas NT rinkoje bei krentančius būsto įperkamumo rodiklius.
Sprendimų yra ir jų atsakomybę turi prisiimti tiek valdžios institucijos, tiek kreditavimo įstaigos, tiek ir pats verslas. Kompleksinės priemonės ir abipusis dialogas ieškant efektyvių išeičių turi būti prioritetai rinkos dalyvių dienotvarkėse.
Būsto įperkamumas turi tapti svarbia darbų sąrašo tema esamai Vyriausybės, Aplinkos ministerijos vadovybei bei savivaldos vadovams. Taip pat numatome formuoti pasiūlymus visiems būsimų Seimo rinkimų dalyviams, siekiant telkti sprendimų kūrėjus ir įgyvendintojus bendram būsto prieinamumo tikslui. Būsto poreikis ir palankios galimybės jį įsigyti yra teisėta bei pagrįsta kiekvieno asmens siekiamybė“, – įsitikinęs LNTPA vadovas M. Statulevičius.