Apklausa: nuomininkų patikimumas rūpi vis labiau, o nuomos legalumas svarbesnis jaunimui

Nuomos rinka Lietuvoje yra tarsi pilkoji zona. Žinoma, kad nelegali rinka egzistuoja, tačiau patikimų duomenų apie ją stokojama. Pasitikėjimo trūksta tiek tarp nuomotojų ir valstybės, tiek tarp nuomotojų ir nuomininkų. Tai konstatuoja Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) ir kredito biuras „Creditinfo“, išanalizavę Lietuvos ir Vakarų valstybių gyventojų skirtumus nuomojant būstą.

LNTPA ir „Creditinfo“ siekė išsiaiškinti vartotojų požiūrį į du Vakarų valstybėse įprastus nuomos rinkos aspektus: mokesčių už nuomą mokėjimą bei nuomininkų kredito istorijos vertinimą atsirenkant geriausią nuomininką.

Bendrovės „Spinter tyrimai“ atliktas tyrimas parodė, kad nuomodami savo būstą kitiems asmenims mokėti mokesčius valstybei būtų linkę tik 9% respondentų. 35% nebuvo tikri dėl mokesčių mokėjimo, atsakydami, kad mokesčius mokėtų tikriausiai.  Kiek didesnė dalis  – 46% laikosi priešingos nuomonės: 27% tikriausiai nemokėtų mokesčių, 19% – atsakė „tikrai ne“. Kas dešimtas nuomonės šiuo klausimu neturi.

„Situaciją nuomos rinkoje įvertinti tikrai sudėtinga – neturime įrankių suskaičiuoti, kiek būsto gali būti nuomojama nelegaliai, tačiau vertinant apklausos rezultatus galima matyti tendencijas. Beveik pusė nelinkę vykdyti mokestinių prievolių. Nuomos legalumas  – tiek nuomojant, tiek nuomojantis – svarbiausias jaunimui  18-25 metų amžiaus“, – sako Mindaugas Statulevičius, LNTPA direktorius.

Jeigu nuomotųsi butą patys, 38% būtų svarbu, kad būsto šeimininkas mokėtų mokesčius valstybei: 9% labai svarbu, 29% greičiau svarbu. Beveik trims iš dešimties (28%) būtų svarbu tik sutartis su šeimininku, daugiau nei trečdaliui mokesčiai nebūtų aktualus kriterijus renkantis būstą.

„Didesnis nuomos legalumo mastas ne tik užtikrina didesnes pajamas į valstybės biudžetą, bet, visų pirma – šeimininko ir nuomininko teises. Tik legalūs nuomos santykiai gali vesti į vakarietiškos nuomos kultūros kūrimą“– sako M. Statulevičius.

Už kredito istoriją svarbesnis tik užstatas

Apklausa parodė ir tai, kad Vokietijoje, Skandinavijoje ir Jungtinėje Karalystėje įprastas nuomininko kredito istorijos įvertinimas prieš pasirašant sutartį po truputį įsitvirtina ir Lietuvoje. 16% respondentų nurodė, kad jiems nuomojant savo būstą nuomininko kredito istorija padėtų įsitikinti naujakurio reputacija ir mokumu. Pasitikėti nuomininku respondentams labiau padėtų tik sumokamas užstatas, kurį paminėjo 52% apklaustųjų.

Be to, dauguma, arba 69% respondentų, galėdami rinktis patikėti būsto raktus asmenims, turėjusiems pradelstų mokėjimų už kreditus ar įvairias kitas paslaugas, pirmenybę teiktų nuomininkui su „švaria“ kredito istorija.

„Pernai vartotojams sukūrėme galimybę savitarnos svetainėje „Mano Creditinfo“ patiems per saugią nuorodą pasidalinti savo ataskaita su kreditoriais. Tai davė dvigubą efektą. Nuomininkams neliko poreikio savo ataskaitos nešti fiziškai ir gaišti laiką. O nuomotojams tai reiškė papildomą saugiklį, garantuojantį, kad nuomininko pateikta ataskaita nėra jo kaip nors pagražinta. Vien praėjusį mėnesį savo ataskaitas įvairiems kreditoriams persiuntė per 200 žmonių“ – teigia Andrius Bogdanovičius, kredito biuro „Creditinfo“ generalinis direktorius.

Pasiūlymai

Anot M. Statulevičiaus, jei aukštesnės klasės butų nuomotojai iš pretendentų nuomotis būstą dažniau prašytų pateikti kredito istorijos ataskaitą, ilgainiui ši praktika taptų įprasta ir žemesnės klasės būsto nuomotojams. Tai padėtų sukurti daugiau pasitikėjimo tarp nuomotojų ir nuomininkų.

”Tuo tarpu pasitikėjimui tarp valstybės ir nuomotojo auginti turime kitas dvi idėjas. Pirmoji iš jų veiktų greičio matuoklių keliuose principu: visi vairuotojai žino, kad yra stebimi. Mes siūlytume apsvarstyti galimybę į kiekvieną skelbimą dėl būsto nuomos sureaguoti automatiniu laišku apie mokestines prievoles. Tai turėtų būti pigi ir

pakankamai efektyvi priemonė, raginanti nepamiršti savo pareigų valstybei. Panašus principas dabar veikia su notarų biuruose registruotomis sutartimis.

Antroji – būtinybė pranešti mokesčių administratoriui apie pradėtą nuomos veiklą per mėnesį nuo jos pradžios. Taip suveiktų kontrolinis mechanizmas deklaruoti pajamas iš šios veiklos metų pabaigoje“, – sako  LNTPA direktorius. Gyventojų apklausą liepos 19–26 dienomis atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų  bendrovė „Spinter tyrimai“. Tyrimo metu apklausti 1003  respondentai nuo18-os iki 75-ių metų.

 

Apie kredito biurą

Kredito biuras „Creditinfo“ yra informacijos bankas, į kurį duomenis teikia (ir gauna) komerciniai bankai, kredito unijos, lizingo, vartojimo kredito, telekomunikacijų ir kitos įmonės. Pasitelkdamas pažangius prognozavimo metodus kredito biuras kuria klientų elgseną ateityje prognozuojančius reitingavimo modelius, programuoja klientų paraiškų valdymo, skolų valdymo ir kitas sistemas.

Apie LNTPA

Nuo 2004 m. veikianti asociacija vienija nekilnojamojo turto vystytojus, tarpininkus, vertintojus, finansuotojus ir kitas NT versle dirbančias įmones, atstovauja sektoriaus įmones verslo sąlygų  gerinimo klausimais, rūpinasi visų rinkos dalyvių švietimu, rengia konferencijas profesionalams, organizuoja kasmetinį geriausių NT projektų konkursą „Už darnią plėtrą“ bei kasmet rengia rinkos Lūkesčių indeksą.

Daugiau informacijos:

Aleksas Rozentalis            tel. 8 615 29 097               www.creditinfo.lt

Justina Juršytė                  tel. 8 682 34551                 Justina@lntpa.lt   www.lntpa.lt