Auganti naujo būsto pasiūla didina konkurenciją tarp plėtotojų

Nekilnojamojo turto paslaugų bendrovės „OBER-HAUS” specialistai prognozuoja, kad šiais metais Vilniuje bus pastatyta 2 kartus daugiau butų nei 2011 metais. Po sunkmečio fiksuojami teigiami paklausos judesiai įkvėpė statytojus toliau tęsia pradėtus projektus bei imtis naujų daugiabučių namų statybų. Nuo 2011 m. sostinėje sparčiai vykstančios naujo būsto statybos neleidžia sumažėti neparduotų butų skaičiui, kuris po truputį net auga. „OBER-HAUS” duomenimis, per 2012 m. pirmąjį ketvirtį Lietuvos didmiesčiuose neparduotų naujos statybos butų skaičius jau pastatytuose daugiabučiuose išaugo 3%, t. y. nuo 2650 iki 2750 butų. Šiuo metu 2007-2012 m. statytuose daugiabučiuose namuose Vilniuje siūloma įsigyti 1.120 butų, Kaune – apie 600 butų, Klaipėdoje – virš 960 butų, o Šiauliuose ir Panevėžyje kartu – virš 70 naujos statybos butų.

„OBER-HAUS” specialistai ryškesnį pasiūlos prieaugis šiuo metu stebi tik Vilniuje. Sostinėje pastatyti 6 daugiabučiai namai (5 skirtingi projektai), kuriuose yra 250 butų. Kaune ir Klaipėdoje per pirmąjį šių metų ketvirtį buvo baigti statyta tik po vieną daugiabutį. Iki 2012 m. pabaigos Vilniuje planuojama baigti dar 20-ies daugiabučių namų statybas ir rinkai pasiūlyti papildomai 1350 naujų butų. Sėkmingai įgyvendinus visus šiuos projektus sostinėje iš viso šiais metais bus pastatyta 2 kartus daugiau butų nei 2011 m. Kituose Lietuvos didmiesčiuose tokio pasiūlos augimo nesitikima, nes naujų statybų apimtys planuojamos ženkliai mažesnės.

Šiuo metu daugiausiai statoma ir paklausiausi išlieka ekonominės ir vidutinės klasės butai gyvenamuosiuose miestų rajonuose. „OBER-HAUS” duomenimis, Vilniuje naujos statybos butai su daline apdaila gyvenamuosiuose Vilniaus rajonuose siūlomi už 2.9005.500 Lt/m2, Klaipėdoje – nuo 2.900 iki 4.500 Lt/m2, Kaune – nuo 2.800 iki 4.500 Lt/m2 (priemiesčio rajonuose ir nuo 2.000 Lt/m2), o Šiauliuose ir Panevėžyje tokių butų pardavimo kaina svyruoja nuo 2.100 iki  2.800 Lt/m2.

Žvelgiant į naujos statybos butų rinkos perspektyvas Vilniuje, galima teigti, kad naujų statybų sparta pradeda viršyti paklausos augimo tempus. Todėl augančią plėtotojų tarpusavio konkurenciją gali atsverti nebent dviženkliai sandorių skaičiaus augimo tempai. „OBER-HAUS” specialistai daro prielaidą, jei potencialių pirkėjų skaičius išliks stabilus arba augimas bus tik simbolinis, labai tikėtina, kad šių metų pabaigoje neparduotų butų skaičius sostinėje vėl gali ūgtelti. Matydami tokią situaciją plėtotojai ir jų finansuotojai galimai pristabdytų naujų projektų pradžią ir įvykęs naujų statybų mini bumas Vilniaus mieste kitąmet vėl gali aprimti.

„OBER-HAUS” duomenimis, per 2012 m. pirmuosius tris mėnesius butų kainos Lietuvos didmiesčiuose išliko stabilios. Vertinant situaciją kiekviename mieste atskirai, buvo fiksuojami itin nedideli kainų pokyčiai. Vilniuje kainos ūgtelėjo 0,2%, Kaune ir Klaipėdoje sumažėjo atitinkamai 0,6% ir 0,1%, о Šiauliuose ir Panevėžyje pokyčių nebuvo stebima. Rinkai neįgaunant aiškios krypties, tokie nežymūs būsto kainų svyravimai jau tęsiasi beveik dvejus metus. „OBER-HAUS” skaičiuoja, kad per pastaruosius 24 mėnesius butų kainos sumažėjo 0,8%. Atsižvelgiant į dabartinę situaciją ir netolimos ateities perspektyvas (šalies ekonomikos būklę, būsto finansavimo sąlygas ir pasiūlos rodiklius), galima teigti, kad panašios būsto kainų tendencijos turėtų išlikti ir artimiausiu metu.

Savo ruožtu, bendras būsto rinkos aktyvumas Lietuvoje ir toliau auga. VĮ Registrų centro duomenimis, per pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvoje sudaryta beveik 10% daugiau būsto (butų ir namų) pirkimo-pardavimo sandorių nei prieš metus.  Atskirai butų ir namų sandorių augimo tempai buvo panašūs:  namų per tą patį laikotarpį išaugo virš 11%, o butų – apie 9%. Jeigu 2010 m. I ketvirtį Lietuvoje vidutiniškai per mėnesį buvo sudaroma 460 namų ir 1550 butų sandorių, tai šiais metais šis rodiklis yra išaugęs iki 510 namų ir beveik 1700 butų sandorių per mėnesį.

Metų pradžioje kiek netikėtai ir vėl fiksuojamas spartus žemės sklypų sandorių augimas. VĮ Registrų centro duomenimis, per pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvoje sudaryta 25% daugiau žemės sklypų pirkimo-pardavimo sandorių nei prieš metus. Jeigu 2010 m. ir 2011 m. I ketvirtį Lietuvoje vidutiniškai per mėnesį buvo sudaroma atitinkamai 2500 ir 3100 sandorių, tai šiai metais per tą patį laikotarpį vidutiniškai buvo sudaryta beveik 3900 sandorių per mėnesį. Tokį ženklų augimą didžiąja dalimi lėmė žemės ūkio paskirties sklypų pardavimai derlingiausiuose Lietuvos regionuose, t. y. perkama žemė išnaudojama agrarinei veiklai, o ne statyboms.

 

Kontaktinis asmuo:

Saulius Vagonis
UAB „OBER-HAUS” Vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovas
Tel.: 868578228, 210 97 17