„Citus“ analitikai: Vilniuje tempas nusistovėjo, tačiau paklausą toliau smaugia pasiūlos trūkumas

Spalio mėnuo sostinėje, išankstiniais „Citus“ analitikų duomenimis, pažymėtas išties neblogu rezultatu rezervuotų naujų būstų fronte. Tačiau kita svarstyklių pusė, fiksuojanti pasiūlą, toliau leidžiasi žemyn, todėl pasiūlos ir paklausos balansas rinkoje vis dar neatsistato ir kol kas „važiuoja“ neigiama kryptimi.

Praėjusį mėnesį Vilniuje rezervuota kiek daugiau būstų (butų ir kotedžų) nei rugsėjį, 447. Viso per šiuos metus susitarta dėl 6 781 naujo būsto – 73 proc. daugiau nei per tą patį laikotarpį pernai (3 910) ir 27 proc. daugiau nei 2019 m. (5 321). „Citus“ investicijų ir analizės vadovo Šarūno Taručio teigimu, rezultatas yra stabiliai aukštas, vertinant ankstesnių metų pardavimus, bet tai neatspindi sostinės pirminės būsto rinkos talpos.

„Vilniaus rinkos potencialą puikiai matėme šį pavasarį: per mėnesį turėjome ir 700, ir 800 ir net per 1 100 rezervacijų. Dabar tris mėnesius stebime labai stabilų rezultatą – apie 400–450 naujų būstų pirkėjų, tačiau tai yra dvigubai mažiau nei anksčiau minėti skaičiai. Situaciją lemia nepakankama paklausa – žmonės, tiesiog, nebeturi, iš ko rinktis, nors miestas nusmaigstytas kranų strėlėmis“, – sako specialistas, bet pastebi, kad aktyviau šiuo metu, ypač centre ir greta jo, vyksta komercinių objektų statybos.

Jis skaičiuoja, kad Vilniuje bendrą sandėlį spalio gale tesudarė 3 458 nauji būstai – dar 7 proc. mažiau nei buvo rugsėjį.

Grafikas nr. 1: Naujų būstų pasiūlos dinamika Vilniuje ir Kaune, 2021 m. („Citus“ duom.)

„Net Kaune sandėlis išaugo, o rinkoje atsirado trys nauji projektai. Vilniuje tebuvo du, o vienas jų – „Citus“ projektas „Visi savi“. Taigi, Vilniuje įsitvirtino stabilumas, tik ne visos tendencijos džiugina. Jei pardavimų rezultatą galėtume vertinti išties neblogai, pasiūla ir toliau kelia nerimą, vyrauja laukimas. Tiesa, gera žinia, kad per mėnesį nepakito ir kainos, bet naujų projektų konkurencijos trūkumas ir augančios statybos kainos vis dar sudaro prielaidas tolimesniam jų augimui. Taigi laukiame ir kitos geros žinios – iš planuojamų projektų „gausybės rago“ pasipilant naujų būstų vilniečiams“, – kalba „Citus“ investicijų ir analizės vadovas.

„Citus“ duomenimis Kaune rezervuotas 91 butas ir kotedžas – panašiai laikinojoje sostinėje vidutiniškai rezervuojama kas mėnesį šiais metais (100). Sandėlis, kaip minėta, pasipildė trimis projektais ir paaugo nuo 1 308 rugsėjo gale iki 1 378 būstų spalį.

Tuo tarpu vidutinės kvadratinio metro kainos naujuose būstuose Kaune paaugo nuo 1 882 iki 1 911 Eur. Taigi, kaip pastebi Š. Tarutis, ir sandėlio ir kainų rodikliai Vilniuje bei Kaune artėja vienas prie kito.

Grafikas nr. 2: Vidutinių kainų (Eur/kv. m) pokytis Vilniaus ir Kauno pirminėse būsto rinkose, 2021 m. („Citus“ duom.)