Estijoje gyvenamasis turtas nors ir pats brangiausias, tačiau vis dar įperkamiausias Baltijos šalyse

Apžvelgdama gyvenamojo turto rinką Baltijos šalyse, „Ober-Haus“ pastebi, kad 2014 metais įvedus eurą Latvijoje didesnių netikėtumų gyvenamojo turto rinkoje neįvyko. Butų kainos Latvijos sostinėje Rygoje augo labai nuosaikiai – 2,3 proc. per metus, tad Ryga išlieka „pigiausiu“ miestu lyginant su kitomis Baltijos valstybių sostinėmis. 2015 metų pradžioje Rygos mieste buto 1 m² kainavo 1 058 Eur, t. y. 29 proc. pigiau nei Taline (vidutinė kaina 1 494 Eur/m²), ir 17 proc. pigiau nei Vilniuje (vidutinė kaina 1 280 Eur/m²). Brangiausią Baltijos miestą Taliną nuo antroje vietoje esančio Vilniaus skiria 14 proc. – tiek butai Estijos sostinėje yra brangesni nei Vilniuje. „Ober-Haus“ analitikai atkreipia dėmesį, kad nepaisant to, jog Taline kainos yra aukštesnės nei kaimyninių šalių sostinėse, būstas šiame mieste yra įperkamesnis nei Vilniuje ar net Rygoje.

OH 1

„Skaičiuojant kiek už vidutinį metinį darbo užmokestį galima įsigyti kvadratinių metrų būsto, Talino gyventojai gali džiaugtis – jie už savo metinę algą vidutiniškai gali įsigyti 7,6 kvadratinių metrų būsto ir lenkia likusių Baltijos šalių sostinių gyventojus. Antri yra rygiečiai – jie gali įsigyti 7,1 m², o vilniečiai lieka treti ir įperka 5,7 m² būsto.“, – teigia Saulius Vagonis, „Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkos tyrimų departamento vadovas. Tiesa, reikia pastebėti, kad šie rodikliai Vilniuje ir Taline keičiasi skirtingomis kryptimis. Takoskyra tarp Vilniaus ir Talino ne augo, o kaip tik mažėjo. Palyginimui, prieš penkis metus vilnietis galėjo įsigyti 4,8 m² būsto, o Talino gyventojas daugiau nei dvigubai – net 9,9 m². Tačiau Taline sparčiai kylant kainoms būsto įperkamumas šiame mieste pastaruoju metu tik mažėja, kai tuo metu Vilniuje pastebimos augimo tendencijos. Tikėtina, kad būsto įperkamumas Vilniuje šiemet vėl augs, nes sparčiai auganti naujos statybos pasiūla, matyt, neleis butų kainoms sostinėje augti greičiau nei vilniečių atlyginimai.

OH 2

„Ober-Haus“ 2015-iesiems metams prognozuoja nedidelį bendrą butų kainų lygio augimą tiek naujos, ties senos statybos būstui (2-3%). „Esama vidinė rinkos situacija – tiek naujos statybos būsto pasiūlos tempai, tiek esama paklausa – rodo, kad 2015 metais, augant šalies ekonomikai, turėtų nuosaikiai augti ir būsto kainos. Nebent šalies vidinę situaciją išbalansuotų išorės įvykiai, netikėtai pablogėjusi pasaulio ekonomika ar paaštrėjęs Vakarų ir Rusijos konfliktas.“, – teigia S. Vagonis.

„Ober-Haus“ skaičiavimais 2015 metais Vilnius tradiciškai išliks naujos statybos apimčių lyderiu tarp Baltijos valstybių sostinių. 2015 metais Vilniuje turėtų būti pastatyta apie 3 500 naujų butų, Taline 1 200, o Rygoje 1 300 butų. Skaičiuojant 2015 metais planuojamų pastatyti naujos statybos butų skaičių tūkstančiui gyventojų, Vilnius ir čia labai ryškus lyderis. 2015 metais vienam tūkstančiui miestiečių Vilniuje teks 6,5 naujos statybos butų, Taline – 3,0, o Rygoje – 2,0 butai. Taigi vilniečiai ir šiais metais turės gerokai didesnes pasirinkimo galimybes nei kaimyninių šalių sostinių gyventojai.

Kontaktinis asmuo:
Saulius Vagonis
„Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkos tyrimų departamento vadovas

Tel.: 8 5 210 97 17
Mob. tel.: 8 685 78 228