Konferencijoje kalbėjusieji rinkos dalyviai ir ekspertai įsitikinę, kad didžiausi sukrėtimai NT rinkoje jau praėjo ir prasideda pakilimo etapas. Per artimiausius trejus metus Baltijos šalyse prognozuojamas skirtingas kainų augimas. Latvijos NT specialistai įsitikinę, kad brangiausiai gyvenamas būstas bus parduodamas jų šalyje, – beveik dvigubai brangiau nei Lietuvoje ar Estijoje.
Krizių klaidos
Analizuodamas paskutinės krizės, kurios paprastai kartojasi kas 16-18 metų, klaidas, Paulas Batho, NARA vadovas, savo pranešime tvirtino, kad daugiausia krizes lemia nepamatuotas bankų skolinimas ir taip atpigę pinigai, kurie rizikas išaugina daugelyje sektorių. Todėl siekiant nekartoti praėjusio sunkmečio klaidų reikia atidžiai sutvarkyti reguliacijos sistemą.
Anot jo, stebint priežastis ir numanant galimą krizių pasikartojimą, naujos krizės būtų galima laukti 2025 m. ir ji galėtų būti dar sunkesnė nei dabar praeinančioji.
“Štai kodėl šiandien itin svarbu susidėlioti taisykles, norint išvengti ateities krizių ir klaidų pasikartojimo”, -kongrese sakė jis.
Baltijos šalių rinkos prognozės
Anot Latvijos NT rinkos dalyvių, daugiausia dėmesio jų šalyje bus skiriama itin prabangaus nekilnojamo turto pardavimams, kurio stygius jaučiamas ir dabar. Daugiausia tokių projektų vystoma Rygoje ir Jūrmaloje, o pagrindiniai pirkėjai – iš Rusijos.
Diskusijų panelyje apie patraukliausią NT investuotojams kalbėjęs Denisas Kim, Dekarta Property valdybos pirmininkas, paprašytas paprognozuoti, pažymejo, kad Latvijoje itin prabangaus būsto kvadratinis metras po dvejų metų gali kainuoti ir 10.000 eurų.
Estijos NT kompanijos Uus Maa vadovas Ardi Roosimaa teigia, kad jo šalyje prabangaus gyvenamojo būsto kvadratinio metro kaina po dvejų metų gali siekti 5-6.000 eurų. Kainų augimą gali riboti tokio būsto paklausos ir pasiūlos stygius. Panašias kainų tendencijas Lietuvoje mato ir Vytas Zabilius, LTNPA valdybos narys ir „Ober-Haus“ vadovas. Jo nuomone, itin prabangaus būsto kvadratinio metro kaina po poros metų gali siekti 5-6.000 eurų.
FIABCI kongrese Rygoje dalyvavo per 300 dalyvių iš 35 šalių, tarp jų iš Brazilijos, JAV, Kanados, Rusijos, Indijos, Japonijos, Korėjos, Singapūro, Nigerijos ir kitų.
FIABCI – federacija, vienijanti 100 NT asociacijų, 65 akademines institucijas ir 3000 individualių narių 65-iose šalyse.
Diskusijos, tema – „Kuris nekilnojamojo turto segmentas vis dar patrauklus investuotojams? (Which segment of real estate market is still attractive for investors?)” – įrašą galite rasti čia.