INREAL projektas „Dangės krantinės“ išrinktas Autentiškumo sertifikavimui

2016 m. rugsėjo 30 d. „Inreal valdymo“ plėtojamas butų, poilsio apartamentų bei komercinių patalpų projektas Klaipėdos senamiestyje „Dangės krantinės“ išrinktas kaip vienas geriausių šalies nekilnojamojo turto projektų, reprezentuojančių Lietuvos kultūros paveldo autentiškumo išsaugojimą ir įprasminimą. Nekilnojamojo turto projektų Autentiškumo vertinimą vykdo Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos bei Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA).

„Dangės krantinės“ – tai butų, poilsio apartamentų bei komercinių patalpų projektas Klaipėdos senamiestyje, Turgaus g. 37A ant Danės (Dangės) upės kranto. Tai – kultūros paveldo vietovės, turinčios gilią ir turtingą istoriją konversija. XVII-XIX amžiaus fachverkinės architektūros sandėliai restauruojami-rekonstruojami, pritaikant juos gyvenimui, verslui ir visuomenei. Pastatuose bus restauruotos saugotinos kaip kultūros paveldas autentiškos vidaus medinių konstruktyvinių rėmų konstrukcijos, kurios taps unikaliais būstų ir patalpų interjero elementais. Vietoje nuardyto nevertingo raudono mūro kiauto, išorines sienas papuoš klinkerio plytelių apdaila ir būdingi uostamiesčio architektūrai mediniai fachverkai, atkurti pagal išlikusius fragmentus ir analogus.

„„Dangės krantinių“ projektas yra išrinktas kaip vienas geriausiai reprezentuojančių Lietuvos kultūros paveldo autentiškumo išsaugojimą verslui plėtojant šalies nekilnojamąjį turtą, turintį šaliai svarbią kultūrinę vertę“, – teigia Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė. Pasak jos, pagrindinis projekto tikslas – aktualizuoti Lietuvos kultūros paveldo objektų vertę ir maksimaliai pritaikyti paveldo objektus visuomenės reikmėms.

Anot LNTPA direktoriaus Mindaugo Statulevičiaus, Autentiškumo vertinimas kelia daug skirtingų sąlygų nekilnojamojo turto plėtotojams, siekiantiems gauti atitinkamą sertifikatą. „Autentiškumo išsaugojimas ir puoselėjimas sukuria ilgalaikę vertę nekilnojamojo turto naudotojams. Kai turime aiškias taisykles, kaip galime išsaugoti paveldą, galime jį dažniau pritaikyti kasdieniam naudojimu ir taip sukurti vertę visai visuomenei“, – pasakoja M. Statulevičius.

Projekto plėtotojo „Inreal valdymo“ direktorius Gediminas Pruskus teigia palaikantis šią Kultūros paveldo departamento iniciatyvą. „Tai reikšminga ir svarbu visuomenės žinojimui ir suvokimui, kokie sudėtingi būna konversiniai bei paveldo išsaugojimo projektai, kada siekiama ne vien verslo naudos, bet ir darnios plėtros, kultūros, istorijos vertybių išsaugojimo“, – teigia G. Pruskus.

Prieš teritorijos konversiją ir jos metu vykdomi teritorijos archeologiniai tyrimai, finansuojami Inreal grupės, suteikė daug informacijos apie laikotarpį iki bažnyčių statybos. Taip pat buvo nustatyta Lietuvių bažnyčios vieta, patikslintas šv. Jono bažnyčios dydis ir suplanavimas, archeologiškai mažai pažintą XVII a. I pusėje vykusio miesto įtvirtinimo bastionais etapą bei jo plėtrą XVIII a. pradžioje. tyrimai leido pažinti, kaip keitėsi teritorijos vaizdas bastionams praradus gynybinę reikšmę bei pradėjus plėtoti ūkinę-gamybinę veiklą. Atliekant XIX amžiaus kultūrinio sluoksnio kasinėjimus, atrasta analogų šalyje neturinti silkių rūšiavimo inžinerinę sistemą. Šeši mediniai ovalo formos kubilai, kurių diametras siekia 1,6–1,7 m, o aukštis – apie 1,2 m, įkasti į žemę ir tarpusavyje sujungti mediniais bei išmūrytais latakais, atvėrė vaizdą, kaip XIX a. Klaipėdoje buvo laikomos ir rūšiuojamos silkės. Į teritorijos aplinkos tvarkymą bei archeologinius tyrinėjimus „Dangės krantinių“ projekto plėtojimo metu papildomai investuojama apie 200 000 eurų.

Kaip buvo pranešta anksčiau, Inreal grupė pristatydama „Dangės krantinių“ projektą, paskelbta Nacionaline Nugalėtoja prestižiniuose Europos verslo apdovanojimuose (European Business Awards), Aplinkos ir verslo darnos kategorijoje.

Šiandien, rugsėjo 30 d. „Dangės krantinės“ pirmą kartą nuo projekto pradžios atveria vartus visuomenei. Renginio pradžia – 15 val.

  

Apie teritoriją: Turgaus g. 37, buvusioje Klaipėdos konditerijos teritorijoje, XVI–XVII amžiuje stovėjo dvi vokiečių ir lietuvių bendruomenėms skirtos bažnyčios: šv. Jono ir Lietuvių bažnyčia (Litauische Kirche). Ruošiantis karui su Švedija ir 1627–1629 m. miestą pradėjus juosti bastionais dėl strateginių gynybos sumetimų buvo nugriauta dešiniajame Dangės upės krante stovėjusi Lietuvių bažnyčia. Vėliau plečiant ir aukštinat pylimus 1706 m į kitą vietą buvo perkelta ir čia stovėjusi šv. Jono bažnyčia. Bastionams praradus gynybinę reikšmę, šią vietovę po truputį imta perduoti verslių miestiečių iniciatyvoms. Pirmosios intencijos vystyti kitas veiklas žinomos iš XVIII a. II pusės laikotarpio, kai oficialiu Prūsijos karaliaus leidimu Klaipėdos gyventojams pamažu buvo perduodami įtvirtinimai. Šiame sklype stovėjo jūros druskos sandėlis, vėliau – silkių rūšiavimo sandėlis. XIX a. 8 dešimtmetyje Klaipėdai netekus silkių rūšiavimo teisės, pastatas buvo išnuomotas pirkliams. Pokario metais šioje teritorijoje veikė saldainių fabrikas. Įmonės teritorija buvo aptverta tvoromis, pristatyta daug gamybinių ir pagalbinių statinių. Konditerijos fabrikas išsaugojo senąjį sandėlį – buvo paliktos visos senosios medinės laikančiosios konstrukcijos, pastatas apmūrytas raudonomis molio plytomis.

 

Inreal grupė, Inreal grupė, kurią sudaro: UAB „Inreal valdymas“, UAB „Inreal“ ir UAB „Inreal GEO“ teikia bene plačiausią Lietuvoje nekilnojamojo turto paslaugų spektrą. Inreal grupės įmonės priklauso AB „Invalda privatus kapitalas”. Jose šiuo metu dirba virš 100 darbuotojų, įmonių biurai ar atstovybės veikia 11 šalies miestų (Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Panevėžys, Mažeikiai, Alytus, Plungė, Utena, Tauragė, Druskininkai). Per daugiau nei 20 veiklos metų įgyvendinta virš 50 įvairios paskirties nekilnojamojo turto projektų, kurie pelnė pripažinimą ir apdovanojimus ne tik Lietuvos, bet ir tarptautiniuose konkursuose. Šiuo metu vystomi nekilnojamojo turto projektai Neringoje: „Marių verandos“ ir „Nidos rytys“, Klaipėdos senamiestyje – „Dangės krantinės“ bei verslo centras Vilniuje HIGHWAY. Valdoma apie 120 000 kv. m komercinių patalpų, tarpininkaujama nuomojant ar parduodant daugiau nei 550 tūkstančių kv. m komercinių patalpų, virš 550 gyvenamojo būsto objektų, per 300 sklypų, 50 gyvenamojo būsto projektų, 24 investiciniuose objektuose ar jų portfeliuose. Per metus parengiama daugiau nei 4 900 vertinimo ataskaitų, per 80 konsultacijų (galimybių studijų, investicinių memorandumų, rinkos tyrimų). Įvertinto turto vertė viršija 725 milijonus eurų.