Keturi NT plėtotojai pardavė 39 proc. naujų butų – likusią rinkos dalį dalijosi 80 statytojų

2018 metais keturi sostinėje veikiantys nekilnojamojo turto (NT) plėtotojai pardavė apie 1500 naujų butų Vilniuje – įvykdė apie 39 proc. visų pardavimų Vilniaus pirminėje būsto rinkoje. Šių NT vystytojų likvidumo rodiklis nesiekia 1, tuo tarpu kai bendras Vilniaus koeficientas viršija 1,3. INREAL analizavo virš 80 sostinės NT plėtotojų 2018 metų rezultatus: pasiūlą, pardavimus bei likvidumo rodiklį.

Ilgametę patirtį, žinomumą ir didžiausią pasiūlą turintys NT plėtotojai: Eika, Hanner, Realco ir Darnu Group formuoja NT rinkos „madas“, pirkėjų nuomonę ir įpročius. Reikšmingiausi sėkmės faktoriai: stambūs projektai, kurių plėtojimas apima ne pavienius pastatus, bet kvartalus bei diversifikuotas projektų portfelis tiek pagal segmentus: ekonominį, vidutinį, prestižinį, tiek ir pagal lokaciją.

Neturint įdirbio ir žinių NT rinkoje lengva pasiklysti. Gali klaidingai atrodyti, jog rinkai esant tokiai aktyviai, kokia ji šiuo metu, galima parduoti bet ką. Tačiau yra priešingai – konkurencija smarkiai išauga. Ne tik techniniai, patirties ir dydžio kriterijai tampa kritiniais, bet ir „minkštieji“ elementai – gerai valdoma rinkodara, profesionalus pardavimų padalinys, kuriame dirba svarią patirtį ir tinkamas asmenines savybes turinys žmonės“, – teigia INREAL Tarpininkavimo departamento vadovas Julius Belanoška. Yra pavyzdžių nedidelių ir net ne itin patyrusių NT plėtotojų, kurių projektų likvidumas labai geras. Tai rodo, kad vienas sėkmės faktorių gali būti ne judėjimas su didžiųjų plėtotojų formuojamu srautu, bet savo unikalios nišos atradimas. Ją gali sukurti ypatinga teritorija, išskirtiniai projekto sprendimai, individualizuotas požiūris ir t.t. „Atsižvelgiant į paskelbtus didžiųjų vystytojų planus akivaizdu, jog 2019 metais ši tendencija stiprės – naujokams ar mažesniems statytojams bus dar sunkiau atsiriekti savo pardavimų dalį, jiems prireiks kūrybinio požiūrio arba teks susitaikyti su prastesniu likvidumu – ilgesnio laikotarpio pardavimais arba mažesne pelno marža“, – teigia J. Belanoška.

Iš viso 2018 metais NT plėtotojai pasiūlė Vilniaus rinkai 4580 naujus būstus. Metų pabaigoje neparduotų butų pasiūlos fondas sudarė daugiau nei 5300 butų. Bendri pirminės būsto rinkos pardavimai sostinėje sudarė 3865 butus, o likvidumo rodiklis išaugo nuo 1,23 iki 1,36. Tai reiškia, kad pardavimo laikotarpis pailgėjo nuo 14 mėnesių iki beveik 16 mėnesių. Pardavimų lygmuo išliko panašus kaip ir pastaruosius 3 metus, tačiau vystytojų aktyvumas yra neregėtose aukštumose. 2019 metais pardavimų lygiui išliekant panašiam, konkurencinė kova tarp statytojų dar labiau paaštrės, o pardavimo laikotarpis taps ilgesnis.