Keturis mėnesius augęs butų rinkos aktyvumas išjudino ir jų pardavimo kainas

„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2020 metų rugsėjo mėnesio reikšmė išaugo 0,3% (2020 metų rugpjūtį buvo fiksuojamas 0,1% augimas). Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėnesių augo 4,2% (2020 metų rugpjūtį metinis augimas taip pat sudarė 4,2%).

2020 metų rugsėjo mėnesį butų pardavimo kainų augimas užfiksuotas Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Panevėžyje – atitinkamai 0,4%, 0,3%, 0,2% ir 0,9%, o vidutinė kvadratinio metro kaina atitinkamai sudarė 1.656 Eur (+6 Eur/m²), 1.172 Eur (+3 Eur/m²), 1.142 Eur (+2 Eur/m²) ir 749 Eur (+7 Eur/m²). Šiauliuose butų kainos per mėnesį nesikeitė ir vidutinė kvadratinio metro kaina išliko 762 Eur.

Per metus (2020 metų rugsėjo mėnesį, palyginti su 2019 metų rugsėjo mėnesiu) butų kainos augo visuose šalies didmiesčiuose: Vilniuje – 4,6%, Kaune – 3,8%, Klaipėdoje – 2,4%, Šiauliuose – 5,7% ir Panevėžyje – 6,5%.

„Kalbant apie butų pardavimo kainas, svarbu suprasti, kad Lietuvos didmiesčių būsto rinkoje pastaruosius keturis mėnesius iš esmės vyravo teigiamos naujienos. Karantino metu sustabdyta nekilnojamojo turto rinka buvo pasiekusi itin žemą tašką, nuo kurio, ir vėl užkūrus ekonomikos variklį, nebuvo sudėtinga atsitiesti.

Būsto rinkos kontekste svarbu paminėti pagerėjusius gyventojų lūkesčius dėl šalies ekonominės padėties ir tai parodo vartotojų pasitikėjimo rodiklis, kuris sparčiai auga jau penktą mėnesį iš eilės. Statistikos departamento duomenimis, vartotojų pasitikėjimo rodiklis šalyje per pastaruosius penkis mėnesius išaugo 16 procentinių punktų: nuo minus 16 šių metų balandį iki 0 šių metų rugsėjį (šių metų sausį–vasarį vartotojų pasitikėjimo rodiklis buvo teigiamas ir siekė 3–4).

Todėl pasitaisius bendroms pirkėjų nuotaikoms, jie ir vėl aktyviai pradėjo dalyvauti būsto rinkoje bei gerinti jos rodiklius. VĮ Registrų centro duomenimis, per pastaruosius keturis mėnesius įregistruotų butų sandorių skaičius penkiuose didžiausiuose šalies miestuose ūgtelėjo net 63%. O šių metų rugsėjo mėnesį parduotų butų skaičius net viršijo 2019 metų mėnesinį vidurkį.

Atsižvelgiant į visoje Lietuvos sudarytų butų ir namų sandorių skaičių, matome, kad šių metų rugsėjo mėnesį į Lietuvos būsto rinką buvo įlieta tikrai reikšminga pinigų suma, kuri turėjo įtakos ir šiek tiek sparčiau ūgtelėjusioms butų kainoms. Tuo tarpu artimiausių mėnesių būsto rinkos aktyvumo ir kainų raidos perspektyvos iš esmės priklausys nuo tolimesnės viruso plėtros ir jo suvaldymo priemonių. Kaip parodė šių metų pirmasis pusmetis – griežtesnės viruso plitimo valdymo priemonės iš karto neigiamai atsiliepia ir visai nekilnojamojo turto rinkai“, – sako Raimondas Reginis, „Ober-Haus“ Rinkos tyrimų vadovas Baltijos šalims.