Iš visų žemynų vienintelėje Europoje mažėja gyventojų. Lietuvai mokslininkai iki 2021 m. prognozuoja gyventojų sumažėjimą iki 2,7 mln. gyventojų. Dėl to miestų plėtra į pakraščius, kur nėra išvystytas viešasis transportas, stinga darželių, mokyklų ar parduotuvių, neturi ateities. Europa atsigręžia į būtinybes vystyti miestų centrus – tvarkyti nenaudojamas, apleistas teritorijas ir ten vystyti komercinę ar gyvenamąją statybą.
Tokias mintis šeštajame Urbanistiniame forume dėstė Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorius Mindaugas Statulevičius.
„Ekonomikos pakilimo laikotarpiu plėtra į miesto pakraščius buvo labai populiari, įsisavinant vis naujas teritorijas. Tačiau dabar matyti, kad pakilimas buvo per trumpas ir užmiestyje – daug išdrikusių gyvenviečių, šalia kurių nėra mokyklų, darželių, parduotuvių ir kitos socialinės ir inžinerinės infrastruktūros, todėl svarbu išnaudoti miesto centro galimybes, kur gyventojai negaištų laiko kelionei į darbą, šalia turėtų visas reikalingas socialines paslaugas“, – sakė M. Statulevičius.
Savivaldybės duomenimis, šiuo metu Vilniuje numatyta apie 500 ha teritorijos, kur potencialiai gali būti vystomi konversijos projektai.
Vilniaus miesto savivaldybės vyr. architektas Artūras Blotnys forume minėjo, kad savivaldybės vieni prioritetų – buvusių pramoninių zonų konversija, investicijos miesto centrinėje dalyje dešiniajame Neries krante, pradėtų projektų pabaigimas.
Šeštą kartą rengiamas Urbanistinis forumas organizuojamas LNTPA, VGTU ir Aplinkos ministerijos iniciatyva.
Visus VI Lietuvos urbanistinio forumo pristatymus galite rasti LNTPA tinklalapio Darnios plėtros skiltyje arba per internetinę prieigą – urbanistinis forumas.