M.Statulevičius: Neišnaudotos galimybės kuriant prieinamą būstą

Prieinamo būsto tema, pasirinkta viena pagrindinių XII-ajame Urbanistiniame forume, parodė, kad ilgalaikė nuoma dar nėra lygiavertė alternatyva Lietuvoje. Ir nei valstybė, nei savivaldybės, neišnaudoja šios galimybės.

Būsto prieinamumo problema egzistuoja daugelyje valstybių, nepriklausomai nuo vidutinio pajamų lygio. Vakarų šalyse municipalinis būstas – valstybės ar savivaldybės valdomas gyvenamojo būsto fondas, skirtas ilgalaikei nuomai. Kiekviena šalis pasirenka skirtingus prioritetus: ar skirti prioritetą reikalingiems specialistams, šeimoms ar tiesiog atiduoti į rinką sukuriant patogų ilgalaikės nuomos produktą.

Lietuvoje klasikinė municipalinio būsto idėja kol kas neišvystyta. Gaunantys mažas pajamas, gali pretenduoti į socialinį būstą. Nuo rugsėjo taip pat patvirtinta paramos tvarka, pagal kurią valstybė padeda jaunoms šeimoms norinčioms įsigyti pirmuosius namusTačiau be paramos lieka tie, kurių pajamų neužtenka įsigyti būsto didmiesčiuose, net ir kredituojantis.

Dėl didelės šešėlinės rinkos, verslui kol kas nėra patrauklu kurti konkuruojantį ilgalaikės nuomos produktą. Todėl municipalinis būstas būtų vertingas produktas jauniems specialistams, kurie dar neturi aukštų pajamų arba taupo nuosavam nekilnojamam turtui įsigyti.

Kaip problemos sprendimo būdas, dabar Seime yra svarstomas įstatymo projektas, kuris leis kompensuoti ilgalaikę nuomą šeimoms, stokojančioms pajamų nuosaviems namams įsigyti.

Municipalinis būstas skatintų miestų kompaktiškumą

Urbanistinio forumo diskusijose išaiškėjo, kad prieinamas būstas spręstų ir kitą problemą – miestų drieką ir chaotišką teritorijų vystymą, kuris vyksta naujakuriams ieškant pigesnės žemės ir būsto atokiau nuo miesto.

Net ir būsto paramos regionuose programa nesuderinama su darniu teritorijų planavimu, skatinant įsigyti būstą bet kur, pirmiausia atitinkant finansines sąlygas ir neįvertinant infrastruktūros poreikio naujoms plėtroms teritorijoms ir naštos savivaldybėms. Tokiai praktikai įsibėgėjus, savivaldybės įgis papildomą rūpestį spręsti socialinės ir inžinerinės infrastruktūros klausimus. O ir naujakuriai ilgainiui suabejos gyvenimo kokybe.

Lietuvoje būsto įperkamumas auga, tačiau prieinamumas vis dar problema. Įdomu tai, kad kol kas būsto prieinamumo klausimą pavieniais atvejais galvoja spręsti verslas, regionuose siūlydamas kokybišką būstą,  norėdamas sukurti papildomas paskatas regiono darbuotojams.  Sėkmingai įgyvendintų pavyzdžių kol kas nėra, bet planų – bent keliems projektams Šiaurės ir Rytų Lietuvoje.

Šiandien vyriausybė ar savivaldybės gali spręsti problemą kompensuodami nuomą ar statant municipalinį būstą. Atskiras produktas -municipalinis būstas – leistų rūpintis priežiūra, būsto fondo optimizavimu. Būtų lengviau įgyvendinti ir universalaus dizaino reikalavimus, kurie būtini norinti pritaikyti būstą senjorams ar specialių poreikių turintiems žmonėms.