Naujo būsto pirkėjų apklausa: buto išlaikymas svarbiau nei kaina

Renkantis naujos statybos būstą, lietuviams svarbiau už kainą ir vietą, jo išlaikymo sąnaudos. Tokius rezultatus parodė nekilnojamojo turto plėtros įmonės „Eika“ inicijuota pirkėjų apklausa, kurie būstą įsigijo 2013-2014 metais. Apklausoje buvo klausiama, kokiais kriterijais vadovaujamasi renkantis naują būstą.

Lyginant kelių pastarųjų metų (2009, 2012 ir 2014 m.) apklausų duomenis, būsto pasirinkimo veiksniai ir pirkėjų poreikiai keitėsi. 2009 m. svarbiausiu kriterijumi renkantis būstą buvo vieta mieste, t.y. tam tikras rajonas, 2012 m. – statybos darbų kokybė, o pernai – būsto išlaikymo kaštai. 2014 metų apklausos duomenimis, antroje vietoje pagal svarbą rikiavosi būsto kaina, toliau – vieta mieste.  Statybos darbų kokybės kriterijus per dvejus metus nukrito iš pirmos į ketvirtąją vietą.

„Perkant būstą svarbiausiu veiksniu tampa išlaidos, kurių reikės buto šildymui, eksploatacijai, kitiems mokesčiams. Klausimą, kiek kainuos šildymas, girdime iš daugelio savo klientų. Pirkėjai dažnai įsitikinę, kad buto išlaikymo kaina atspindi ir jo kokybę. Vadinasi, jei eksploatacinės išlaidos yra mažesnės, būstas pastatytas kokybiškai. Išlaikymo kainą pirkėjams lengviau įvertinti ir palyginti, o kokybės patikrinimas jau reikalauja specialių žinių ir pasiruošimo“, – sako Martynas Žibūda, „Eika“ plėtros direktorius.

Rinkdamiesi būstą, šiuo metu pirkėjai kur kas labiau atsižvelgia ir į pastato energinį efektyvumą, domisi pastato klase. Šiandien lietuviams vis dažniau kyla tokie klausimai:  ar pastatas sandarus, ar jame įdiegta vėdinimo sistema, kokiu sluoksniu ir kokiomis medžiagomis apšiltintos sienos.

„Nors A klasės daugiabučiai sudaro vos 1 proc. naujos statybos namų rinkos, pastebime, kad žmonės vis labiau domisi tokių pastatų privalumais, jų energiniu efektyvumu. Kuo daugiau bus tokių išprususių pirkėjų, tuo labiau pasitemti turės ir nekilnojamojo turto plėtotojai. Juolab, kad nuo 2016 metų visi Lietuvoje statomi pastatai turės atitikti A klasės namams keliamus reikalavimus”, – teigia „Eika“ atstovas.

Kaip rodo atlikta apklausa, energiniam efektyvumui lietuviai teikia aukštesnį prioritetą nei socialinei aplinkai ir kaimynams, buto išplanavimui ar rajono saugumui. Už kvartalo saugumą naujo būsto pirkėjams svarbiau ir gerai išvystyta infrastruktūra – netoliese esantis prekybos centras, viešojo transporto stotelė, mokykla, darželis.

Labiausiai per šešerius metus sumenko būsto kreditavimo sąlygų svarba. 2014 metais tik 38 % „Eika” pirkėjų naudojosi banko paskola būstui įsigyti, ankstesniais metais tokių pirkėjų skaičius svyravo nuo 50 iki 70 %. Naujo būsto pirkėjai mažiausiai svarbiais kriterijais įvardino draugų bei pažįstamų rekomendacijas, pardavimo vadybininko aptarnavimą, būsto įrengimo lygį ir atstumą iki miesto centro.

 

Apie įmonių grupę  „Eika“

1992 m. įkurta bendrovė „Eika“ yra viena didžiausių nekilnojamojo turto plėtros ir statybos įmonių gupių Lietuvoje. Įmonių grupę sudaro: UAB „Eika“ – nekilnojamojo turto rinkos lyderė, vertinama už novatoriškumą, patikimumą bei atsakingumą; UAB „Eikos statyba“ – statybos bendrovė, sukaupusi didelę administracinių, visuomeninių, prekybos, pramonės bei gyvenamųjų namų statybos ir renovavimo patirtį.

 

Daugiau informacijos:

Vitalija Ročė

Rinkodaros ir komunikacijos vadovė

Tel. +370 5 2553 324

El. p. vitalija@eika.lt

www.eika.lt