NT rinka turės savo Lūkesčių indeksą

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija ir naujienų agentūra BNS vasario 6 dieną pirmą kartą pristatys Lietuvos NT Lūkesčių indeksą, atspindintį vystytojų nuotaikas ir planus ateinantiems metams.

„Prieš porą mėnesių Lietuvoje viešėjęs Nobelio ekonomikos premijos laureatas Robertas Shilleris pastebėjo, kad Lietuva neturi indekso, kuris leistų matuoti NT rinkos nuotaikas ir prognozuoti rinkos būklę. Tuo metu indeksas jau buvo ruošiamas ir bus pristatytas vasario pradžioje“, – sako LNTPA direktorius Mindaugas Statulevičius. Anot jo, Lūkesčių indeksas visame pasaulyje padeda matuoti NT rinkos „temperatūrą“.

„Turėdami tokį įrankį galėsime matyti, kokios vystytojų nuotaikos, kiek planuojama statyti būstų, kiek investuojama į komercinių patalpų plėtrą, kurios paprastai atspindi optimizmą dėl ekonomikos augimo. Tai geras būdas prognozuoti ir NT kainas, ir plėtros kryptis“, – sako jis.

Sudarant indeksą apie planus gyvenamojo būsto, komercinės ir pramoninės statybos srityse apklaustos 39 didžiausios vystytojų įmonės. Pirmieji rezultatai rodo, kad Lietuvos NT plėtotojų lūkesčiai 2014 metams yra optimistiniai ir siekia 78 punktus.

„Ši reikšmė gerokai viršija „kritinę“ 50 punktų ribą, skiriančią NT vystytojų verslo plėtrą nuo recesijos. Tai rodo, kad šiais 2014 metais NT vystymo rinkoje vyraus augimo tendencijos, kurios, tikėtina, prisidės ir prie bendro Lietuvos ūkio augimo“ , –  sako M. Statulevičius.

NT lūkesčių indeksas apskaičiuojamas atsakymus verčiant į interaktyvią skaitinę išraišką –indeksą, kuris svyruoja skalėje nuo 0 iki 100. Indekso reikšmė didesnė kaip 50 punktų parodo, kad šalies NT rinka plėsis, reikšmė svyruojanti tarp 40 ir 50 punktų reiškia, kad NT rinkoje vyrauja neaiškios nuotaikos, o indekso vertė mažesnė negu 40 punktų liudija, kad NT rinkoje įsivyravo aiškus nuosmukio laikotarpis.

NTLI tikslas – turėti nuolatinį, lengvai interpretuojamą NT rinkos nuotaikų rodiklį. Apklausos metu atsakymai surenkami iš 39 didžiausių NT vystytojų vadovų, kurių prašoma įvertinti dabartinę sektoriaus padėtį, artimiausius planus metams, kainų perspektyvą bei plėtros kryptis. Apklausa buvo atlikta SIC tyrimų centro šių metų sausio 9-29 dienomis.

Lūkesčių indeksas NT ir verslo visuomenei pirmą kartą bus pristatytas vasario 6-ą dieną II-ojoje LNTPA metinėje konferencijoje „NT rinka 2014: Naujos galimybės”.

Naujienų agentūra BNS plėtoja specializuotą naujienų ir duomenų nekilnojamojo turto ir statybų verslui tinklalapį „BNS Plius“.

2004 m. įsteigta Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija vienija NT vystytojus, investuotojus, tarpininkus ir vertintojus. LNTPA pirmininkauja Tarptautinės NT federacijos FIABCI Baltijos šalių skyriui.

 

Daugiau informacijos:

Justina Juršytė,
LNTPA Komunikacijos vadovė

Mob.              (8 682) 34551
El. p.               justina(@)lntpa.lt