NT tendencija: investavimo potencialas Vilniuje mažėja, periferijoje – auga

2014 m. vasario 26 d., Vilnius. Inreal grupės, drauge su partneriu, advokatų kontora „Raidla Lejins & Norcous“, parengtoje Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinkos tendencijų apžvalgoje teigiama, jog šiuo metu investiciniai pelningumai Lietuvos miestuose bei NT segmentuose yra skirtingi. Mažiausia investicinė grąža iš nuomos yra Vilniuje (4-8 proc.), o didžiausia – Šiauliuose bei Panevėžyje (5-11 proc.).

Mažesniuose Lietuvos miestuose uždirbti iš nuomos galima daugiau nei Vilniuje, tačiau tai susiję su didesnėmis rizikomis bei gali pareikalauti papildomų pastangų bei profesionalių žinių tiek pasirenkant NT investiciją, tiek vykdant nuomininkų paiešką“, – teigia „Inreal“ Konsultacijų ir analizės departamento vadovas  Arnoldas Antanavičius. Pasak jo, nors grąža iš nuomos Vilniuje yra mažesnė, čia investuoti yra saugiau.

Inreal analitikų teigimu, dėl nekilnojamojo turto (NT) rinkos aktyvėjimo Lietuvoje vis daugiau gyventojų ir įmonių dairosi investicijų į NT. Tačiau atlikta įvairios paskirties NT grąžos iš nuomos analizė parodė, jog vidutinė grąža iš nuomos pagrindiniuose Lietuvos miestuose bei skirtinguose sektoriuose (butų, namų, biurų, prekybinių patalpų bei sandėliavimo patalpų) yra skirtinga. Šis laikotarpis nėra itin palankus ilgalaikiams investuotojams Vilniuje, nes čia investicinė grąža iš nuomos yra mažiausia – priklausomai nuo segmento, svyruoja nuo 4 proc. iki 8 proc. per metus. Tuo tarpu didžiausios nuomos grąžos šiuo metu galima tikėtis Šiauliuose bei Panevėžyje, čia ji svyruoja nuo 5 proc. iki 11 proc. per metus. Nepaisant to, Vilnius išlieka patraukliausias tarp investuotojų dėl saugumo bei šiuo metu masina vis daugiau trumpalaikių investuotojų, kurie tikisi uždirbti iš kainos prieaugio.

Analitikai pabrėžia, kad investuotojai turi atsižvelgti ne tik į grąžos rodiklį, bet ir į investicijos saugumą, įsigyto NT likvidumą bei visos rinkos perspektyvas. NT nuomos rinka kituose miestuose gali būti rizikinga, nes čia ji nėra tokia likvidi bei aktyvi kaip sostinėje. „Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio rinkas galima įvardinti kaip rizikingesnes, nes jose daugiau silpnų nuomininkų, o nuomos terminas būsto segmente paprastai neviršija vienerių metų, komerciniame – 1-3 metų. Tai reiškia, jog tikėtina aktyvesnė nuomininkų kaita, didesnis patalpų neužimtumas, kol ieškoma naujų nuomininkų“, – teigia A. Antanavičius. Norint pasiekti didesnę investicinę grąžą iš nuomos minėtose rinkose, gali prireikti daugiau žinių bei profesionalumo tiek pasirenkant investicinį NT, tiek ir vykdant nuomininkų paiešką.

Kadangi investicijos nuomai atveju grąžą kuria ne pats NT objektas, o jo generuojamos pajamos, investuotojui ypač svarbu užsitikrinti galimybę tiksliai prognozuoti pinigų srautus ir valdyti rizikas, kylančias iš nuomos santykių. Investuojant į komercinį NT, itin svarbi aiški ir patraukli NT objekto koncepcija, tinkama lokacija, nuomininkų struktūra, rinkos situaciją ir tendencijas atitinkanti nuomos kainodara, ilgalaikės, tiek iš teisinės, tiek iš komercinės pusės tinkamai struktūrizuotos nuomos sutartys“ – teigia Simona Oliškevičiūtė-Cicėnienė, „Raidla Lejins & Norcous“ Nekilnojamojo turto ir infrastruktūros praktikos grupės vadovė, advokatė. Vertėtų nepabijoti investuoti į nepriekaištingą sandorio procesą bei kokybiškas sutartis, kurios užtikrintų tinkamą rizikos paskirstymą ir įtvirtintų lygiavertę apsaugą sandorio šalims.

 

APIE:

Inreal grupė, kurią sudaro: UAB „Inreal valdymas“, UAB „Inreal“ ir UAB „Inreal GEO“, teikia bene plačiausią Lietuvoje nekilnojamojo turto paslaugų spektrą. Inreal grupės įmonės priklauso AB „Invalda privatus kapitalas. Inreal grupėje šiuo metu dirba apie 90 darbuotojų, tarpininkaujama nuomojant ar parduodant 550 tūkstančių kv.m komercinių patalpų, per metus įvertinto turto vertė viršija 2 milijardus litų. Įmonių biurai ar atstovybės veikia Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Mažeikiuose, Alytuje, Plungėje ir Utenoje. Šiuo metu „Inreal valdymas“ vysto du nekilnojamojo turto projektus: gyvenamuosius namus Nidoje „Kopų vėtrungės“ ir apartamentus bei komercines patalpas Klaipėdos senamiestyje „Danės užutėkis“.

„Raidla Lejins & Norcous“ advokatų kontoros Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Baltarusijoje yra Baltijos šalių regiono teisinių paslaugų lyderės, kuriose dirba 120 teisininkų. Kontoros teikia kompleksines paslaugas šalies, regiono ir tarptautinėms įmonėms, tarp kurių – tarptautinės korporacijos, bankai ir finansinės institucijos. „Raidla Lejins & Norcous“ profesionalumą nuolat įvertina pagrindiniai advokatų kontorų žinynai „Chambers Global“, „Chambers Europe“, „PLC Which lawyer“, „The European Legal 500“ ir kt. 2013 m. vienas įtakingiausių Europos teisės žinynų „Chambers Europe“ bei tarptautinis įmonių susijungimų ir įsigijimų žinynas „Financial Times“ ir „Mergermarket“ pripažino advokatų kontorą „Raidla Lejins & Norcous“ geriausia teisine patarėja Baltijos šalyse.

Daugiau informacijos rasite apžvalgoje.

Daugiau informacijos:

Rūta Merčaitienė
INREAL GRUPĖ
Marketingo ir komunikacijos vadovė
Mob. +370 611 29779
ruta.mercaitiene@inreal.lt

Agnė Damauskaitė

RAIDLA LEJINS & NORCOUS
Rinkodaros koordinatorė
Tel. 8 5 250 0800
Mob. 8 650 74107
agne.damauskaite@rln.lt