Pandemijos nuostolis butų kainoms – sustojęs pardavimo kainų augimas

„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2020 metų rugpjūčio mėnesio reikšmė išaugo 0,1% (2020 metų liepą buvo fiksuojamas 0,1% augimas). Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėnesių augo 4,2% (2020 metų liepą metinis augimas sudarė 4,9%).

2020 metų rugpjūčio mėnesį butų pardavimo kainų augimas užfiksuotas Vilniuje, Klaipėdoje ir Šiauliuose – atitinkamai 0,2%, 0,1% ir 0,6%, o vidutinė kvadratinio metro kaina atitinkamai sudarė 1.650 Eur (+3 Eur/m²), 1.140 Eur (+1 Eur/m²) ir 762 Eur (+4 Eur/m²). Kaune ir Panevėžyje butų kainos per mėnesį nesikeitė ir vidutinė kvadratinio metro kaina atitinkamai išliko 1.169 Eur ir 758 Eur.

Per metus (2020 metų rugpjūčio mėnesį, palyginti su 2019 metų rugpjūčio mėnesiu) butų kainos augo visuose šalies didmiesčiuose: Vilniuje – 4,6%, Kaune – 4,1%, Klaipėdoje – 2,2%, Šiauliuose ir Panevėžyje – 5,9%.

„Išskyrus staiga smuktelėjusį bendrą būsto sandorių skaičių karantino laikotarpiu, Lietuvos būsto rinka kitokių didesnių sukrėtimų išvengė. Stebint butų kainų dinamiką šalies didmiesčiuose, vienintelis signalas, rodantis, kad rinka per pastarąjį pusmetį susidūrė su tam tikrais iššūkiais, yra pastebimai sulėtėjęs butų pardavimo kainų augimas. Todėl jau šeštą mėnesį iš eilės yra fiksuojamas lėtėjantis metinis butų kainų augimas – nuo 2020 metų vasarį užfiksuoto 7,6% metinio butų kainų augimo iki 4,2% šių metų rugpjūtį. Tačiau bendras kainų pokytis šiuo laikotarpiu neįžengė į neigiamą zoną ir butų pardavimo kainos iš esmės išliko stabilios – per pastaruosius šešis mėnesius butų pardavimo kainos šalies didmiesčiuose ūgtelėjo 0,5%.

Šių metų liepos–rugpjūčio mėnesiais tradicinis sezoniškumas pastebimai išjudino ir butų nuomos sektorių, kuriam prasidėjus karantinui buvo prognozuojama daug niūresnė situacija nei stebima šiuo metu. Tai suteikė papildomo optimizmo šalies didmiesčių būsto rinkai ir padėjo išvengti didesnių neigiamų pasekmių tiek nuomos, tiek pardavimo rinkoje. Pasibaigus karantino laikotarpiui, butų sandorių skaičius šalies didmiesčiuose pradėjo sparčiai augti ir reikšmingai kompensavo laikiną nuosmukį. VĮ Registrų centro duomenimis, per 2020 metų aštuonis mėnesius įregistruotų butų sandorių skaičius, palyginti su 2019 metų tuo pačiu laikotarpiu, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje sumažėjo 15%. Tačiau pastarųjų mėnesių rinkos aktyvumo duomenys rodo, kad būsto poreikis ir finansinės pirkėjų galimybės reikšmingai nesumažėjo. O sustojęs būsto pardavimo kainų augimas iš esmės atvėrė platesnes galimybes potencialiems jo pirkėjams“, – sako Raimondas Reginis, „Ober-Haus“ Rinkos tyrimų vadovas Baltijos šalims.