Pilotinio projekto su BIM patirtis

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos renginyje asociacijos nariams pristatyta UAB „Eika“ patirtis dirbant su pastato informacinio modeliavimo BIM programa. Įmonės specialistai pasidalino viena pirmųjų patirčių dirbant su BIM sistema ir projektuojant daugiabutį Linkmenų g. 6.

Pagal deklaruojamus skaitmeninės statybos principus projektuojant pastatus sumažėja klaidų tikimybė, taupomos sąnaudos bei trumpėja statybos procesas. Dėl galimybės pasiekti įvairius duomenis lengvai ir greitai paprastėja garantinė priežiūra,  informaciją nesudėtingai galima skirstyti įvairiais pjūviais.

Anot Eikos projektų valdymo direktoriaus Roberto Grigalio, BIM modelis, kuris buvo konstruojamas  iš mums įprasto 2D platformos projekto,  atskleidė mastą nesutapimų 2D projekte, kurie būtų paaiškėję tik statybų metu. Papildomos sąnaudos į BIM modelio sukūrimą buvo naudingos:

„Įsitikinome, kad BIM modelio konstravimas iš parengtų 2D projektų nėra kažkas ypatinga – mes šiandien jau galime tai padaryti. BIM modelio konstravimo metu lygiagrečiai patys parengėme ir  pastato vidaus  inžinerinių sistemų darbo projektus 3D dimensijoje. Taip pat sužinojome, kad dar daug ko nežinome – kaip valdyti visą projektavimo procesą, jei jis nuo pat pradžių bus vykdomas BIM platformoje, kokioje apimtyje ir kokiame detalume turime baigti rengti tokį projektą, kokiu būdu, kaip ir kokio  detalumo  BIM modelio informaciją reikia perduoti rangovams, kurie neturi patirties ir/ar programinės įrangos dirbant su projektais BIM platformoje,  kokio „dizaino“ ir kokio detalumo  informaciją iš BIM modelio pasieks rangovo darbininkus ir kaip jie tuo naudosis vykdydami statybos darbus ir t.t – sakė R. Grigalis.

Anot Roko Ankudavičiaus, „Eika“ BIM koordinatoriaus, vienas iš įprasto projektavimo trūkumų  yra tai, kad projektavimas vyskta atskiromis dalimis: ŠVOK, konstruktyvas, architektūrinė  ir kitos dalys projektuojamos atskirai, todėl bendras rezultatas neveikia kaip viena sistema. Taip darbo procese iškyla klausimai, kuria dalimi pasitikėti, ar projektuojame naujausioje aplinkoje ir kt. Šios problemos išvengiamos naudojant BIM technologiją.

„Su BIM aiškiai matyti, kaip turi būti padaryta kiekviena statybų proceso detalė, tačiau dar nežinia, kaip konkreti informacija bus įgyvendinta praktikoje, koks bus tokio įgyvendinimo tikslumas ir kaip jį reikės užtikrinti. Tai turi būti ir papildomas darbas su rangovais, kad jie gebėtų tinkamai perduoti informaciją. Dalis rangovų BIM sutinka optimistiškai, kiti mažiau, tačiau darbininkai dar gali dirbti kaip įpratę, o ne kaip suprojektuota BIM“, – sakė R. Ankudavičius.

Anot Eikos komandos,  su tokiu būdu konstruojant BIM projektavimo darbai išbrangsta maždaug 20 proc., penktadaliu ilgiau užtrunka ir projektavimo darbai.

„Tačiau manoma, kad su BIM trumpiau trunka statybos, o statybų laikas brangesnis nei projektavimo, taip pat sutaupoma medžiagoms. Kiek tokia sistema atpigins galutinį produktą, matysime pabaigę projektą“, – sakė R. Ankudavičius.

R. Grigalio teigimu,  turint  BIM platformoje parengtą projektą daug mažiau laiko sąnaudų buvo skirta projekto sprendiniams nagrinėti ir juos suprasti statybos aikštelėje, o tai padeda daug tiksliau kirti užduotis ar teikti nurodymus betarpiškai statybos dalyviams.   Tuo tikslu aktualioje ir konkrečioje statybos vietoje planšetiniame kompiuteryje turimą BIM informaciją demonstravome ir aiškinome tiek rangovo statybos vadovams, tiek ir jų  darbininkams. Tačiau kada jie tai galės daryti savarankiškai – atsakymo šiandien neturime.

Anot „Eikos“ komandos, šiuo metu dirbančios su BIM, jų paminėti klausimai ir yra pirmaeiliai, į kuriuos būtina rasti konkrečius atsakymus bei šiuos atsakymus patvirtinti praktiniu pritaikymu projektavimo, statybos bei statybos kokybės priežiūros procesuose.

Pilotinis BIM projektas yra dalinai finansuojamas ES paramos lėšomis.