Bendradarbystės (co-working) erdvės, kaip alternatyva tradiciniams biurams, Vilniuje tampa vis populiaresnės, jų daugėja ir Kaune. Galimybė patogiu metu nuomotis darbo vietą, tampa vis dažnesniu laisvai samdomų darbuotojų ir startuolių pasirinkimu. Plėtros kryptys ir iššūkiai buvo aptarti PropTech Baltic bendruomenės pusryčiuose Vilniuje.
Bendradarbystės erdvių patrauklumą lemia ne tik noras dirbti moderniai įrengtame pastate, viena iš didžiausių paskatų – galimybė priklausyti aktyviai bendruomenei ir noras užmegzti naujus kontaktus, rasti partnerių veiklai. Itin svarbiu kriterijumi nuomininkams tampa nuomos terminų lankstumas. Jie linkę pasirašyti trumpalaikes nuomos sutartis mėnesiui, nei įsipareigoti ilgam laikotarpiui.
Aktyviausi jaučia didžiausią naudą
Bendradarbystės erdvė, lyg narystė darbo klube, nauda nuomininkui priklauso nuo visų pusių atsidavimo ir įsitraukimo į bendras veiklas. Nariams organizuojamos, konferencijos, mokymai, bendruomenės formavimui skirti renginiai. Įrengiamos bendros erdvės, susitikimų kambariai ar poilsio zonos. Biurų valdytojai pastebi, kad tikslinei bendruomenei lengviau pasiūlyti tik jiems pritaikytą veiklų programą, efektyvius išmaniuosius sprendimus, o mišriose startuolių grupėse lengviau susiburiama bendriems projektams.
Iššūkiai vystytojams
Bendradarbystės erdvių modelis skiriasi nuo tradicinių verslo centų veiklos principų, čia pirmiausia parduodama paslauga, o ne plotas, o nekilnojamojo turto valdytojas tampa ir bendruomenės telkėju. Nuo tradicinių biurų nuomos paslaugų pereinančių vystytojų laukia keletas pagrindinių iššūkių: dėl trumpalaikių nuomos sutarčių sunkiau prognozuojamas pajamų stabilumas, būtinas didesnis dėmesys paslaugoms ir pridėtinės vertės bendruomenėms kūrimas.