R. Dargis: nekilnojamojo turto mokesčiu turi būti apmokestintas ir valstybės NT

Nuo kitų metų Vilniuje auga kai kurie NT mokesčiai. Pasak sostinės mero Artūro Zuoko, mokesčiai kyla pirmiausia nenaudojamiems ir apleistiems objektams. Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) vadovas Robertas Dargis susitikime su meru tvirtino, kad plečiant mokesčių mokėtojų bazę NT mokestį turi mokėti ir valstybės institucijos, kurios lygiai su gyventojais ar verslu naudojasi visa miesto infrastruktūra.

„Tada valstybė būtų priversta efektyviai naudoti savo turimą turtą ir tuomet vienam valdininkui vidutiniškai tektų ne 65 kv.m. ploto, o gal užtektų 15 ar 20 kv.m.“, – susitikime su sostinės meru ketvirtadienį sakė LNTPA prezidentas ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos vadovas Robertas Dargis.

Pasak A. Zuoko, akcentuojant vieną pagrindinių mokesčio nustatymo prncipų – plėsti mokėtojų bazę, įtraukiant potencialius mokėtojus, anksčiau buvo svarstyta idėja įvertinti ir valstybės įstaigoms paskaičiuoti, kiek joms galėtų tekti mokėti mokesčio.

„Žiūrint į ateitį, kad visi turėtų vienodas sąlygas, tai taip, tai sudrausmintų ir savivaldybes efektyviai naudoti savo NT“, – susitikime teigė A. Zuokas.

Nuo kitų metų bendras NT mokestis kyla nuo 0,8 iki 1 proc. Poilsio, maitinimo įstaigos (išskyrus naktinius klubus ir barus), viešiesiems poreikiams skirti pastatai ir viešbučiai mokės 0,7 proc. tarifą (kyla nuo 0,5 proc.). Nenaudojamiems ir apleistiems statiniams mokestis auga 2,5 karto iki 2,5 proc. tarifo.

Išaugus mokesčiams pajamų iš NT mokesčio prognozė kyla nuo 92,7 mln. litų šiemet iki 102,3 mln. litų 2014 m.

Susitikime taip pat aptarta ir žemės mokesčių – nuosavybės ir nuomos iš valstybinės pagrindu valdomos, apmokestinimo tvarka.
Anot savivaldybės specialistų, dabar galiojanti apleistų ir nenaudojamų sklypų apmokestinimo 3 proc. tarifu tvarka privertė sukrusti neprižiūrimų sklypų savininkus, bet vystytojai toliau mato grėsmę, kad nenaudojamas sklypas apibrėžiamas per vystymo veiklos nebuvimą.

Susitikime sutarta dėl mokesčių tarifų ir jų taikymo tvarkos sudaryti bendrą darbo grupę, kuri galėtų svarstyti mokestinius siūlymus ir skirtingų tarifų taikymą atskiroms miesto zonoms.

Kalbėta apie vystytojų paramos, skiriamos socialinės infrastruktūros plėtrai tikslinį panaudojimą. LNTPA atstovai atkreipė dėmesį, kad vystomuose projektuose gyvenančios bendruomenės pageidauja matyti tiesioginį jų sumokėtų mokesčių panaudojimą savo teritorijoje (statomas/rekonstruojamas mokyklas bei darželius, tvarkomus kelius ir pan.). Pasiūlyta lanksčiau spręsti infrastruktūros mokesčio užskaitymo bendramiestiniais darbais ir paslaugomis plėtojamoje teritorijoje klausimą, neapsiribojant vien piniginėmis lėšomis.

Daugiau informacijos:

Justina Juršytė

Mob.  (8 682) 34551
El. p.  justina(eta)lntpa.lt