Sparčios biurų plėtros artimiausiais metais tikimasi Vilniuje ir Kaune

Per artimiausius kelerius metus Vilniaus biurų rinkai turėtų būti pasiūlyta apie 170 tūkst.kv.m. ploto, kas yra apie 30-40 proc. dabartinės rinkos, – LNTPA, advokatų kontoros Sorainen ir Newsec konferencijoje teigė „Resolution Advisers LT” vyresnysis konsultantas biurų sprendimams Baltijos regione Martynas Babilas.
Šiuo metu įvairūs paslaugų centrai, konsultanto teigimu, nuomojasi 15 proc. arba 60 tūkst. kv. m viso modernių biurų ploto Vilniuje.
„Paslaugų centrai yra akivaizdus lyderis, jie sudarė didžiausius sandorius pastaraisiais 3-4 metais (…). Matome, kad nuomininkas renkasi ne pastato kategoriją, bet kokybę ir nuomotoją, infrastruktūrą ir projekto matomumą“ – sakė M. Babilas.
Anot jo, augančios ir besijungiančios IT įmonės yra vienos sudėtingiausių nuomininkų, nes reikalauja daug lankstumo ir neturi aiškių plėtros planų.
„Šiuo metu rinkoje daug augančių ir besijungiančių IT kompanijų, išaugusių iš „start up’ų” į 200-300 žmonių įmones, jos yra sudėtingas nuomininkas didžiąja daliimi, nes turi daug neapibrėžtumo, joms reikia lankstumo, tiek augimui, tiek mažėjimui, (…) todėl tai tampa dilema nuomotojui. IT kompanijoms nereikia prabangaus A klasės pastato, jie ieško įdomių sprendimų, svarbu sąnaudos”, – pasakojo jis.
M. Babilo nuomone, šiuo metu rinkoje yra apie 3-5 įmonės, kurios dabar valdo didelius biurus, bet netrukus galėtų tapti nuomininkėmis. Daug plėtros galimybių gali sulaukti Kaunas, kuris būtų natūralus kitas žingsnis paslaugų centrams, nes „žmonių ten daug, o ofisų nėra visai, bet bus ir Kaunas po kelerių metų atrodys visiškai kitaip“, – konferencijoje kalbėjo jis.
Konsultanto nuomone, biurų plėtra sostinės užmiestyje šiuo metu neturi tiek perspektyvos kiek miesto centre, kur yra daug neužstatytos vietos. O valstybės įstaigos artimiausiais metais galėtų tapti buvusių A klasės pastatų nuomininkėmis, kaip kad atsitiko su „Lietuvos paštu“, kuris persikėlė į MG Valdos biurus Jasinskio gatvėje Vilniuje.

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorius Mindaugas Statulevičius pažymi, kad pirmieji šeši mėnesiai NT rinkoje patvirtino metų pradžioje atlikto Lūkesčių indekso prognozes.
Kasmetinė vystytojų apklausa parodė, kad šiemet 45 proc. visų apklaustųjų investicijoms patraukliausiu laiko komercinį nekilnojamąjį turtą, pernai taip manančių buvo beveik tris kartus mažiau.

Gyvenamasias statybas kaip patraukliausią sektorių investicijoms šiemet metų pradžioje matė tik 19 proc. apklaustųjų, pernai taip įsitikinusių buvo 54 proc.

„Tokį verslo dėmesio perkėlimą į biurus galima nesunkiai paaiškinti: gyvenamojo būsto pasiūla šiuo metu beveik rekordinė, o biurų stinga. Ieškantys A klasės biurų šiandien turi laukti metus ar dvejus, todėl galima tikėtis dar didesnės biurų plėtros ir visiško naujų biurų užimtumo“, – sako M.Statulevičius.