Susitikime su Turto banko vadovais aptarti valstybinio NT optimizavimo planai

Ketvirtadienį LNTPA nariai KLUBAS4 formato renginyje susitiko su naujuoju Turto banko (TB) vadovu Mindaugu Sinkevičiumi ir įmonės atstovais.

Iki 2020 m. – perimti visą valstybės administracinį NT

Turto banko vadovas pristatė, kad šiuo metu institucija valdo beveik 900.000 kv. m. turto, iš jų apie  0,5 mln. kv. m. yra parduodamas arba ruošiamas pardavimui. Tikslas iki 2030 m.  – visas valstybės institucijas sutalpinti į 434.000 kv. m. ir taip išlaikymo sąnaudas sumažinti 40 proc.

Iš viso TB valdo 3218 NT objektus, parduoti ketinama beveik 900, įveiklinta -734, atnaujinti planuojama 114, bešeimininkis turtas sudaro beveik 1500 vnt., nugriauti ruošiamasi dar 6 NT objektus.

2019 m. I ketv. duomenimis, biudžetinėms įstaigoms perduota pagal panaudą 297.000 kv. m. Iš jų laisvas administracinės paskirties nekilnojamojo turto plotas sudaro 76.000 kv.m., dar 19.000 kv.m. yra išnuomota rinkos kaina. Pagrindiniu veiklos prioritetu TB įsivardina turto valdymą. Tarp artimiausių tikslų – iki 2020 m. pabaigos   visiškai perimti ir optimizuoti valstybės administracinį turtą. Kaip pavyzdį TB vadovas paminėjo, kad pradėjus taikyti simbolinį 1 EUR/kv.m. mokestį institucijos visoje Lietuvoje sutiko atsisakyti perteklinio 100.000 kv. m. administracinio ploto.

Aukcionus pasieks daugiau suderintų projektų

Susitikimo metu dalyviai išgirdo TB vadovo pasvarstymus, kad įmonei verta mažinti nuomos apimtis bei išeidinėti iš projektų su keliais šeimininkais. Ateityje TB ketina atsisakyti ir turto nuomos funkcijos. Į parduodamų sąrašą perteklinis NT patenka valstybės institucijoms jo atsisakius kaip nereikalingo. Pažymėta, kad, kur įmanoma, žemė aukcionuose parduodama nuosavybės teise, idealiu atveju su iš anksto parengtu detaliuoju planu.

Aukcionams skirtus projektus TB ketina derinti ir su Kultūros paveldo departamentu prie LR Kultūros ministerijos bei savivaldybėmis, taip palengvinant investuotojo kelią iki projekto įgyvendinimo.

LNTPA siūlo nuomotis, ne vystyti Vyriausybei reikalingą NT

Tarp svarbiausių TB projektų – ministerijų miestelio plėtojimas. Planuojamuose išvystyti 24. 000 kv. m. ploto  įsikurtų 1840 darbo vietų ir taip 40 proc. būtų sumažintos dabar turimos eksploatacijos sąnaudos.  Projektas turėtų būti įgyvendintas iki 2024 m., lėšos surenkamos iš dabar esamų Vyriausybinių pastatų pardavimo.

LNTPA atstovai suabejojo tokio modelio efektyvumu, kadangi nuomojantis esamas arba naujas patalpas iš rinkos dalyvių, galima pasiekti didesnį lankstumą ir efektyvumą bei koncentruotis į pagrindines – viešojo valdymo užduotis. Kitą prioritetinį projektą – Kongresų rūmų statybą – planuojama įgyvendinti iki 2021 m. Jam šiuo metu ieškomas operatorius. Projekto vertė 29 mln. EUR. Susitikime taip pat aptartos galimybės NT aukcionams suteikti daugiau skaidrumo, viešai ir plačiau skelbiant galutinę kainą, už kurią objektas parduotas.

Stiprins kompetencijų centro statusą

Susitikimo metu pažymėta, kad TB stiprins savo, kaip kompetencijų centro, statusą konsultuojant viešąjį sektorių efektyvaus turto valdymo klausimais. Taip pat TB sieks būti atviru ir rinkos – potencialių aukcionų dalyvių – pasiūlymams dėl valstybės valdomo turto, kad jis neštų didžiausią naudą. Su TB vadovu sutarta atnaujinti 2012 m. pasirašytą bendradarbiavimo su LNTPA sutartį, išplečiant joje viešo konsultavimosi galimybę.

Klubas4 renginiai yra skirti asociacijos įmonių atstovams. Asociacija juos organizuoja susitikti su NT sektoriui svarbių institucijų vadovais, įvairių sričių lektoriais.