Tyrimas: lietuviai turi nekilnojamojo turto ir ketina pirkti daugiau

Beveik trečdalis lietuvių turi po antrą nekilnojamąjį turtą (NT), o ketvirtadalis savo NT portfelį ketina per penkerius metus papildyti naujais pirkiniais – butu arba sklypu namo statyboms. Lietuviai iš kitų Baltijos šalių gyventojų išsiskiria individualių namų geografija – lietuvių namai beveik dvigubai dažniau nei latvių ar estų yra įsikūrę miestų ribose, rodo „Luminor“ užsakymu tyrimo centro SKDS atlikta vartotojų apklausa.

„Eurostat“ duomenys ilgus metus rodo lietuvių prieraišumą nekilnojamam turtui – 90 proc. gyvena nuosavame būste. O apklausa atskleidžia, kad lietuvių NT portfelyje yra ir daugiau turto. Tyrimo duomenimis, po 29 proc. lietuvių ir latvių bei 30 proc. estų turi du nekilnojamojo turto vienetus, pavyzdžiui, butą ir butą, butą ir sodo namą. Po tris NT objektus suskaičiuoja turintys 8 proc. lietuvių ir vos mažiau – 7 proc. latvių ir 6 proc. estų. Latviai lyderiauja pagal visuomenės dalį, kuriems priklauso 4 NT vienetai – kaimyninėje šalyje tokių gyventojų yra 8 proc., o Lietuvoje ir Estijoje – po 4 proc.

„Lietuva rikiuojasi Europos šalių priekyje pagal gyventojų dalį, kuri gyvena nuosavame būste. Gerai tai ar blogai nesiimu vertinti, nes tai lemia istorinės aplinkybės ir įpročiai. Prieraišumas nuosavam būstui išlieka ir šiandien, o sąlygos tam palankios – būsto įperkamumas auga, nuomos rinka išlieka nebrandi, todėl penkerių ar dešimties metų nuomos terminas yra retenybė. Būsto pirkimą skatina ir tikėjimas, kad NT yra gera investicija, nors taip yra ne visada“, – sako Regina Ungulaitienė, „Luminor“ privačių klientų finansavimo grupės vadovė.

Lietuviai Baltijos šalyse išsiskiria pomėgiu ir galimybėmis turėti namus miesto ribose – 20 proc. lietuvių su paskutine būsto paskola įsigijo individualų namą miesto ribose, palyginti su 11 proc. namą mieste įsigijusių latvių ir estų.

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorius Mindaugas Statulevičius aiškina, kad tokia situacija galėjo susiklostyti dėl kultūrinių dalykų – Kauno ir Klaipėdos gyventojai dažnai teikia pirmenybę namui.  Vilniečiai į namus žvalgosi vis labiau, nes naujuose projektuose didelių butų statoma mažiau.

„Metų pradžioje LNTPA ir „Ober-Haus“ atliekamas Lūkesčių indeksas parodė, kad kas penktas būstas pirminėje rinkoje bus nuperkamas investicijai, jeigu ekonominė situacija smarkiai nesikeis, turėtų augti skaičius lietuvių, turinčių po kelis būstus. Tačiau dabartinis netikrumas akcijų rinkose, gamybos tiekimo grandinės galimi sutrikimai gali atsiliepti ir būsto pirkėjų trumpalaikiam optimizmui, tačiau šiandien poveikio mastelį prognozuoti dar sunku“, – sakė M. Statulevičius.

Pasak „Luminor“ atstovės, apklausa sufleruoja, kad lietuvių NT portfelis turi polinkį plėstis ir toliau – 25 proc. respondentų planuoja per artimiausius penkerius metus įsigyti būstą arba sklypą namo statybai. Panašus procentas planuojančių NT įsigijimus yra Estijoje (23 proc.), o latvių kiek mažiau (21 proc.).

„Lietuvoje mes matome didžiausią potencialą NT finansavimui augti. Planuojame paskolų NT reikmėms šiemet suteikti maždaug 90 mln. Eur, arba 50 proc., daugiau nei praėjusiais metais“, – sako R. Ungulaitienė.

Lietuvos bankų asociacijos skaičiavimais, 2018 m. pabaigoje (naujausi duomenys) „Luminor“ užėmė 29 proc. būsto paskolų rinkos. Šių metų kovo pradžioje išplatinusi padengtų obligacijų už 500 mln. Eur, „Luminor“ pritrauktomis lėšomis didins verslo ir NT paskolų finansavimą. Baltijos šalyse finansavimas NT reikmėms išaugs apie 243 mln. Eur, iš jų apie 90 mln. Eur paskolų augimas numatomas Lietuvoje.