„Už darnią plėtrą”. Pirmasis komisijos vizitas

Šių metų pradžioje Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) kartu su Darnios plėtros akademija paskelbė apie kasmet vykstančio konkurso „Už darnią plėtrą“ pradžią. Konkurso komisija jau pradėjo vizitus po jame dalyvaujančius NT projektus. Rašoma naujienų portale delfi.lt, kuris yra konkurso informacinis partneris.

Šiais metais konkursas „Už darnią plėtrą“ sulaukė rekordinio dalyvių skaičiaus 26 paraiškos: 14 pagrindinio prizo ir 12 ateities. Pasak konkurso organizatorių, džiugina besiplečianti dalyvių geografija: objektų lokacijos driekias Klaipėdoje, Kaune, Palangoje, Nidoje, Molėtuose.

Po pirmojo komisijos apžiūros vizito pajūryje (konkurse dalyvauja net 5 objektai iš pajūrio), buvo girdimi atsiliepimai apie dar labiau kylančius reikalavimus ir keliamą kokybės kartelę. Tvarumas ir pažangi architektrinė linija šiandien jau yra būtini ne tik būsto projektuose, bet ir įgyvendinant gamybinius, pramoninius objektus. Pramonės projektai nori koja kojon žengti su moderniąja banga. Taip pat, kaip teigia organizatoriai, stebima tendencija, kad tokio pobūdžio objektuose žmogus ir jo poreikiai bei komfortas tampa pagrindine ašimi, projektuojant pastato, darbo erdvių funkcionalumą. Būtent tokias įžvalgas patvirtina SBA Urban įgyvendintas Inno Line projektas Klaipėdos mietso prieigose.

Beje, šiemet kaip niekada gausu pramoninių, administracinių/visuomeninių projektų.

Pirmojo vizito metu konkurso komisijos nariai tikina pajutę tvirtai komunikuojamą žinutę apie subalansuotą santykį su gamta. Organizatoriai ir komisijos nariai apibendrino pirmąjį vizitą ir pasidalijo savo įspūdžiais.

NT plėtotojo „atėjimas“ į įgyvendinamo projekto vietą paremtas pagarba tiek žaliajai aplinkai („Viešnagė“ išsaugojo visus projekto teritorijos medžius, želdinius, netgi tuos, kurie nepateko į saugotinų kategoriją, visą pastatų architektūrą „išlankstė“ pagal augančių medžių linijas), tiek vietinėms tradicijoms, tiek bendruomenių poreikiams. Tokios darnos esą ir norisi NT plėtroje.

„Turime pažangų konversijos sprendimą „Marių Vėtrungės“ projekte, kai unikaliausiame šalies kampelyje, Neringoje, nereprezentatyvi, vos ne šiukšlynu ir buitinių reikmių sandėliavimu virtusi vieta virto jaukiai į gamtinį karkasą įsiliejančiu būsto kvartalu. Projektas „Palanga dreams“ reprezentuoja išskirtinę pastato rekonstrukciją, išsaugant istorinę objekto atmintį ir taip atiduodant pagarbią duoklę pirminei objekto architektei ir jos unikaliai idėjai“, – teigiama organizacijos informacijoje.

Konkurso „Už darnią plėtrą“ principinė nuostata, vertinant dalyvius, išlieka nuosekli ir nepajudinama – tvarių sprendimų privalomumas NT projektų įgyvendinimo procesuose.

„Šiandien darni NT plėtra yra neatsiejama nuo dėmesio aplinkai, socialinės atsakomybės ir valdysenos principų, užtikrinančių tvarų santykį su mus supančia visuma. Atsakomybė dėl mūsų daromo poveikio aplinkai privalo būti bekompromisė tiek iš verslo bendruomenės, tiek iš visuomenės, tiek iš atsakingų valstybės institucijų. Todėl turime tvirtai laikytis žaliojo kurso krypties, kurdami humaniškus, protingus ir atsakingus miestus. Ir šiandien tai jau nėra siekiamybė, tai yra realybė,“ – teigia Mindaugas Statulevičius, LNTPA vadovas ir konkurso komisijos pirmininkas.

***************************************************

Trumpai apie aplankytus 5 NT projektus pajūryje:

✅ INNO LINE – naujos statybos gamybinės paskirties su administracinėmis patalpomis projektas Klaipėdos prieigose, išplėtotas bendrovės SBA Urban. Pagrindinio prizo kategorija. Bendras objekto plotas siekai beveik 49 tūkst. kv. m;
Baldų gamyklai „Inno Line“ – 21 mln. Eur „Swedbank“ paskola - Verslo žinios
✅ PALANGA DREAMS – poilsio paskirties pastatas Palangoje, kuriame buvo atlikti remonto/rekonstrukciniai darbai. Projektą įgyvendino įmonė REEFO. Varžosi pagrindinio prizo kategorijoje. Bendras projekto plotas – 1663 kv. m;
Reefo - Projektas „Palanga Dreams“ pasitinka gyventojus
✅ VIEŠNAGĖ – naujos statybos gyvenamosios/poilsio paskirties projektas Palangoje, įgyvendintas įmonės Lumont. Bendras plotas – 3200 kv. m. Beje, šis projektas triumfavo pareitų metų konkurso „Už darnią plėtrą” Ateities projektų kategorijoje. Šiemet jau pretenduoja į pagrindinį prizą;
Viešnagė - Lumont.lt
✅ Vila Lūšis – naujos statybos gyvenamosios/poilsio paskirties projektas Palangoje, taip pat plėtojamas Lumont. Jaukaus ploto, 516 kv. m, NT projektas varžosi Ateities kategorijoje;
Vila Lūšis - Lumont.lt
✅ Marių vėtrungės – poilsio paskirties projektas Nidoje, išplėtotas bendrovės Inreal. Buvo atlikta rekonstrukcija/konversija. Siekia laimėti pagrindinio prizo kategorioje. Bendras projekto plotas siekia beveik 4100 kv. m.
Marių vėtrungės - antrieji namai Nidoje. Naujas poilsio būstų kvartalas Neringoje