Vystytojai siūlo įrengti kvartalines stovėjimo aikšteles ir skatinti naudotis viešuoju transportu

G. Jančiauskaitės nuotrauka

Pagal dabar galiojantį Statybos techninį reglamentą vienam butui privalu įrengti vieną parkingo vietą. LNTPA duomenimis, pirkėjai iš karto išperka tik apie 50-70 procentų tokių stovėjimo vietų.

Lietuvos nekilnojamo turto plėtros asociacija (LNTPA) siūlo diskutuoti dėl maksimalaus parkingo vietų skaičiaus nustatymo naujai statomuose būstuose ir aktyviau svarstyti galimybes įrengti  kvartalines stovėjimo aikšteles. Tokie sprendimai būstą miestų centruose padarytų prieinamesnį, o gyventojai išvengtų tūkstantinių investicijų į stovėjimo vietą automobiliui.

„Jau kurį laiką stebima tendencija, kad vystytojams geriausiai sekasi parduoti mažos kvadratūros butus. Tokius renkasi jauni žmonės, jaunos šeimos pirmajam būstui, taip pat ir vyresnio amžiaus gyventojai, pardavę savo turėtus būstus senesniuose namuose ir ieškantys mažesnio, kurio išlaikymas būtų ne toks brangus. Tokiam segmentui parkingo vietų reikia žymiai mažiau arba jų išvis atsisakoma. O dabar galiojantys reikalavimai tik brangina būstą, tuo pačiu investuotojams įšaldomos lėšos“, – sako LNTPA direktorius Mindaugas Statulevičius.

Anot jo, sumažinus reikalavimus automobilių stovėjimo vietų skaičiui, padidėtų būsto įperkamumas, automobiliai neatimtų iš miesto žaliųjų ar poilsio erdvių.

Vilniaus Naujamiestyje viešbučio ir gyvenamųjų namų kompleksą statančios „Selvaag LT“ vadovas Egidijus Damulis pasakoja, kad vystytojams investicijos į stovėjimo aikšteles beveik niekada neatsiperka.

„Miesto centre verčiau nustatyti ne minimalų, o maksimalų koeficientą automobilių stovėjimo vietoms, taip bus vystomas miesto transportas ir būstas taptų prienamesnis“, – sako E. Damulis.

Anot jo, Lietuvoje, kaip ir kai kuriuose Vakarų Europos miestuose,  galėtų būti įrengtos kvartalinės automobilių stovėjimo aikštelės. Taip gyventojai vietoje tūkstantinių investicijų į nuosavą stovėjimo vietą automobiliui galėtų kas mėnesį mokėti priimtinas sumas.

Anot M. Statulevičiaus,  būtina svarstyti parkavimo normatyvus ir prie socialinio ar municipalinio būsto, kuomet mažesnes pajamas gaunantys jų gyventojai neturi automobilių.

Daugiau informacijos:

Justina Juršytė
Mob. (8 682) 34551
El. p.