LNTPA iniciatyvos

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija yra nekilnojamojo turto plėtotojus vienijanti organizacija aktyviai prisidedanti prie miestų plėtros. Savo darbe vadovaujamės keliais svarbiausiais principais ir idėjomis, kurie, mūsų įsitikinimu, svarbūs miestų plėtrai ir verslo aplinkai.

Municipalinis būstas – visavertėje būsto rinkoje turėtų būti galimybė nuomotis municipalinį – savivaldybei priklausantį- būstą. Taip sudarant galimybes sudaryti legalias ilgalaikės (5-10 metų) nuomos sutartis. Dalį būsto miestas galėtų nuomoti už specialią kainą labiausiai miestui reikalingų profesijų specialistams. Tokia praktika gaji kai kuriose Vakarų Europos valstybėse – miesto gyventojai gali užsitikrinti legalią nuomą, o tokio būsto pertvarkymas ar rekonstrukcija daug paprastesnis, greitai organizuojamas pasikeitus miesto poreikiams.

Vieningas ir visuotinis NT mokestis – siekiant aiškaus ir pagrįsto turto vertinimo LNTPA kartu su kitomis verslą vienijančiomis organizacijomis – Lietuvos pramonininkų konfederacija ir Investuotojų forumu siūlo įvesti vieningą NT mokestį ir atsisakyti daugybės išimčių, kurios dabar yra taikomos.

  1. Sujungti NT ir žemės mokesčius, įvesti vieną ir vieningą NT mokestį pagal kurį būtų taikomas nuo 0,3 iki 1 procento dydžio mokesčio tarifas, kurio konkretų dydį (dydžius) nustatytų savivaldybių tarybos.
  2. didžiosios dalies nekilnojamojo turto mokestinė vertė turėtų būti nustatoma naudojant lyginamosios vertės arba naudojimo pajamų vertės metodus;
  3. atsisakyti visų išimčių, išskyrus numatytų tarptautinėje teisėje: ambasadoms, kulto pastatams ir t.t;
  4.  iki tam tikros vertės numatyti pirmojo būsto išimtį gyventojams;
  5. mokestis turėtų būti renkamas  tik į savivaldybių biudžetus ir, pasitarus su bendruomene, naudojamas NT vertei kelti: socialinės, inžinerinės infrastruktūros įrengimui;
  6. apmokestinti valstybės valdomą turtą, siekiant šio efektyvaus valdymo;

Parkingas – automobilių skaičiui šalyje augant, kai kurie miestai, pirmiausia sostinė, tankėja. Tokiam automobilių skaičiui gatvės nėra pritaikytos, o augant biurų ir naujų daugiabučių skaičiui kamščiai vis labiau auga. LNTPA siūlo mažinti parkingo normatyvus centre ir aplinkiniuose rajonuose kartu peržiūrint ir viešojo bei privataus transporto sistemas. Pirmiausiai daugiau investuojant į dviračių takus ir trumpalaikės nuomos automobilių bei elektromobilių plėtrą.

Legali nuomos rinka – įvairiais vertinimais, legaliai nuomojamas būstas šiuo metu tesudaro dešimtadalį visos rinkos. Tai lemia necivilizuotą nuomos rinką, prarastus mokesčius ir nuomos kultūros nebuvimą. LNTPA siekia, kad būtų įvesta griežtesnė kontrolė ir pradėtų formuotis vakarietiška nuomos kultūra.

Verslo aplinkos tobulinimas – LNTPA Vyriausybei, Seimui ir miestų savivaldybėms nuolat teikia dėl verslo aplinkos gerinimo.

Būsto prieinamumas – LNTPA pasisako už atskirą priemones būsto prieinamumo didinimui atskiroms visuomenės grupėms.  Nors būsto įperkamumas šalyje po truputį auga, tačiau atskira programa turėtų būti taikoma jaunimui.

DALINIMASIS ŽINIOMIS

Lūkesčių indeksaskiekvienais metais LNTPA kartu su naujienų agentūra BNS atlieka vystytojų apklausą apie Lūkesčius ateinantiems metams, vertina nuotaikos.

Būsto mugė  – du kartus per metus Vilniuje organizuojama Būsto mugė, kurioje skaitomos paskaitos būsto pirkėjams naudingomis temomis, su naujais projektais prisistato NT vystytojai, kreditus išduodančios įstaigos, vyksta interjero dizainerių ir teisininkų konsultacijos. Daugiau: Būsto mugė

Konferencija profesionalams – kiekvieną vasario pirmą ketvirtadienį NT rinkos profesionalams organizuojama metinė LTNPA konferencija. Daugiau: www.coreconference.lt

Konkursas už Darnią plėtrą: kasmet dešimties nepriklausomų architektų, urbanistų ir mokslininkų renka geriausią NT projektą skirtingose kategorijose. Daugiau galite sužinoti čia.

Demografinis tyrimas – kas dvejus metus LNTPA kartu su Lietuvos socialinių tyrimų centru atlieka demografinius tyrimus ir pateikia naujausias prognoze.