E. Damulis: Pergalės reitinguose gali būti labai trumpalaikės, jeigu griausim, ką padarę

Lietuva ką tik aplenkė Estiją ir Latviją Doing Business reitinge. Tačiau šita pergalė gali būti labai lengvai sugriauta nepamatuotais sprendimais.

Dabar svarstomas pelno mokesčio pataisų projektas tik dar kartą parodo, kaip galime lengva ranka nubraukti ne tik pasiektus tarptautinius įvertinimus, bet ir visų politinių partijų deklaruojamus norus pritraukti daugiau užsienio investicijų.

Jeigu toks pasiūlymas bus patvirtintas Seime, investuotojai negalės perkelti mokestinių nuostolių kaip dabar. Nors triukšmas pirmiausia kilo dėl bankų, bet šios pataisos galios beveik visam verslui, išskyrus patį smulkiausią ir apsunkins bet kokius investicinius projektus.

Be kita ko, tokiam politiniam sprendimui trūksta ir pagrįstų motyvų, kokios konkrečios naudos laukiama. Juk investicijų logika sako, kad didesnių investicinių projektų grąža ir pelnas ateina anksčiausiai po vienerių metų. Praktikoje tai reiškia, kad pirmus metus, kuomet tik investuojama, mokamos algos darbuotojams patiriami nuostoliai, o juos ribotai bus galima padengti pelnu, kuris uždirbamas verslui įsibėgėjus.

Logika sakytų, kad valstybė negali imti pelno mokesčio greičiau, nei investicijos atsiperka. To nedaro net patys akcininkai.

Pavyzdžių apstu ir toli ieškoti nereikia. Mūsų norvegiško kapitalo bendrovė „Selvaag LT“ į viešbučio statybas investavo 30 mln. litų, sukūrėme 50 darbo vietų. Dėl statybos rangovo delsimo baigti statybas vėlavo viešbučio atidarymas, dėl ko patyrėme nemažai nuostolių. Įstatymo projektui įsigaliojus tai reikštų, kad atsiranda apribojimai susidariusių mokestinių nuostolių perkėlimui.

Dirbant vien NT versle per paskutinius kelerius metus „prarijome“ mažiausiai tris reikšmingus mokestinius pakeitimus. Padidintas pridėtinės vertės mokestis investicinį projekto biudžetą pakoregavo keliais milijonais litų,  tas pats mokestis apgyvenimo paslaugoms kilo daugiau nei du kartus ir kiekvienais metais kainuoja bent po milijoną. NT ir žemės mokesčiai keičiasi nuolat, vis dar galioja mokestis už pastatytus, bet neparduotus butus ir t.t.

Tai tik rodo kaip stokojame stabilumo, kuris yra vienas svarbiausių patrauklios mokestinės sistemos komponentų.

Būtent stabilumas ir valdžios supratimas ypač svarbus investuotojams. Per paskutinius mėnesius kelios užsienio kompanijos apsidairė ir išvyko iš Lietuvos. Jau dabar susiduriame su lietuviško kapitalo migracija į Nyderlandus ar Estiją.

Dėl visų šių priežasčių kartu jau kuris laikas negalime pasigirti tokia užsienio investicijų gausa, kurios norėtume. Ir jeigu niekas nepasikeis, Lietuvoje daugiau turėsime trumpalaikių spekuliacijų, o ne ilgalaikių investicinių įsipareigojimų.

 

Egidijus Damulis, LNTPA valdybos narys, UAB „Selvaag LT“ vadovas

 

Daugiau informacijos:

Justina Juršytė
LNTPA Komunikacijos vadovė

Mob.              (8 682) 34551
El. p.               justina(eta)lntpa.lt