Nors butų pardavimo kainų augimas šiek tiek paspartėjo, didesnių pokyčių artimiausiu metu tikėtis sunku

„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2020 metų spalio mėnesio reikšmė išaugo 0,4% (2020 metų rugsėjį buvo fiksuojamas 0,3% augimas). Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėnesių augo 4,1% (2020 metų rugsėjį metinis augimas sudarė 4,2%).

2020 metų spalio mėnesį butų pardavimo kainų augimas užfiksuotas Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose – atitinkamai 0,3%, 0,3%, 0,6% ir 0,4%, o vidutinė kvadratinio metro kaina atitinkamai sudarė 1.662 Eur (+6 Eur/m²), 1.176 Eur (+4 Eur/m²), 1.149 Eur (+7 Eur/m²) ir 765 Eur (+3 Eur/m²). Panevėžyje butų kainos per mėnesį nesikeitė ir vidutinė kvadratinio metro kaina išliko 749 Eur.

Per metus (2020 metų spalio mėnesį, palyginti su 2019 metų spalio mėnesiu) butų kainos augo visuose šalies didmiesčiuose: Vilniuje – 4,6%, Kaune – 3,4%, Klaipėdoje – 2,1%, Šiauliuose – 6,1% ir Panevėžyje – 6,2%.

„Palyginti su šių metų kovo–rugpjūčio mėnesiais, galima matyti, kad šių metų rugsėjo–spalio mėnesiais bendras butų kainų augimo tempas Lietuvos didmiesčiuose šiek tiek ūgtelėjo. Atsižvelgiant į tai, kad rugsėjį ir spalį būsto rinkoje vyravo teigiamos nuotaikos, panašių kainų pokyčių tendencijų ir buvo galima tikėtis. Vien būsto sandorių apimtys rodo, kad būsto paklausa ir galimybės jį įsigyti išlieka aukštumose. Pavyzdžiui, VĮ Registrų centro duomenimis, šių metų spalio mėnesį Lietuvoje buvo įsigyta daugiau nei 3.600 butų ir tai yra istoriškai vienas geriausių mėnesio rezultatų.

Tačiau butų pardavimo kainų augimas šiuo metu vis tiek nėra toks spartus, koks buvo fiksuotas 2019 metais ar 2020 metų pradžioje ir labai tikėtina, kad per likusius šių metų mėnesius kardinalių kainų pokyčių nematysime. Šių metų lapkričio mėnesį skelbiamas visuotinis karantinas gali ir vėl sumažinti bendrą ekonominį šalies aktyvumą bei pabloginti gyventojų lūkesčius, kas savo ruožtu gali lemti ir vėl mažėsiantį bendrą būsto rinkos aktyvumą lapkričio ir gruodžio mėnesiais. Tačiau žvelgiant į butų pardavimo kainų pokyčius per šių metų dešimt mėnesių, bendras metinis rezultatas bet kokiu atveju išliks teigiamas“, – sako Raimondas Reginis, „Ober-Haus“ Rinkos tyrimų vadovas Baltijos šalims.